| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Moja firma > Poradniki > Zawieszenie prowadzenia działalności gospodarczej

Zawieszenie prowadzenia działalności gospodarczej

Już od 20 września 2008 r. przedsiębiorcy, którzy nie zatrudniają pracowników, mogą zawieszać działalność gospodarczą bez względu na to, w jakiej formie ją prowadzą. Wystarczy, że zgłoszą informację o tym do organu ewidencyjnego. Okres zawieszenia może trwać od miesiąca do dwóch lat. Aby móc wznowić wykonywanie działalności, muszą również zgłosić o tym informację do organu ewidencyjnego.

Bez deklaracji VAT
 
Prawne usankcjonowanie zawieszenia działalności gospodarczej będzie również miało wpływ na rozliczenia VAT. W tym celu odpowiednie zmiany zostały wprowadzone do ustawy o VAT. Polegają one na zwolnieniu (z pewnymi wyjątkami) z obowiązku składania deklaracji za okresy rozliczeniowe objęte zawieszeniem. Zgodnie z dodanymi ust. 7a i 7b w art. 99 ustawy o VAT w przypadku zawieszenia działalności gospodarczej na podstawie przepisów o swobodzie działalności gospodarczej podatnicy nie mają obowiązku składania deklaracji za okresy rozliczeniowe, których to zawieszenie dotyczy. Nowe przepisy ustawy o swobodzie działalności gospodarczej nie określają odrębnego sposobu informowania o zawieszeniu działalności gospodarczej dla celów VAT. Oznacza to, że informacja dotycząca zawieszenia wykonywania działalności gospodarczej przekazana organowi podatkowemu przez organ ewidencyjny będzie wiążąca także dla potrzeb VAT. W przypadku przedsiębiorców wpisanych do KRS, którzy samodzielnie informują odpowiednie organy, warunkiem skorzystania z preferencji w zakresie VAT jest odpowiednie zawiadomienie naczelnika urzędu skarbowego o okresie zawieszenia.
Zwolnienie z obowiązku składania deklaracji nie będzie jednak dotyczyło wszystkich podatników VAT. Nie obejmie ono:
• podatników rejestrowanych jako podatników VAT UE zgodnie z art. 97 ustawy o VAT,
• podatników dokonujących wewnątrzwspólnotowego nabycia towarów,
• podatników dokonujących importu usług lub nabywających towary - w zakresie których są podatnikiem.
Preferencja nie będzie również dotyczyła okresów rozliczeniowych, w których zawieszenie wykonywania działalności gospodarczej nie dotyczyło pełnego okresu rozliczeniowego. Jak wskazano, nowelizacja ustawy o swobodzie działalności gospodarczej przewiduje, że w okresie zawieszenia wykonywania działalności gospodarczej przedsiębiorca może podejmować pewne czynności. W przypadku gdy czynności dozwolone wywołają skutek zapłaty podatku należnego (np. przy sprzedaży środków trwałych lub wyposażenia), przedsiębiorca będzie zobowiązany do zapłacenia VAT w terminie składania deklaracji podatkowej oraz oczywiście do złożenia deklaracji VAT za ten okres. Zatem zwolnienie z obowiązku składania deklaracji nie znajdzie również zastosowania do okresów rozliczeniowych, za które podatnik jest zobowiązany do rozliczenia podatku z tytułu wykonywania czynności opodatkowanych dozwolonych przez ustawodawcę. To samo dotyczy okresów rozliczeniowych, za które podatnik zobowiązany jest dokonać korekty podatku naliczonego.
Okres zawieszenia wykonywania działalności nie wpłynie na status podatnika VAT jako podatnika czynnego. Przepisy nie wprowadzają nowego typu podatnika na okoliczność zawieszenia prowadzenia działalności. Zasadniczo w czasie zawieszenia firmy przedsiębiorca nie może wykonywać działalności i osiągać z niej bieżących przychodów. Nie powinna zatem zdarzyć się sytuacja, gdy w tym okresie przedsiębiorca wykonuje działalność a następnie wystawia fakturę. Wyjątki dotyczą konieczności rozliczenia VAT w przypadku czynności dozwolonych podlegających opodatkowaniu VAT. Przypomnijmy, że katalog tych czynności zawiera m.in. działania niezbędne do zachowania lub zabezpieczenia źródła przychodów. Zapis ten jest zbieżny z definicjami kosztów uzyskania przychodu z ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych, jak i osób prawnych. Z przepisu tego wynika, że na gruncie ustawy o VAT przedsiębiorca pod pewnymi warunkami korzysta z prawa do odliczenia podatku naliczonego, w przypadku gdy wydatki na nabycie towarów i usług mogą zostać zaliczone do kosztów uzyskania przychodu na podstawie ustaw o podatku dochodowym. Ponieważ przedsiębiorca ma prawo do podejmowania pewnego rodzaju działań i ponoszenia kosztów, należy uznać, że w okresie zawieszenia działalności powinien w tym zakresie korzystać również z prawa do odliczenia VAT.
Ustawa o VAT w sposób szczególny reguluje moment realizacji prawa przedsiębiorcy do odliczenia VAT naliczonego. Prawo to powstaje w rozliczeniu za okres, w którym przedsiębiorca otrzymał fakturę lub w miesiącu następnym. Zatem przedsiębiorca, który chciałby skorzystać z prawa do odliczenia VAT naliczonego, powinien w okresie zawieszenia dobrowolnie zrezygnować ze zwolnienia od składania deklaracji VAT i za ten okres złożyć deklarację VAT na zasadach ogólnych.
PRZYKŁAD
JAK OPŁACAĆ SKŁADKĘ ZDROWOTNĄ
Ubezpieczony od 22 września do 31 grudnia zawiesi prowadzenie działalności gospodarczej. Od 1 października nie będzie więc już podlegał ubezpieczeniu zdrowotnemu jako osoba prowadząca działalność gospodarczą, a po 30 października nie będzie miał prawa do korzystania ze świadczeń z ubezpieczenia zdrowotnego. Nie może być zgłoszony do ubezpieczenia zdrowotnego jako członek rodziny, ponieważ aby podlegać temu ubezpieczeniu, powinien zawrzeć z NFZ umowę dobrowolnego ubezpieczenia zdrowotnego. Po zawarciu umowy powinien zgłosić się do ZUS na druku ZUS ZZA. Składkę na ubezpieczenie zdrowotne będzie musiał opłacać od zadeklarowanej kwoty nie niższej jednak niż przeciętne miesięczne wynagrodzenie, a więc od podstawy wyższej niż w okresie prowadzenia działalności, ta bowiem wynosi 75 proc. przeciętnego wynagrodzenia.
Ważne
7 dni od dnia złożenia wniosku do KRS o wpis informacji o zawieszeniu mają wspólnicy handlowych spółek osobowych na zawiadomienie naczelnika urzędu skarbowego o okresie zawieszenia
 

Czytaj także

Narzędzia przedsiębiorcy

POLECANE

Dotacje dla firm

reklama

Ostatnio na forum

RODO 2018

Pomysł na biznes

Eksperci portalu infor.pl

Bartosz Cieśluk

Aplikant adwokacki

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
Notyfikacje
Czy chcesz otrzymywać informacje o najnowszych zmianach? Zaakceptuj powiadomienia od mojafirma.Infor.pl
Powiadomienia można wyłączyć w preferencjach systemowych
NIE
TAK