| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Moja firma > Poradniki > Zawieszenie prowadzenia działalności gospodarczej

Zawieszenie prowadzenia działalności gospodarczej

Już od 20 września 2008 r. przedsiębiorcy, którzy nie zatrudniają pracowników, mogą zawieszać działalność gospodarczą bez względu na to, w jakiej formie ją prowadzą. Wystarczy, że zgłoszą informację o tym do organu ewidencyjnego. Okres zawieszenia może trwać od miesiąca do dwóch lat. Aby móc wznowić wykonywanie działalności, muszą również zgłosić o tym informację do organu ewidencyjnego.

Bez prawa do leczenia
 
Prawo do świadczeń opieki zdrowotnej przedsiębiorcy, a także członków rodziny, których zgłosił do ubezpieczenia, ustaje po upływie 30 dni od dnia wygaśnięcia obowiązku ubezpieczenia zdrowotnego. Wobec tego po 30 dniach od zawieszenia działalności przedsiębiorca nie będzie miał prawa do świadczeń opieki zdrowotnej. Wówczas w pierwszej kolejności może zostać zgłoszony do ubezpieczenia zdrowotnego jako członek rodziny - będzie miał prawo do korzystania ze świadczeń zdrowotnych i nie będzie ponosił dodatkowych kosztów.
Gdy osoba zawieszająca działalność nie będzie mogła być zgłoszona do ubezpieczenia zdrowotnego jako członek rodziny, bo np. jest osobą samotną lub jej współmałżonek nie ma swojego tytułu do ubezpieczenia zdrowotnego, to konieczne stanie się zawarcie umowy dobrowolnego ubezpieczenia zdrowotnego z Narodowym Funduszem Zdrowia i opłacanie za siebie składki na to ubezpieczenie.
 
Kiedy i jak zgłosić się do ZUS
 
W związku z tym, iż przez 30 dni od zawieszenia działalności prowadzący działalność ma jeszcze prawo do korzystania ze świadczeń zdrowotnych, do dobrowolnego ubezpieczenia zdrowotnego może przystąpić po upływie tego okresu. Po zawarciu umowy dobrowolnego ubezpieczenia zdrowotnego przedsiębiorca powinien zgłosić się do ZUS na druku ZZA z kodem tytułu do ubezpieczeń 24 10 XX oraz zgłosić do ubezpieczenia zdrowotnego członków swojej rodziny. Zgłoszenie członków rodziny następuje poprzez złożenie druku ZUS ZCNA.
Ważne!
Przedsiębiorca, który skorzysta z prawa zawieszenia wykonywania działalności gospodarczej, będzie zobowiązany do regulowania innych niż podatki dochodowe danin publicznych. Przede wszystkim dotyczy to: podatku od nieruchomości, podatku od spadku i darowizn oraz podatku od czynności cywilnoprawnych
Trzeba podkreślić, że po zakończeniu okresu zawieszenia wykonywania działalności osoba prowadząca działalność będzie w dalszym ciągu podlegała ubezpieczeniom społecznym i zdrowotnemu z tego tytułu i wówczas nie będzie potrzeby opłacania za siebie składek na dobrowolne ubezpieczenia emerytalne, rentowe i zdrowotne.
 
Skutki podatkowe
 
Przedsiębiorca, który zawiesi wykonywanie działalności gospodarczej skorzysta z wakacji podatkowych. W zakresie prawa podatkowego możliwość zawieszenia prowadzenia firmy skutkuje zwolnieniem przedsiębiorcy z obowiązku wpłacania zaliczek na podatek dochodowy oraz składania deklaracji VAT.
Ważne!
Zwolnienie z obowiązku opłacania zaliczek podatkowych w okresie zawieszenia działalności dotyczy również podatników, którzy wybrali kwartalny lub uproszczony sposób opłacania zaliczek oraz podatników rozliczających się z fiskusem według 19-proc. stawki liniowej
Stan prawny uległ zasadniczej zmianie wraz z uchwaleniem 10 lipca 2008 r. ustawy o zmianie ustawy o swobodzie działalności gospodarczej oraz niektórych innych ustaw. Nowelizacja ta w związku z prawnym uregulowaniem instytucji zawieszenia działalności gospodarczej wprowadziła również zmiany w ustawach regulujących podatki dochodowe oraz w ustawie z 11 marca 2004 r. o podatku od towarów i usług (Dz.U. nr 54, poz. 535 z późn. zm., dalej: ustawa o VAT).
Celem zmian w ustawach podatkowych jest wyeliminowanie lub ograniczenie ciążących na przedsiębiorcach obowiązków w zakresie rozliczeń z fiskusem w czasie zawieszenia działalności. Należy również zwrócić uwagę, że przedsiębiorca, który zawiesi wykonywanie działalności, będzie traktowany w zakresie uprawnień jak przedsiębiorca wykonujący działalność gospodarczą. Oznacza to, że przedsiębiorca w okresie zawieszenia wykonuje wszelkie obowiązki nakazane przepisami prawa, w szczególności jest zobowiązany:
• złożyć roczne zeznanie podatkowe,
• zapłacić podatek dochodowy od osób fizycznych lub podatek dochodowy od osób prawnych albo ryczałt ewidencjonowany za rok podatkowy,
• rozliczyć VAT w przypadku wykonywania czynności podlegających opodatkowaniu tym podatkiem i dozwolonych przepisami znowelizowanej ustawy o swobodzie działalności gospodarczej.
 

Czytaj także

Narzędzia przedsiębiorcy

POLECANE

Dotacje dla firm

reklama

Ostatnio na forum

RODO 2018

Pomysł na biznes

Eksperci portalu infor.pl

Mateusz Latkowski

Doradca podatkowy

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
Notyfikacje
Czy chcesz otrzymywać informacje o najnowszych zmianach? Zaakceptuj powiadomienia od mojafirma.Infor.pl
Powiadomienia można wyłączyć w preferencjach systemowych
NIE
TAK