| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Moja firma > Poradniki > Rozliczenia VAT przy zakupie środków trwałych

Rozliczenia VAT przy zakupie środków trwałych

Na podmiotach będących podatnikami podatku od towarów i usług w związku z realizacją przepisów ustawy ciąży wiele obowiązków. Duża ich część dotyczy rozliczeń podatkowych przy zakupie środków trwałych. Nie w każdym bowiem przypadku będzie istniała możliwość pełnego odliczenia VAT. W niektórych sytuacjach, aby skorzystać z prawa pełnego odliczenia, konieczne będzie spełnienie dodatkowych warunków. W dzisiejszym Przewodniku wyjaśniamy, jak poprawnie rozliczać VAT przy zakupie środków trwałych. Sygnalizujemy w nim, na co należy zwrócić szczególną uwagę.

Odliczenia przed rejestracją

Artykuł 88 ust. 4 ustawy o VAT stanowi, że obniżenia kwoty lub zwrotu podatku należnego nie stosuje się do podatników, którzy nie są zarejestrowani jako podatnicy VAT czynni, zgodnie z art. 96, z wyłączeniem przypadków, o których mowa w art. 86 ust. 20. Z analizy przepisu wynikałaby zatem zasada, zgodnie z którą nie jest możliwe dokonywanie odliczeń VAT przez podmioty, które nie dokonały jeszcze rejestracji dla celów podatku od towarów i usług. Wydaje się to niekorzystne, gdyż eliminuje możliwość odliczenia podatku przez podmioty będące dopiero w organizacji, na etapie powstawania. Dodatkowo trzeba jeszcze zaznaczyć, że z treści artykułu nie wynika, w jakim momencie podmiot powinien uzyskać status podatnika VAT czynnego, aby móc skorzystać z prawa do dokonania odliczenia podatku naliczonego.

Sądy administracyjne wskazują jednak na niezgodność tego ograniczenia z prawem unijnym, co oznaczałoby, że istnieje możliwość dokonania odliczenia VAT od zakupów dokonywanych przed dokonaniem rejestracji. Warto w tym zakresie zapoznać się ze stanowiskiem, jakie zajął Wojewódzki Sąd Administracyjny we Wrocławiu. W wyroku z 26 lipca 2006 r., sygn. akt I SA/Wr 1452/05 wskazane zostało, że dokonując interpretacji art. 88 ust. 4 ustawy o podatku od towarów i usług w świetle VI Dyrektywy VAT, mając na uwadze, iż zarówno ustawa o podatku od towarów i usług, jak i art. 4 VI Dyrektywy nie uzależniają statusu podatnika VAT od spełnienia wymogu rejestracji, a zasada neutralności podatku od towarów i usług zapewnia podatnikowi możliwość odzyskania podatku naliczonego związanego z jego działalnością opodatkowaną, przyjąć należy, iż naruszenie cyt. przepisu nie stanowi przeszkody do realizacji przysługującego podatnikowi prawa do odliczenia podatku naliczonego związanego z czynnościami opodatkowanymi, dokonanymi przed zgłoszeniem rejestracyjnym. Pozbawienie podatnika prawa do odliczenia podatku naliczonego, w sytuacji, w której dyrektywa nie przewiduje takiego ograniczenia, stoi w sprzeczności zarówno z jej regulacjami, jak i wynikającą z niej zasadą neutralności podatku od towarów i usług.

WAŻNE

W przypadku otrzymania faktury przed nabyciem prawa do rozporządzania towarem jak właściciel albo przed wykonaniem usługi, co do zasady prawo do obniżenia kwoty podatku należnego powstaje z chwilą nabycia prawa do rozporządzania towarem lub z chwilą wykonania usługi

Jak zostało to wskazane wyżej, art. 88 ust. 4 ustawy o VAT stanowi, że obniżenia kwoty lub zwrotu podatku należnego nie stosuje się do podatników, którzy nie są zarejestrowani jako podatnicy VAT czynni, zgodnie z art. 96, z wyłączeniem przypadków, o których mowa w art. 86 ust. 20. Z analizy tego przepisu nie wynika jednak, aby do nabycia uprawnienia do obniżenia kwoty podatku należnego o kwotę podatku naliczonego konieczne było posiadanie statusu podatnika VAT czynnego już w samym momencie otrzymania faktury zakupowej. Status podatnika można nabyć zatem dopiero później.

Biorąc pod uwagę powyższe, stwierdzić należy, że posiadanie statusu podatnika czynnego VAT niezbędne jest w momencie wykazywania prawa do odliczenia. Podmiot nie musi natomiast posiadać statusu zarejestrowanego podatnika VAT w dniu, w którym miały miejsce czynności opodatkowane, z których wynikałby ewentualny podatek podlegający odliczeniu.

Czytaj także

Narzędzia przedsiębiorcy

POLECANE

Dotacje dla firm

reklama

Ostatnio na forum

RODO 2018

Pomysł na biznes

Eksperci portalu infor.pl

Witold Studziński

Adwokat

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »