| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Moja firma > Poradniki > Co się zmienia w prawie spółek w nowym roku

Co się zmienia w prawie spółek w nowym roku

Tańsze będzie w 2009 r. zakładanie spółek, ponieważ minimum kapitału zakładowego w spółce z o.o. obniżone zostaje z 50 tys. zł do 5 tys. zł, w akcyjnych - z 500 tys. zł do 100 tys. zł. Nie będzie też konieczności przekształcania spółek cywilnych w jawne nawet wtedy, kiedy ich obroty osiągną przez kolejne lata wielkość zmuszającą przedsiębiorców działających w tej formie do prowadzenia pełnej rachunkowości. Więcej praw zyskają również rozproszeni akcjonariusze spółek notowanych na giełdzie, przez co powinni stać się partnerami do rozmów o polityce tych firm.

Partnerska na piśmie
 
Umowa spółki partnerskiej nie będzie już musiała być zawierana w formie aktu notarialnego, a tylko na piśmie, choć pod rygorem nieważności (art. 92 k.s.h.). Jest to jednak ułatwienie o tyle mało znaczące, że sp.p. jest i będzie relatywnie mało (w KRS było ich w końcu 2008 r. prawie 1230; dla porównania - spółek z o.o. - ok. 312 tys.). Podstawową przyczyną małego zainteresowania sp.p. jest to, że z definicji jest ona przeznaczona dla wybranych, czyli dla przedstawicieli 21 wolnych zawodów (art. 88 k.s.h.). A i to prawnicy, czyli adwokaci, radcowie prawni i notariusze, którzy mają prawo działać w tej formie, często chętniej zawiązują spółki komandytowe. Te bowiem lepiej pozwalają różnicować pozycję wspólników starych i młodych.
 
Odpowiedzialność mniej drastyczna
 
Kto, będąc członkiem zarządu spółki kapitałowej, dopuści do tego, że pisma i zamówienia handlowe składane zarówno w formie papierowej, jak i elektronicznej, a także informacje na stronach internetowych nie będą zawierały niezbędnych danych (czyli firmy, siedziby i adresu spółki, numeru w KRS i oznaczenia sądu, w którym przechowywana jest dokumentacja spółki, NIP oraz wysokości kapitału zakładowego, a w SA także kapitału wpłaconego), będzie podlegał grzywnie do 5 tys. zł. Kara będzie więc o połowę niższa niż do tej pory (art. 595 par. 1 k.s.h.). To samo będzie dotyczyło komplementariuszy spółek komandytowo-akcyjnych uprawnionych do reprezentowania swych spółek. W ten sposób zrównano sankcje zapisane w kodeksie spółek handlowych z przewidzianymi za to samo przez ustawę o Krajowym Rejestrze Sądowym.
 
WAŻNE DLA SPÓŁEK AKCYJNYCH, OBOWIĄZUJE OD 3 SIERPNIA 2009 R.
 
Rada nadzorcza jak zarząd
 
Do tej pory walne zgromadzenia zwołuje zarząd (art. 399 par. 1 k.s.h.). Rada nadzorcza może jedynie żądać zwołania go, jeśli zarząd tego nie uczyni lub uzna odbycie nadzwyczajnego walnego zgromadzenia za wskazane, a zarząd w ciągu dwóch tygodni go nie przygotuje. Od 3 sierpnia 2009 r., bo wtedy ma wejść w życie gros nowych przepisów, rada nadzorcza uzyska autonomiczne prawo organizowania walnych zgromadzeń. Jest to dowód zrównywania uprawnień organów zarządzających i nadzorujących w dziedzinie prowadzenia spraw spółki. Tak więc zwyczajne walne zgromadzenie rada nadzorcza będzie mogła zwołać, o ile zarząd nie dotrzyma ustawowego terminu. Nadzwyczajne zaś, jeśli dojdzie do wniosku, że jest to wskazane (art. 399 par. 2 k.s.h.), co daje jej praktycznie nieograniczone w tym względzie możliwości.
 
Ogłoszenia na WWW
 
Walne zgromadzenia spółek publicznych będą zwoływane przez ogłoszenie na stronach internetowych (art. 4021 par. 1 k.s.h.), a także w sposób praktykowany dotychczas (za pomocą listów poleconych, pocztą kurierską lub e-mailem, jeżeli akcjonariusz się na to zgodził). Spółki będą w nich podawać nie tylko datę, godzinę i miejsce zgromadzenia oraz szczegółowy porządek obrad, lecz także precyzyjny opis procedur (art. 4022 k.s.h.). Akcjonariusze dowiedzą się w ten sposób m.in. o możliwości głosowania przez pełnomocnika czy o sobie zawiadamiania spółki listem elektronicznym o ustanowieniu pełnomocnika. Na stronie będzie również napisane, jak uczestniczyć w walnym zgromadzeniu przy wykorzystaniu środków komunikacji elektronicznej, o ile statut spółki będzie przewidywał organizowanie wirtualnych walnych zgromadzeń (takiego ustawowego obowiązku nie będą na razie miały wszystkie spółki). Równie ważne stanie się informowanie akcjonariuszy o sposobie głosowania listem poleconym lub przez internet. Stosowne formularze będą zamieszczane na stronach www spółek lub bezpośrednio wysyłane do wszystkich akcjonariuszy (art. 4023 par. 1 i 2 k.s.h.).
 

Czytaj także

Narzędzia przedsiębiorcy

POLECANE

Dotacje dla firm

reklama

Ostatnio na forum

RODO 2018

Pomysł na biznes

Eksperci portalu infor.pl

BSWW Legal & Tax

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »

Notyfikacje
Czy chcesz otrzymywać informacje o najnowszych zmianach? Zaakceptuj powiadomienia od mojafirma.Infor.pl
Powiadomienia można wyłączyć w preferencjach systemowych
NIE
TAK