| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Moja firma > Poradniki > Zawieszenie prowadzenia działalności gospodarczej

Zawieszenie prowadzenia działalności gospodarczej

Już od 20 września 2008 r. przedsiębiorcy, którzy nie zatrudniają pracowników, mogą zawieszać działalność gospodarczą bez względu na to, w jakiej formie ją prowadzą. Wystarczy, że zgłoszą informację o tym do organu ewidencyjnego. Okres zawieszenia może trwać od miesiąca do dwóch lat. Aby móc wznowić wykonywanie działalności, muszą również zgłosić o tym informację do organu ewidencyjnego.

Obowiązki informacyjne
 
W przypadku zawieszenia działalności przez przedsiębiorców prowadzących działalność jednoosobowo lub w ramach spółki cywilnej nie jest konieczne zawiadamianie o tym naczelnika urzędu skarbowego. Ustawodawca zwolnił tych przedsiębiorców z jakichkolwiek obowiązków informacyjnych względem organów podatkowych. To organ ewidencyjny, który otrzymał od przedsiębiorcy wniosek o wpis informacji o zawieszeniu wykonywania działalności gospodarczej (odpowiednio wniosek o wpis informacji o wznowieniu wykonywania działalności gospodarczej), ma obowiązek przekazania tej informacji właściwemu dla podatnika organowi podatkowemu.
Inaczej przedstawia się sytuacja podatników - wspólników handlowych spółek osobowych, czyli spółki jawnej, partnerskiej, komandytowej oraz komandytowo-akcyjnej. W przypadku tych przedsiębiorców, którzy podlegają wpisowi do Krajowego Rejestru Sądowego (KRS), ustawodawca wymaga samodzielnego informowania właściwych organów podatkowych o zawieszeniu (i wznowieniu wykonywania działalności gospodarczej).
Zgodnie z dodanym ust. 12 w art. 44 ustawy o PIT zwolnienie z obowiązku opłacania zaliczek na podatek dochodowy w przypadku wspólników handlowych spółek osobowych ma zastosowanie, jeżeli podatnik nie później niż przed upływem 7 dni od dnia złożenia wniosku o wpis informacji o zawieszeniu wykonywania działalności gospodarczej zawiadomi w formie pisemnej właściwego naczelnika urzędu skarbowego o okresie zawieszenia wykonywania tej działalności. Analogiczne regulacje zostały wprowadzone do ustawy z 15 lutego 1992 r. o podatku dochodowym od osób prawnych (t.j. z 2000 r. nr 54, poz. 654 z późn. zm., dalej: ustawa o CIT).
 
Informowanie organów podatkowych
 
W celu zwolnienia przedsiębiorcy z obowiązków o charakterze informacyjnym nakładanych przez przepisy innych ustaw, w tym ustaw podatkowych, to organ ewidencyjny, który otrzymał od przedsiębiorcy wniosek o wpis informacji o zawieszeniu wykonywania działalności gospodarczej albo wniosek o wpis informacji o wznowieniu wykonywania działalności gospodarczej, ma obowiązek przekazania tej informacji właściwemu dla podatnika organowi podatkowemu. W przypadku przedsiębiorców wpisanych do Krajowego Rejestru Sądowego mają oni obowiązek samodzielnie informować właściwe organy o zawieszeniu i wznowieniu wykonywania działalności gospodarczej.
 
Zawieszenie opłacania ryczałtu
 
Zwolnienie z bieżących rozliczeń z fiskusem zostało przyznane również przedsiębiorcom, którzy wybrali jeden z uproszczonych sposobów opodatkowania, czyli ryczałt ewidencjonowany lub kartę podatkową. W tym celu zostały wprowadzone odpowiednie zmiany w ustawie o podatku zryczałtowanym. Zgodnie z nowym ust. 1d w art. 21 tej ustawy podatnik, który na podstawie przepisów o swobodzie działalności gospodarczej zawiesi wykonywanie działalności gospodarczej, jest zwolniony w zakresie tej działalności z obowiązku obliczenia i zapłaty ryczałtu na rachunek urzędu skarbowego.
Opodatkowaniu ryczałtem od przychodów ewidencjonowanych podlegają przychody z działalności gospodarczej, osiągane zarówno przez indywidualnych przedsiębiorców, jak i w ramach spółki cywilnej lub spółki jawnej osób fizycznych. Obowiązek informowania organów podatkowych o zawieszeniu prowadzenia firmy został wyłączony w przypadku, gdy ryczałt opłacają indywidualni przedsiębiorcy oraz wspólnicy spółki cywilnej. Zatem znajduje tutaj zastosowanie identyczna zasada jak w przypadku przedsiębiorców opodatkowanych na zasadach przewidzianych w ustawie o PIT. I podobnie jak to ma miejsce w przypadku podatników opłacających progresywny lub liniowy PIT, także wspólnicy spółki jawnej opodatkowani ryczałtem korzystają z podatkowego zwolnienia, pod warunkiem pisemnego zawiadomienia naczelnika urzędu skarbowego. Również w tym wypadku termin na zawiadomienie organu podatkowego o okresie zawieszenia wykonywania działalności wynosi siedem dni od dnia złożenia wniosku do KRS o wpis informacji o zawieszeniu.
 

Czytaj także

Narzędzia przedsiębiorcy

POLECANE

Dotacje dla firm

reklama

Ostatnio na forum

RODO 2018

Pomysł na biznes

Eksperci portalu infor.pl

Agnieszka Gawrońska-Juzefowicz

Radca prawny

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
Notyfikacje
Czy chcesz otrzymywać informacje o najnowszych zmianach? Zaakceptuj powiadomienia od mojafirma.Infor.pl
Powiadomienia można wyłączyć w preferencjach systemowych
NIE
TAK