| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Moja firma > Poradniki > Jak dokonać zamknięcia podatkowej księgi przychodów i rozchodów

Jak dokonać zamknięcia podatkowej księgi przychodów i rozchodów

Podatnicy prowadzący podatkową księgę przychodów i rozchodów muszą sporządzić spis z natury, podsumować księgę i ustalić dochód roczny. Dokonanie tych czynności pozwoli na prawidłowe rozliczenie roczne. Po 1 stycznia 2009 r. pozostanie tylko złożyć zeznanie podatkowe za 2008 rok.

Zamknięcie podatkowej księgi przychodów i rozchodów wiąże się z zakończeniem roku kalendarzowego lub zakończeniem działalności w trakcie roku podatkowego. Zgodnie z par. 27 ust. 1 rozporządzenia w sprawie prowadzenia podatkowej księgi przychodów i rozchodów musimy dokonać zawsze spisu z natury towarów handlowych, materiałów (surowców) podstawowych, materiałów pomocniczych, półwyrobów, produkcji w toku, wyrobów gotowych, braków i odpadów na dzień zamknięcia ksiąg. Jednak z ostatniego wyroku NSA z 24 kwietnia 2008 r. (sygn. akt II FSK 376/07) wynika, że podatnik nie powinien wykazywać w inwenturze produkcji w toku, ponieważ cytowany przepis w tym zakresie jest niezgodny z konstytucją. Spisu z natury należy dokonać zawsze i to niezależnie od tego, czy trwa kontrola podatkowa bieżących rozliczeń. Sporządzoną inwenturę musimy wycenić najpóźniej w ciągu 14 dni od daty zakończenia spisu. Z dalszymi działaniami związanymi z zamknięciem podatkowej księgi warto poczekać do czasu zakończenia kontroli bieżących rozliczeń. Oczywiście ostateczny termin zamknięcia księgi jest ograniczony ustawowo i wynika z konieczności dokonania rozliczenia z podatku dochodowego w terminie do 30 kwietnia roku następującego po roku podatkowym, którego księga dotyczy. Jeśli kontrola wykryje jakieś nieprawidłowości, podatnik będzie mógł z wyników tej kontroli skorzystać, uwzględniając zastrzeżenia wynikające z wyników kontroli przy sporządzeniu zeznania rocznego. Dokona wtedy stosownych korekt w podatkowej księdze przychodów i rozchodów, dokonując storna kosztów lub przychodów w ostatnich wpisach do księgi. Oczywiście podatnik dokona tego świadomie, o ile będzie zgadzać się z wynikami kontroli. Organ podatkowy przed złożeniem zeznania podatkowego za 2008 rok może jedynie wszcząć postępowanie podatkowe i następnie wydać decyzję określającą wysokość zaliczek wpłacanych w 2008 roku. Nie może wszczynać postępowania i wydawać decyzji w stosunku do rozliczenia rocznego podatnika, ponieważ przed złożeniem przez niego zeznania, zobowiązanie z tego tytułu jeszcze nie powstało. Oczywiście podatnik może i powinien zamknąć księgi w ustawowym terminie i złożyć zeznanie za 2008 rok mimo trwającej w tym czasie kontroli.
Przepisy art. 81b Ordynacji podatkowej zakazują bowiem dokonywania korekt deklaracji w czasie kontroli podatkowej. Natomiast w opisanym przypadku mówimy o złożeniu pierwotnej deklaracji podatkowej, a nie o korekcie tej deklaracji. Jeśli do 30 kwietnia 2009 r. kontrola nie zostałaby zakończona, to podatnik musi i tak zamknąć księgi, rozliczyć uzyskany dochód z działalności na podstawie różnicy wynikającej z inwentur sporządzonych na pierwszy i ostatni dzień roku 2008. Jeśli natomiast kontrola podatkowa zostanie zakończona do 30 kwietnia 2009 r., to podatnik może wyniki tej kontroli w zeznaniu rocznym uwzględnić. Reasumując, kontrola podatkowa roku kalendarzowego, którego jeszcze nie rozliczono zeznaniem rocznym, jest korzystna dla podatnika. Bazując na wynikach kontroli oraz na zasadzie zaufania obywatela do organów podatkowych, podatnik będzie miał praktycznie pewność, że zeznania roczne dochodów uzyskiwanych z działalności gospodarczej zostało sporządzone prawidłowo.
 

PaweŁ MaŁecki
doradca podatkowy z Kancelarii Doradztwa Podatkowego PAMA

Czytaj także

Narzędzia przedsiębiorcy

POLECANE

Dotacje dla firm

reklama

Ostatnio na forum

RODO 2018

Pomysł na biznes

Eksperci portalu infor.pl

Alchemia-Inwestowania

doradztwo

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
Notyfikacje
Czy chcesz otrzymywać informacje o najnowszych zmianach? Zaakceptuj powiadomienia od mojafirma.Infor.pl
Powiadomienia można wyłączyć w preferencjach systemowych
NIE
TAK