| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Moja firma > Poradniki > Jak spadkobiercy dziedziczą udziały w spółkach

Jak spadkobiercy dziedziczą udziały w spółkach

Chociaż z chwilą otwarcia spadku, czyli śmierci wspólnika, spadkodawcy, spadkobiercy nabywają prawa do jego udziałów w spółce, nie stają się oni jednak automatycznie wspólnikami. Spółka musi się z nimi rozliczyć, ale nie ma obowiązku przyjąć ich w poczet wspólników, chyba że spadkodawca zastrzegł to wcześniej w umowie spółki.

Dziedziczenie po wspólniku spółki cywilnej
 
Jeżeli umrze jeden ze wspólników, spółka cywilna trwa nadal z udziałem pozostałych. Spadkobiercy zmarłego wspólnika powinni wówczas przez nich zostać spłaceni według takich samych zasad, jak w sytuacji gdy wspólnik ustępuje ze spółki.
Takie stanowisko zajął też Sąd Najwyższy w postanowieniu z 22 maja 1973 r. (sygn. akt II CR 184/73, opubl. OSNCP nr 3 z 1974 r. poz. 52). Sąd stwierdził, że rozliczenie ze spadkobiercami wspólnika następuje według takich samych zasad jak rozliczenie ze wspólnikiem występującym ze spółki. Wspólnicy powinni wówczas otrzymać w gotówce taką wartość części wspólnego majątku pozostałą po odliczeniu wartości wkładów wszystkich wspólników, jaka odpowiada stosunkowi, w którym zmarły wspólnik uczestniczył w zyskach spółki.
O udziale w zysku można mówić tylko wówczas, gdy spółka go osiągnęła. Odpowiada on wartości majątku wspólnego, który pozostał po odliczeniu wartości wkładów wszystkich wspólników. W dodatku przy tych obliczeniach należy uwzględnić proporcje, w jakich zmarły wspólnik uczestniczył w zyskach spółki. Bierze się pod uwagę wartość wkładu tego wspólnika oraz sposób jego szacowania. Umowa spółki cywilnej może jednak przewidywać, że spadkobiercy wejdą do spółki w miejsce zmarłego wspólnika. Gdyby było ich kilku, to powinni wyznaczyć osobę, która będzie ich reprezentowała w stosunku do spółki. Zastrzeżenie o wejściu do spółki spadkobierców może zostać dokonane w umowie spółki albo w uchwale wspólników podjętej jeszcze za życia wspólnika, którego spadkobiercy mają wejść do spółki.
Udział spadkobierców, którzy weszli do spółki, stanowi dla nich współwłasność w częściach ułamkowych. Wchodzą oni do spółki z mocy prawa, nie muszą składać w tym celu żadnych oświadczeń spółce. Pozostali wspólnicy nie mogą im udaremnić tego wejścia. Gdyby zaś nie chcieli uczestniczyć w spółce, to muszą z niej wystąpić na zasadach ogólnych.
Spadkobiercy powinni wskazać jedną osobę, która będzie wykonywała ich prawa. Gdyby spadkodawca zostawił tylko jednego spadkobiercę, to on też musi taką osobę wskazać. Prawa może wykonywać osoba spoza grona spadkobierców. Przepisy nie przewidują żadnego terminu, w którym powinna ona zostać wskazana. Wskazanie może więc nastąpić w każdym czasie, ale zawsze na piśmie. Spór między spadkobiercami odnośnie do tej osoby rozstrzyga sąd. Do momentu jej wyznaczenia wspólnicy podejmują wszelkie czynności przy prowadzeniu spraw spółki ze skutkiem dla spadkobierców.
Może się zdarzyć, że spadek po zmarłym wspólniku spółki cywilnej nie zostanie objęty. Na przykład jedyny spadkobierca mieszka za granicą i nie przeprowadził postępowania spadkowego. W takim przypadku sąd spadku lub ustanowiony kurator może wyznaczyć osobę, która w spółce będzie wykonywała prawa spadkobiercy. Taką osobą może zostać również sam kurator.
Gdyby nie był znany spadkobierca, to wówczas kurator powinien starać się wyjaśnić, kto nim jest, i zawiadomić o otwarciu spadku, a także o tym, że w skład masy spadkowej wchodzi spółka cywilna (bądź udziały w innych spółkach lub akcje). Kurator spadku zarządza więc majątkiem spadkowym i dlatego może być osobą wykonującą prawa nieustalonych jeszcze spadkobierców w spółce.
ZAPIS DOTYCZĄCY SPŁATY
Zapis w umowie spółki o ograniczeniu albo wyłączeniu wstępowania do spółki spadkobierców zmarłych wspólników powinien zostać uzupełniony o postanowienia dotyczące spłaty na przykład przez dotychczasowych wspólników, którzy obejmą udziały zmarłego
 

Czytaj także

Narzędzia przedsiębiorcy

POLECANE

Dotacje dla firm

reklama

Ostatnio na forum

RODO 2018

Pomysł na biznes

Eksperci portalu infor.pl

TaxCorner

TaxCorner - Kancelaria Doradcy Podatkowego Artur Ratajczak jest młodą, prężnie rozwijającą się firmą doradztwa podatkowego. Świadczymy usługi doradcze, wykorzystując swoją wiedzę i doświadczenie oferujemy usługi najwyższej jakości.

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »