| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Moja firma > Poradniki > Jak dokonać zamknięcia podatkowej księgi przychodów i rozchodów

Jak dokonać zamknięcia podatkowej księgi przychodów i rozchodów

Podatnicy prowadzący podatkową księgę przychodów i rozchodów muszą sporządzić spis z natury, podsumować księgę i ustalić dochód roczny. Dokonanie tych czynności pozwoli na prawidłowe rozliczenie roczne. Po 1 stycznia 2009 r. pozostanie tylko złożyć zeznanie podatkowe za 2008 rok.

- Księga podatkowa powinna być prowadzona rzetelnie i w sposób niewadliwy. Księga jest rzetelna, jeśli dokonane w niej zapisy odzwierciedlają stan rzeczywisty, a niewadliwa, gdy jest prowadzona zgodnie z przepisami rozporządzenia i objaśnieniami do wzoru księgi. W zakresie, w jakim jest nierzetelna lub wadliwa, podatkowa księga nie będzie mogła stanowić dowodu w postępowaniu podatkowym (chyba, że wady nie będą miały istotnego znaczenia dla sprawy). Nierzetelne lub wadliwe prowadzenie księgi podlega również karze na podstawie kodeksu karnego skarbowego.
Błędne zapisy w podatkowej księdze mogą być związane np. z błędami w przeprowadzonym na koniec roku podatkowego spisie z natury składników majątkowych (towarów handlowych, materiałów (surowców) podstawowych i pomocniczych, półwyrobów, produkcji w toku, wyrobów gotowych, braków i odpadów). Zdarza się, że po zakończeniu remanentu i zamknięciu ksiąg wykryte zostają błędy w remanencie. Wydaje się, że błędy takie dotyczyć mogą przede wszystkim cen pozycji - do stwierdzenia błędu w ilości składników konieczne byłoby udowodnienie, że na dzień sporządzenia spisu dane składniki rzeczywiście znajdowały się w posiadaniu podatnika w określonej ilości.
W przypadku wykrycia błędów w spisie z natury, możliwa jest korekta tego spisu. Skorygować należy również zapisy w księdze. Rozporządzenie w sprawie prowadzenia księgi nie zawiera szczegółowych wytycznych dotyczących sytuacji korekty po zamknięciu księgi podatkowej - co ważne jednak, nie zawiera też zakazu dokonywania takiej korekty. Zgodnie z ogólnymi zasadami dotyczącymi korekty zapisów, błędy poprawia się poprzez skreślenie dotychczasowej treści i wpisanie nowej, z zachowaniem czytelności błędnego zapisu, oraz podpisanie poprawki i umieszczenie daty dokonania poprawki. Zapisy zmniejszające przychody lub koszty mogą być dokonywane ze znakiem minus (-) lub kolorem czerwonym.
Błędne podsumowanie zapisów w księdze może mieć wpływ na dochody podatnika, wykazane w zeznaniu podatkowym za dany rok. Zgodnie z art. 24 ust. 2 ustawy o PIT u podatników osiągających dochody z działalności gospodarczej i prowadzących księgi przychodów i rozchodów dochodem z działalności jest różnica pomiędzy przychodem a kosztami uzyskania:
•  powiększona o różnicę pomiędzy wartością remanentu końcowego i początkowego towarów handlowych, materiałów (surowców) podstawowych i pomocniczych, półwyrobów, wyrobów gotowych, braków i odpadków, jeżeli wartość remanentu końcowego jest wyższa niż wartość remanentu początkowego, lub
•  pomniejszona o różnicę pomiędzy wartością remanentu początkowego i końcowego, jeżeli wartość remanentu początkowego jest wyższa.
Jeśli deklaracja PIT sporządzona na podstawie błędnych zapisów została już złożona do urzędu skarbowego, podatnik powinien dokonać korekty deklaracji na podstawie prawidłowych, skorygowanych zapisów księgi. Do skorygowanej deklaracji trzeba dołączyć uzasadnienie przyczyn korekty.
Aby ograniczyć ryzyko pojawienia się problemów wynikających z błędnego przeprowadzenia spisu z natury, warto jest na wewnętrzne potrzeby prowadzonej działalności sporządzić instrukcję, omawiającą czynności, procedury, zasady i techniki stosowane podczas takiego spisu.

MONIKA ŁAWNICKA
konsultant w Accreo Taxand

Czytaj także

Narzędzia przedsiębiorcy

POLECANE

Dotacje dla firm

reklama

Ostatnio na forum

RODO 2018

Pomysł na biznes

Eksperci portalu infor.pl

Katarzyna Rogowska

Doradca podatkowy

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
Notyfikacje
Czy chcesz otrzymywać informacje o najnowszych zmianach? Zaakceptuj powiadomienia od mojafirma.Infor.pl
Powiadomienia można wyłączyć w preferencjach systemowych
NIE
TAK