| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Moja firma > Poradniki > Jakie dokumenty musi przygotować wykonawca do przetargu publicznego

Jakie dokumenty musi przygotować wykonawca do przetargu publicznego

Zamawiający ma prawo domagać się od wykonawców dokumentów niezbędnych do przeprowadzenia postępowania. Jednak weryfikując zdolność wykonawcy do wykonania zamówienia oraz zgodność oferowanych przez niego usług, dostaw czy robót budowlanych z wymogami zawartymi w opisie przedmiotu zamówienia i innych postanowieniach specyfikacji istotnych warunków zamówienia, nie może on przekraczać granic wyznaczonych przez ustawodawcę.

Badanie sytuacji finansowej
 
Artykuł 47 Dyrektywy 2004/18/WE określa rodzaje dokumentów odzwierciedlających sytuację ekonomiczną i finansową wykonawcy, których dostarczenia także może żądać zamawiający. Są to między innymi oświadczenia banków, dowody posiadania odpowiedniego ubezpieczenia z tytułu ryzyka zawodowego, a także bilansy bądź oświadczenia o ogólnym obrocie przedsiębiorstwa, o ile nie stanowią tajemnicy przedsiębiorstwa. Ocena kwalifikacji technicznych lub zawodowych może nastąpić, w myśl art. 48 Dyrektywy, na podstawie wykazu robót budowlanych wykonanych w ciągu ostatnich pięciu lat, wykazu głównych dostaw lub usług zrealizowanych w ciągu ostatnich trzech lat, wykształcenia i kwalifikacji zawodowych usługodawcy, przedsiębiorcy budowlanego lub personelu zarządzającego przedsiębiorstwem, a także poprzez wskazanie zaangażowanych pracowników technicznych lub instytucji technicznych, niezależnie od tego, czy są one częścią przedsiębiorstwa wykonawcy, opis urządzeń technicznych oraz środków zastosowanych przez dostawcę lub usługodawcę.
Z uwagi na różnorodność organów oraz przepisów administracyjnych regulujących wydawanie takich zaświadczeń oraz dokumentów, wyżej opisane kwestie powodują liczne problemy zarówno po stronie zamawiających, jak i wykonawców. Istnieje co prawda możliwość zastąpienia żądanych przez zamawiającego dokumentów oświadczeniem złożonym przed notariuszem, właściwym organem sądowym, administracyjnym albo organem samorządu zawodowego lub gospodarczego, ale jedynie w sytuacji, gdy wyżej opisanych dokumentów nie wydaje się w kraju pochodzenia osoby lub w kraju, w którym wykonawca ma siedzibę lub miejsce zamieszkania (par. 2 ust. 3 rozporządzenia).
 

Czytaj także

Narzędzia przedsiębiorcy

POLECANE

Dotacje dla firm

reklama

Ostatnio na forum

RODO 2018

Pomysł na biznes

Eksperci portalu infor.pl

Kancelaria radcy prawnego Magdaleny Piotrowskiej-Gawron

Kancelaria radcy prawnego Magdaleny Piotrowskiej-Gawron z siedzibą w Krakowie świadczy kompleksowe usługi prawne na terenie całego kraju na rzecz wspólnot mieszkaniowych, zarządców nieruchomości, osób fizycznych i innych podmiotów.

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
Notyfikacje
Czy chcesz otrzymywać informacje o najnowszych zmianach? Zaakceptuj powiadomienia od mojafirma.Infor.pl
Powiadomienia można wyłączyć w preferencjach systemowych
NIE
TAK