| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Moja firma > Poradniki > Zawieszenie prowadzenia działalności gospodarczej

Zawieszenie prowadzenia działalności gospodarczej

Już od 20 września 2008 r. przedsiębiorcy, którzy nie zatrudniają pracowników, mogą zawieszać działalność gospodarczą bez względu na to, w jakiej formie ją prowadzą. Wystarczy, że zgłoszą informację o tym do organu ewidencyjnego. Okres zawieszenia może trwać od miesiąca do dwóch lat. Aby móc wznowić wykonywanie działalności, muszą również zgłosić o tym informację do organu ewidencyjnego.

Częściowe zwolnienie z karty podatkowej
 
Ze zwolnienia podatkowego w czasie zawieszenia skorzystają także podatnicy opłacający kartę podatkową. W tym wypadku będzie to zwolnienie częściowe. Podatnik rozliczający się w formie karty podatkowej, który skorzysta z uprawnienia zawieszenia działalności gospodarczej zwolniony jest z obowiązku zapłaty podatku w wysokości 1/30 miesięcznej należności za każdy dzień zawieszenia. Jak wskazano powyżej, podobna regulacja dopuszczająca przerwę w opłacaniu karty podatkowej istnieje już w ustawie o podatku zryczałtowanym.
Ustawodawca, wprowadzając możliwość zawieszenia działalności przez przedsiębiorcę rozliczającego się w formie karty podatkowej, jednocześnie pozostawił istniejącą instytucję przerwy w działalności. W praktyce oznacza to, że w przypadku przedsiębiorcy rozliczającego się z fiskusem na podstawie karty podatkowej będzie on miał możliwość wyboru przerwy albo zawieszenia wykonywania swojej działalności.
Warto wskazać, że zasadnicza różnica między przerwaniem, a zawieszeniem działalności skutkującym zwolnieniem z opłacania karty podatkowej sprowadza się do długości okresu ich trwania. Przerwanie działalności gospodarczej może trwać od 10 dni w górę, podczas gdy zawieszenie od 1 do 24 miesięcy. Ponadto zawieszenie może dotyczyć wyłącznie przedsiębiorców niezatrudniających pracowników. Ograniczenie takie nie występuje w przypadku instytucji przerwy w działalności. Natomiast w odróżnieniu od okresu przerwy w działalności w okresie zawieszenia na podstawie przepisów o swobodzie działalności gospodarczej podatnik może wykonywać wiele tzw. czynności dozwolonych, wyszczególnionych w tej w ustawie.
 

Czytaj także

Narzędzia przedsiębiorcy

POLECANE

Dotacje dla firm

reklama

Ostatnio na forum

RODO 2018

Pomysł na biznes

Eksperci portalu infor.pl

Tomasz Wydra

Specjalista w dziedzinie dotacji unijnych

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
Notyfikacje
Czy chcesz otrzymywać informacje o najnowszych zmianach? Zaakceptuj powiadomienia od mojafirma.Infor.pl
Powiadomienia można wyłączyć w preferencjach systemowych
NIE
TAK