| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Moja firma > Poradniki > Inwestycje na terenach objętych ochroną środowiska

Inwestycje na terenach objętych ochroną środowiska

Przedsiębiorcy - planując inwestycje - powinni sprawdzać prócz innych uwarunkowań również to, czy teren, na którym chcą budować, nie jest objęty jedną z form ochrony środowiska. Stosunkowo najbardziej przyjazne działalności gospodarczej są obszary należące do programu Natura 2000. W parkach narodowych i rezerwatach obowiązuje bezwzględny zakaz budów komercyjnych.


Nieograniczanie rozwoju
 

Na obszarach objętych siecią Natura 2000 nie wprowadza się z góry określonych zakazów prowadzenia działalności gospodarczej. Dzieje się tak dlatego, że jednym z głównych założeń programu jest nieograniczanie rozwoju gospodarczego, o ile aktywność przedsiębiorców nie będzie negatywnie oddziaływała na siedliska objęte siecią. Stwierdzenie, że planowana inwestycja może lub będzie negatywnie oddziaływać na środowisko, nie musi przesądzać o niemożności realizacji inwestycji. Zabrania się tylko podejmowania działań, które mogą w znaczący sposób pogorszyć stan siedlisk przyrodniczych oraz siedlisk gatunków roślin i zwierząt, a także w znaczący sposób mogą wpłynąć negatywnie na gatunki, dla których ochrony został wyznaczony obszar Natura 2000 (art. 33 ust. 1 u.o.p.). Co więcej, zasadę tę stosuje się odpowiednio do projektowanych obszarów Natura 2000. Znajdują się one na liście opracowanej przez ministra do spraw środowiska do czasu zatwierdzenia albo odmowy zatwierdzenia tych obszarów przez Komisję Europejską.
Jednak i w takich sytuacjach istnieje możliwość realizacji inwestycji, nawet pomimo negatywnego oddziaływania na środowisko (art. 34 u.o.p.). Dzieje się tak, kiedy przemawia za tym interes publiczny, a przede wszystkim wymagania o charakterze społecznym lub gospodarczym, i gdy nie ma możliwości zastosowania rozwiązań alternatywnych. Wówczas właściwy miejscowo wojewoda (na obszarach morskich - dyrektor właściwego urzędu morskiego) może zezwolić na realizację przedsięwzięcia, które może mieć negatywny wpływ na siedliska przyrodnicze oraz gatunki roślin i zwierząt, dla których ochrony został wyznaczony obszar Natura 2000. I jeśli wojewoda zezwolił na realizację przedsięwzięcia, powinien też nałożyć na inwestora obowiązek kompensacji przyrodniczej, niezbędnej do zapewnienia spójności i właściwego funkcjonowania sieci obszarów Natura 2000. Celem takiego działania jest wyrównanie strat spowodowanych realizacją przedsięwzięcia. Kompensacja taka może polegać na odtworzeniu utraconego siedliska w innym miejscu należącym do sieci lub wyznaczeniu zupełnie nowego obszaru.
Wtedy zaś, kiedy na obszarze Natura 2000 występuje siedlisko lub gatunek o znaczeniu priorytetowym, zezwolenie może zostać udzielone wyłącznie w celu:
- ochrony zdrowia i życia ludzi,
- zapewnienia bezpieczeństwa powszechnego,
- uzyskania korzystnych następstw o pierwszorzędnym znaczeniu dla środowiska przyrodniczego,
- wynikającym z nadrzędności interesu publicznego, ale w takich sytuacjach - po uzyskaniu opinii Komisji Europejskiej.
Tym samym realizacja inwestycji będzie zależała od kumulatywnego spełnienia się dwóch przesłanek (w przypadku niewystępowania siedliska lub gatunku o znaczeniu priorytetowym). Za budową musi też przemawiać nadrzędny interes publiczny, a więc argumenty o charakterze społecznym lub gospodarczym. Nie mogą też istnieć rozwiązania alternatywne. Warunkiem dopuszczenia do realizacji inwestycji będzie również kompensacja przyrodnicza.
 

Czytaj także

Narzędzia przedsiębiorcy

POLECANE

Dotacje dla firm

reklama

Ostatnio na forum

RODO 2018

Pomysł na biznes

Eksperci portalu infor.pl

Jowita Mulawa-Krause

Radca prawny, ekspert w dziedzinie prawa podatkowego, cywilnego i handlowego.

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
Notyfikacje
Czy chcesz otrzymywać informacje o najnowszych zmianach? Zaakceptuj powiadomienia od mojafirma.Infor.pl
Powiadomienia można wyłączyć w preferencjach systemowych
NIE
TAK