| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Moja firma > Poradniki > Jakie dokumenty musi przygotować wykonawca do przetargu publicznego

Jakie dokumenty musi przygotować wykonawca do przetargu publicznego

Zamawiający ma prawo domagać się od wykonawców dokumentów niezbędnych do przeprowadzenia postępowania. Jednak weryfikując zdolność wykonawcy do wykonania zamówienia oraz zgodność oferowanych przez niego usług, dostaw czy robót budowlanych z wymogami zawartymi w opisie przedmiotu zamówienia i innych postanowieniach specyfikacji istotnych warunków zamówienia, nie może on przekraczać granic wyznaczonych przez ustawodawcę.

Orzecznictwo Krajowej Izby Odwoławczej
 
1. Jeżeli przedłożony dokument wzbudził obiekcje zamawiającego, zobowiązany on jest do wyjaśnienia wszelkich wątpliwości z nim związanych. Dopóki nie wyjaśni on w sposób autorytatywny swojego przypuszczenia o rzekomej sprzeczności treści oferty wykonawcy, to nie można odrzucić tej oferty (wyrok z 16 czerwca 2008 r., LEX nr 409201).
2. Zamawiający ma prawo do tylko jednokrotnego wystąpienia o uzupełnienie oświadczeń i dokumentów i w konsekwencji wyciągania konsekwencji ustawowych wobec tych wykonawców, którzy z tego wezwania nie skorzystali. Odmienność może przejawiać się w zakresie proponowanego przedmiotu zamówienia, jak i w sposobie jego realizacji oraz może polegać na tym, iż nie odpowiada ona przedmiotowi zamówienia co do zakresu, ilości, jakości, warunków realizacji i innych elementów istotnych dla wykonania przedmiotu zamówienia w stopniu zaspokajającym oczekiwania i interesy zamawiającego (wyrok z 16 czerwca 2008 r., LEX nr 409201).
3. Wykaz jest dokumentem, czyli oświadczeniem woli składanym przez wykonawcę uczestniczącego w postępowaniu przetargowym, zaś dokument potwierdzający należyte wykonanie wykazanego zamówienia jest oświadczeniem woli składanym nie przez wykonawcę, ale przez osobę trzecią, która potwierdza realizację zamówienia zgodnie z umową (wyrok z 13 czerwca 2008 r., LEX nr 409197).
 

KATARZYNA BARAŃSKA

radca prawny, Kancelaria Prawna Chałas i Wspólnicy

 


Gazeta Prawna Nr 240/2008 [Dodatek: Tygodnik Prawa Gospodarczego] z dnia 2008-12-09

 

Czytaj także

Narzędzia przedsiębiorcy

POLECANE

Dotacje dla firm

reklama

Ostatnio na forum

RODO 2018

Pomysł na biznes

Eksperci portalu infor.pl

2BE.pl

Grupa Adweb

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
Notyfikacje
Czy chcesz otrzymywać informacje o najnowszych zmianach? Zaakceptuj powiadomienia od mojafirma.Infor.pl
Powiadomienia można wyłączyć w preferencjach systemowych
NIE
TAK