| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Moja firma > Poradniki > Co się zmienia w prawie spółek w nowym roku

Co się zmienia w prawie spółek w nowym roku

Tańsze będzie w 2009 r. zakładanie spółek, ponieważ minimum kapitału zakładowego w spółce z o.o. obniżone zostaje z 50 tys. zł do 5 tys. zł, w akcyjnych - z 500 tys. zł do 100 tys. zł. Nie będzie też konieczności przekształcania spółek cywilnych w jawne nawet wtedy, kiedy ich obroty osiągną przez kolejne lata wielkość zmuszającą przedsiębiorców działających w tej formie do prowadzenia pełnej rachunkowości. Więcej praw zyskają również rozproszeni akcjonariusze spółek notowanych na giełdzie, przez co powinni stać się partnerami do rozmów o polityce tych firm.

Jak w kodeksie cywilnym
 
Słuszne wydaje się złagodzenie odpowiedzialności wspólników spółki jawnej, którzy przyjęli do swego grona jednoosobowego przedsiębiorcę wnoszącego aportem swoje przedsiębiorstwo (art. 33 k.s.h.). Do tej pory odpowiadali oni także za zobowiązania powstałe przy prowadzeniu owej firmy przed utworzeniem spółki. I to nawet bez dobrodziejstwa subsydiarnej odpowiedzialności, która polega na tym, że wierzyciel spółki może prowadzić egzekucję z majątku wspólnika dopiero wtedy, kiedy egzekucja z tego, co należy do spółki, okaże się bezskuteczna (art. art. 31 par. 1 k.s.h.). Ograniczenie to dotyczy bowiem odpowiedzialności za zobowiązania działającej już sp.j. Nie ma natomiast zastosowania wobec tych długów, które powstały przed wpisem do rejestru. Tym samym za zobowiązania zaciągnięte przy prowadzeniu przedsiębiorstwa wnoszonego przez dotychczasowego jednoosobowego przedsiębiorcę (wpisanego do gminnej ewidencji działalności gospodarczej), pozostali wspólnicy odpowiadali całym swoim majątkiem. Mogli jedynie zawrzeć dodatkową umowę (poza umową spółki). Działała ona jednak wyłącznie między stronami. W stosunkach zewnętrznych nie miała żadnego znaczenia. Tak czy owak wolno w niej było ustalić, że w razie problemów wspólnik wnoszący przedsiębiorstwo pokryje starty, jakie poniósłby udziałowiec niezaangażowany w prowadzenie przedsiębiorstwa-wkładu, zmuszony do pokrycia dawnych zobowiązań. Teraz rzecz nieco się ucywilizuje. Wspólnicy sp.j. z jednoosobowym przedsiębiorcą będą narażeni na sankcje tylko do wartości przedsiębiorstwa-aportu według stanu z chwili jego wniesienia i według cen aktualnych w momencie zaspokojenia wierzyciela. Będzie więc podobnie, jak przewiduje to art. 554 kodeksu cywilnego, mówiący o odpowiedzialności nabywcy przedsiębiorstwa.
 
Dywidendy i dopłaty
 
Po wejściu w życie zmian wspólnicy spółek z o.o. będą mogli liczyć również - z mocy samego prawa - a nie tylko na podstawie umowy spółki, na szybszy zwrot dopłat. Chodzi o pieniądze, które mogą być im oddane, jeżeli nie są wymagane na pokrycie straty wskazanej w sprawozdaniu finansowym (art. 179 par.1 k.s.h.). Aktualny trzymiesięczny ustawowy termin, który zaczyna obowiązywać, jeżeli umowa spółki nie mówi nic innego, liczony od ogłoszenia o zamierzonym zwrocie, został skrócony do jednego miesiąca (art. 179 par. 2 k.s.h.). Nie zmienia to jednak zasady, że dopłaty powinny być zwracane równomiernie, czyli proporcjonalnie do wartości udziałów, i równocześnie.
Nowela doprecyzowuje także dzień wypłaty dywidendy. Rzecz dotyczy zarówno spółek z o.o., jak i akcyjnych. Termin jej przekazania zostanie teraz wyraźnie uzależniony od woli spółki. Do tej pory - w zasadzie - dniem dywidendy była data podjęcia uchwały przez zgromadzenie wspólników o podziale zysku. Ani inny organ spółki, ani osoba, której przekazano umową kompetencje do dzielenia zysku, nie mogły inaczej ustalić dnia dywidendy. W razie opóźnień interpretowanych jako przetrzymywanie kwot przeznaczonych dla wspólników organy skarbowe uznawały niewypłaconą dywidendę za nieodpłatne świadczenie wspólników na rzecz spółki. Żądały od tego przychodu podatku dochodowego. Po zmianie nie będą już mogły tego czynić. W pierwszej kolejności o dniu wypłaty dywidendy mają decydować w uchwale wspólnicy lub akcjonariusze. Jeśli jednak uchwała zwyczajnego zgromadzenia wspólników albo walnego zgromadzenia akcjonariuszy nie określi tej daty, prawo do jej ustalenia będzie przysługiwało zarządowi w sp. z o.o., względnie radzie nadzorczej w SA (art. 193 par. 4 i art. 348 par. 4 k.s.h.).
 

Czytaj także

Narzędzia przedsiębiorcy

POLECANE

Dotacje dla firm

reklama

Ostatnio na forum

RODO 2018

Pomysł na biznes

Eksperci portalu infor.pl

Kancelaria klasyfikacyjna

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
Notyfikacje
Czy chcesz otrzymywać informacje o najnowszych zmianach? Zaakceptuj powiadomienia od mojafirma.Infor.pl
Powiadomienia można wyłączyć w preferencjach systemowych
NIE
TAK