| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Moja firma > Poradniki > Zawieszenie prowadzenia działalności gospodarczej

Zawieszenie prowadzenia działalności gospodarczej

Już od 20 września 2008 r. przedsiębiorcy, którzy nie zatrudniają pracowników, mogą zawieszać działalność gospodarczą bez względu na to, w jakiej formie ją prowadzą. Wystarczy, że zgłoszą informację o tym do organu ewidencyjnego. Okres zawieszenia może trwać od miesiąca do dwóch lat. Aby móc wznowić wykonywanie działalności, muszą również zgłosić o tym informację do organu ewidencyjnego.

Prawa i obowiązki w okresie zawieszenia działalności
 
W okresie zawieszenie firmy przedsiębiorca nie może wykonywać działalności gospodarczej i osiągać bieżących przychodów z pozarolniczej działalności gospodarczej, z wyjątkiem przychodów o charakterze finansowym. Na przykład zaliczane są do nich odsetki bankowe. Natomiast w tym czasie przysługuje mu wiele uprawnień. Może wykonywać czynności niezbędne do zachowania i zabezpieczenia źródła przychodów, a także przyjmować należności. Powinien też regulować zobowiązania, które powstały przed datą zawieszenia działalności. Może zbywać własne środki trwałe oraz wyposażenie. Na przykład powinien regulować takie daniny publiczne, jak podatek od nieruchomości za pawilon, w którym do momentu zawieszenia działalności prowadził ją. Nie może też zwolnić się w tym czasie od uiszczenia podatku od spadków i darowizn oraz od podatku od czynności cywilnoprawnych.
Ważne!
Wpis o zawieszeniu i wznowieniu prowadzenia działalności jest wolny od opłat dla przedsiębiorcy będącego osobą fizyczną oraz dla spółki handlowej. Opłat nie pobiera się za wykreślenie przedsiębiorcy z ewidencji zarówno z urzędu, jak i na jego wniosek
Ma też prawo i obowiązek uczestniczyć w postępowaniach sądowych, podatkowych i administracyjnych związanych z działalnością gospodarczą, którą wykonywał przed zawieszeniem firmy. Jego uprawnienia obejmują też osiąganie przychodów finansowych nawet z działalności prowadzonej przed zawieszeniem firmy. Oprócz tego wykonuje też wszelkie obowiązki nakazane przepisami prawa.
Przedsiębiorca w okresie zawieszenia może zostać poddany kontroli na zasadach przewidzianych dla osób wykonujących działalność gospodarczą. Czynności kontrolne mogą być wykonywane po okazaniu przez inspektora legitymacji służbowej oraz po doręczeniu upoważnienia do przeprowadzenia kontroli konkretnej firmy. Zakres kontroli nie może wykraczać poza określony w upoważnieniu. Określenie tego zakresu nie może być zbyt ogólnikowe. Zawieszona firma powinna zostać skontrolowana w obecności kontrolowanego albo osoby przez niego upoważnionej. Taką osobę upoważniony przedsiębiorca wskazuje na piśmie.
 
Zmiany po 31 marca 2009 r.
 
Ustawa z 10 lipca 2008 r. o zmianie ustawy o swobodzie działalności gospodarczej oraz o zmianie niektórych innych ustaw określa też, jakie formalności przedsiębiorcy będą dopełniali, zawieszając i odwieszając działalność gospodarczą po 31 marca 2009 r.
Wnioski o zawieszenie wykonywania działalności gospodarczej przedsiębiorcy będą po tej dacie składali:
• właściwemu organowi ewidencyjnemu - gdy przedsiębiorca jest osobą fizyczną,
• sądowi rejestrowemu - gdy przedsiębiorca jest wpisany do Krajowego Rejestru Sądowego, bo jest spółką handlową.
Wpis do ewidencji informacji o zawieszeniu wykonywania działalności gospodarczej zostanie wprowadzony do systemu informatycznego i przyjmie się, że został dokonany z chwilą zamieszczenia danych w ewidencji.
Natomiast pozostałe wymogi co do formalności związanych z zawieszeniem działalności gospodarczej będą takie same jak do tej pory.
 
Będą jeszcze dalsze zmiany
 
Ministerstwo Gospodarki przygotowuje drugi etap nowelizacji ustawy o swobodzie działalności gospodarczej. Uściśla w nim, w jaki sposób oblicza się czas trwania okresu zawieszenia działalności gospodarczej. Proponuje, aby okres ten rozpoczynał się od dnia złożenia wniosku o wpis informacji o zawieszeniu oraz trwał do dnia złożenia wniosku o wpis informacji o wznowieniu jej. Natomiast w stosunku do zobowiązań o charakterze publicznoprawnym projekt przewiduje, aby zawieszenie wywierało skutki prawne od pierwszego dnia miesiąca następnego po tym, w którym przedsiębiorca złożył wniosek o wpis informacji o zawieszeniu i trwało aż do ostatniego dnia miesiąca, w którym przedsiębiorca złożył wniosek o wpis informacji o wznowieniu wykonywania działalności gospodarczej.
Ważne!
Spółka handlowa nie ma obowiązku ogłoszenia w Monitorze Sądowym i Gospodarczym o tym, że zawiesza prowadzenie działalności gospodarczej bądź odwiesza prowadzenie jej
 

Czytaj także

Narzędzia przedsiębiorcy

POLECANE

Dotacje dla firm

reklama

Ostatnio na forum

RODO 2018

Pomysł na biznes

Eksperci portalu infor.pl

Weronika Sierant

HR Manager w firmie Smart MBC

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
Notyfikacje
Czy chcesz otrzymywać informacje o najnowszych zmianach? Zaakceptuj powiadomienia od mojafirma.Infor.pl
Powiadomienia można wyłączyć w preferencjach systemowych
NIE
TAK