| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Moja firma > Poradniki > Jak poza państwowym sądem rozstrzygnąć spór z kontrahentem

Jak poza państwowym sądem rozstrzygnąć spór z kontrahentem

Arbitraż, czyli postępowanie przed sądem polubownym, to prywatna metoda rozpatrywania sporów. Może być wybrana przez strony zarówno w stosunkach krajowych, jak i międzynarodowych, zamiast procesu przed sądem państwowym. Opiera się na umowie, z której wynika zobowiązanie się stron do współdziałania z sądem arbitrażowym i do dobrowolnego wykonania jego wyroku.

W umowie spółki
 
Zamieszczony w umowie czy statucie spółki handlowej zapis na sąd polubowny, dotyczący sporów ze stosunku spółki, wiąże spółkę oraz jej wspólników (art. 1163 par. 1 k.p.c.). Klauzula arbitrażowa może się więc pojawić w umowie spółki jawnej, komandytowej czy spółki z ograniczoną odpowiedzialnością, a także w statucie spółki komandytowo-akcyjnej lub akcyjnej. To samo zresztą dotyczy statutu spółdzielni lub stowarzyszenia (art. 1163 par. 2 k.p.c.). I choć przepis na ten temat milczy, należy uznać, że nawet w umowie spółki cywilnej można zawrzeć zapis na sąd polubowny. Przez spory ze stosunku spółki należy rozumieć nieporozumienia między wspólnikami, między wspólnikami a spółką, między spółką a jej organami lub ich członkami (np. zarządem czy radą nadzorczą) oraz między spółką a osobami, które wyrządziły jej szkodę.
Istotą przepisu, mówiącego, jakie spory można poddać arbitrażowi, jest możliwość zawarcia co do nich ugody sądowej (art. 1157 k.p.c.). Tymczasem nie wszystkie spory ze stosunku spółki można rozwiązać metodą ugody przed sądem. Dotyczy to np. zaskarżania uchwał wspólników. Nie ma więc zgody między teoretykami, czy regulacja dotycząca spraw ze stosunku spółki jest przepisem szczególnym w stosunku do tego, który mówi o zakresie przedmiotowym działania arbitrażu, czy też gdy sporządzono zapis na sąd polubowny obejmujący również zaskarżanie uchwał w spółce, to jest on skuteczny, a jedynie orzeczenie w takiej sprawie może być wzruszone z powodu, że zostało oparte na naruszeniu bezwzględnie obowiązującego przepisu prawa. Dlatego nie warto w praktyce stosować takiej sofistyki. Lepiej przyjąć, że brak zdatności ugodowej oznacza automatycznie brak zdatności arbitrażowej. I chociaż zapis na sąd polubowny wiąże zarówno pierwotnych wspólników, jak i tych, którzy do niej przystąpili później, podobnie jak następców prawnych udziałowców, to jednak art. 1163 k.p.c. nie wspomina o organach spółki i ich członkach. Tym samym do rozstrzygania przez arbitraż spraw z ich udziałem potrzebny jest dodatkowy zapis na sąd polubowny.
ZABEZPIECZENIE WEKSLEM
Jeżeli umowa, w związku z którą został wystawiony weksel, przewiduje, że spory z niej wynikłe będzie rozpatrywał sąd polubowny, to zastrzeżenie dotyczące zapisu na sąd nie wiąże osoby poręczającej. Oznacza to, że jeśli strona, na rzecz której weksel został wystawiony, chce dochodzić należności z weksla i od wystawcy, i poręczyciela, to przeciw pierwszemu musi wnieść sprawę do sądu polubownego, a przeciw drugiemu do sądu powszechnego.
 

Czytaj także

Narzędzia przedsiębiorcy

POLECANE

Dotacje dla firm

reklama

Ostatnio na forum

RODO 2018

Pomysł na biznes

Eksperci portalu infor.pl

GACH MIZIŃSKA Kancelaria prawna

Kancelaria GACH MIZIŃSKA spółka jawna to kancelaria specjalizująca się w doradztwie podatkowym oraz w doradztwie prawnym na rzecz przedsiębiorców.

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »