| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Moja firma > Poradniki > Zawieszenie prowadzenia działalności gospodarczej

Zawieszenie prowadzenia działalności gospodarczej

Już od 20 września 2008 r. przedsiębiorcy, którzy nie zatrudniają pracowników, mogą zawieszać działalność gospodarczą bez względu na to, w jakiej formie ją prowadzą. Wystarczy, że zgłoszą informację o tym do organu ewidencyjnego. Okres zawieszenia może trwać od miesiąca do dwóch lat. Aby móc wznowić wykonywanie działalności, muszą również zgłosić o tym informację do organu ewidencyjnego.

Jak zgłosić informację o wznowieniu działalności
 
W zgłoszeniu informacji o zawieszeniu wykonywania działalności przedsiębiorca wskazuje okres, przez który nie będzie prowadził firmy. Upływ tego okresu nie oznacza, że automatycznie następuje wznowienie wykonywania działalności gospodarczej. Aby przedsiębiorca mógł ją wznowić, musi do organu ewidencyjnego zgłosić na piśmie informację o wznowieniu działalności gospodarczej. Od tego zgłoszenia nie uiszcza żadnych opłat.
W zgłoszeniu należy oznaczyć przedsiębiorcę, podać jego numer ewidencyjny PESEL, oznaczyć miejsce zamieszkania i adres przedsiębiorcy.
Jeżeli takiego zgłoszenia dokonują przedsiębiorcy będący wspólnikami spółki cywilnej, to wówczas przy oznaczaniu przedsiębiorcy powinni zamieścić adnotację o prowadzeniu działalności w formie takiej spółki. Zgłoszenia muszą złożyć wszyscy, ponieważ w przeciwnym razie organ ewidencyjny wyda decyzję o odmowie wpisu.
Gdyby przedsiębiorca nie zgłosił informacji o wznowieniu wykonywania działalności przed upływem 24 miesięcy od zgłoszenia informacji o zawieszeniu jej, to wówczas wpis do ewidencji zostanie wykreślony. Zanim jednak to nastąpi, organ na piśmie wezwie przedsiębiorcę i wyznaczy mu dodatkowy 30-dniowy termin na dokonanie zgłoszenia informacji o wznowieniu wykonywania działalności.
Decyzję o wykreśleniu przedsiębiorca może zaskarżyć na ogólnych zasadach. Natomiast w ciągu 14 dni od chwili, gdy stała się ostateczna, organ ewidencyjny przekazuje tę decyzję do urzędu statystycznego i urzędu skarbowego, właściwych ze względu na ostatnie miejsce zamieszkania przedsiębiorcy.
 
Jak zawiesza działalność spółka handlowa
 
Przedsiębiorca, który jest spółką handlową osobową (czyli jawną, partnerską, komandytową albo komandytowo-akcyjną) lub kapitałową (czyli z ograniczoną odpowiedzialnością lub akcyjną), ma prawo zawiesić działalność gospodarczą na okres od miesiąca do 24 miesięcy, pod warunkiem że nie zatrudnia pracowników. Formalności związane z zawieszeniem załatwia w Krajowym Rejestrze Sądowym. Dokonuje się tam wpisu do ewidencji informacji o zawieszeniu, który określa firmę lub nazwę przedsiębiorcy, oznaczenie formy prawnej prowadzonej działalności, numer NIP, siedzibę i adres, numer w rejestrze przedsiębiorców. Do wniosku o wpis informacji przedsiębiorca dołącza oświadczenie o tym, że nie zatrudnia pracowników.
Informacje o zawieszeniu wykonywania działalności gospodarczej zostają zamieszczone w dziale 6 rejestru przedsiębiorców.
Okres zawieszenia działalności trwa od dnia złożenia wniosku o wpis informacji o zawieszeniu wykonywania jej aż do dnia złożenia wniosku o wpis informacji o wznowieniu jej wykonywania.
 
Jak odwiesza działalność spółka handlowa
 
Okres zawieszenia działalności spółki handlowej trwa do dnia złożenia przez nią wniosku o wpis informacji o wznowieniu wykonywania działalności gospodarczej.
Spółka handlowa składa wniosek o wpis informacji o wznowieniu wykonywania działalności gospodarczej do Krajowego Rejestru Sądowego. Następnie zostaje on wprowadzony do systemu informatycznego w dziale 6 rejestru przedsiębiorców. W szczególności obejmuje on datę wznowienia wykonywania działalności gospodarczej.
Gdyby spółka handlowa przed upływem 24 miesięcy od dnia złożenia wniosku o wpis informacji o zawieszeniu działalności nie przedłożyła wniosku o wznowieniu jej, to sąd rozpocznie postępowanie, o którym mowa w art. 24 ustawy z 20 sierpnia 1997 r. o Krajowym Rejestrze Sądowym (Dz.U. z 2007 r. nr 168, poz. 1186).
Jeżeli sąd stwierdzi, że upływa już termin 24 miesięcy, spółka nadal ma zawieszoną działalność gospodarczą i nie dopełnia formalności związanych z odwieszeniem jej, to wówczas wezwie ją, aby w ciągu siedmiu dni dopełniła formalności pod rygorem nałożenia na niego grzywny. Jeżeli nałożenie grzywny nie poskutkuje, to wówczas sąd rejestrowy może spółkę wykreślić z rejestru.
 

Czytaj także

Narzędzia przedsiębiorcy

POLECANE

Dotacje dla firm

reklama

Ostatnio na forum

RODO 2018

Pomysł na biznes

Eksperci portalu infor.pl

Karol Grymuła

Ekspert w zakresie kredytów mieszkaniowych.

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
Notyfikacje
Czy chcesz otrzymywać informacje o najnowszych zmianach? Zaakceptuj powiadomienia od mojafirma.Infor.pl
Powiadomienia można wyłączyć w preferencjach systemowych
NIE
TAK