| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Moja firma > Poradniki > Jak uzyskać dotacje na przedsięwzięcia innowacyjne

Jak uzyskać dotacje na przedsięwzięcia innowacyjne

Przedsiębiorcy - w tym małe i średnie firmy - zainteresowani wprowadzaniem w firmach przedsięwzięć innowacyjnych mogą ubiegać się o dotacje unijne na planowane inwestycje. Część działań z Programu Operacyjnego Innowacyjna Gospodarka została uruchomiona w połowie maja. Wnioski na kolejne działania będzie można składać od 16 czerwca. W ramach POIG dotowane są projekty innowacyjne w skali kraju lub na poziomie międzynarodowym, związane z zastosowaniem nowych rozwiązań technologicznych, produktów, usług i organizacji.

DZIAŁANIE 4.2 STYMULOWANIE DZIAŁALNOŚCI B+R PRZEDSIĘBIORSTW ORAZ WSPARCIE W ZAKRESIE WZORNICTWA PRZEMYSŁOWEGO
 
Kto może ubiegać się o wsparcie
60 proc. środków z tego programu trafi na wsparcie inwestycji dokonywanych przez mikro, małe i średnie przedsiębiorstwa. To one więc mogą ubiegać się o wsparcie, ale także duże przedsiębiorstwa. Przedsiębiorcy mogą działać zarówno w sektorze produkcyjnym, jak i usługowym. Aby ubiegać się o wsparcie, przedsiębiorca musi prowadzić działalność i mieć siedzibę w RP, a w przypadku przedsiębiorcy będącego osobą fizyczną - miejsce zamieszkania na terytorium RP. Z pomocy wyłączone są przedsiębiorstwa, których projekty dotyczą działalności gospodarczej związanej z produkcją pierwotną produktów rolnych, z wytwarzaniem i obrotem produktami mającymi imitować lub zastępować mleko i przetwory mleczne, w sektorze górnictwa węgla, w sektorze rybołówstwa i akwakultury, w sektorach hutnictwa żelaza i stali oraz włókien syntetycznych, w sektorze budownictwa okrętowego.
Na jaki cel wsparcie
W ramach Działania 4.2 wspierane są dwa typy projektów. Pierwszy - dotyczy rozwoju działalności badawczo-rozwojowej. Aby móc uzyskać takie wsparcie, należy wcześniej prowadzić działalność B+R lub ponosić wydatki w zakresie B+R, w okresie 12 miesięcy przed złożeniem wniosku o dofinansowanie. Wsparcie obejmuje zakup usług doradczych i szkoleniowych, środków trwałych (np. inwestycji infrastrukturalnych związanych np. z budynkiem, w którym będzie prowadzona działalność badawczo-rozwojowa, jak również samego sprzętu wykorzystywanego w działalności badawczej), oraz wartości niematerialnych i prawnych związanych z prowadzeniem prac B+R w firmach.
Drugi typ projektów dotyczy wdrażania projektów w zakresie wzornictwa przemysłowego i użytkowego. Dofinansowane będą mogły być niezbędne działania doradcze czy szkoleniowe dotyczące opracowania wzoru, opracowanie dokumentacji projektu koncepcyjnego, a także inwestycje związane z uruchomieniem produkcji według nowo opracowanego wzoru. Projekt musi zakończyć się wdrożeniem wzoru do produkcji seryjnej.
Na jakie wsparcie można liczyć
Dofinansowane będą projekty o wartości minimum 400 tys. zł (koszty kwalifikowane w części inwestycyjnej). Mniejsze przedsięwzięcia o podobnym charakterze mogą pozyskać wsparcie w ramach regionalnych programów operacyjnych, wdrażanych przez województwa.
Projekty mogą zawierać komponenty szkoleniowe i doradcze. Intensywność dofinansowania inwestycyjnego wynosi od 30 do 70 proc. - w zależności od lokalizacji projektu i wielkości przedsiębiorstwa. Natomiast wysokość wsparcia szkoleniowego dla MSP wynosi 45 proc. (55 proc. dla pracowników w gorszym położeniu) oraz 35 proc. dla dużych przedsiębiorców. Intensywność dofinansowania na usługi doradcze wynosi do 50 proc. Jednocześnie udział wydatków na szkolenia nie powinien przekroczyć 10 proc. kosztów kwalifikowanych. Maksymalna kwota dofinansowania w części inwestycyjnej może sięgnąć 21 mln zł, a w części doradczej 600 tys. zł, zaś w części szkoleniowej - 1 mln zł.
PRZYKŁAD
WYMOGI DOTYCZĄCE PROJEKTU (DZIAŁANIE 4.2)
Przedsiębiorcy nie powinni zwlekać ze złożeniem wniosku, gdyż niebawem nabór wniosków na Działanie 4.2 może być wstrzymany. Zgodnie z regulaminem przeprowadzania konkursu - nastąpi to po otrzymaniu przez PARP wniosków na kwotę stanowiącą 150 proc. budżetu przewidzianego dla Działania 4.2 POIG na rok 2008, tj. 50 mln zł. Do chwili zamknięcia dodatku do PARP wpłynęło 69 wniosków na łączną kwotę 215 099 145,79 zł.
O kolejności rozpatrywania wniosków decyduje termin złożenia wniosku, tj. data rejestracji dokumentacji w kancelarii PARP. W przypadku gdy wniosek nie będzie kompletny i będzie wymagał uzupełnień, data złożenia kompletnego wniosku będzie liczona w następujący sposób: do daty złożenia pierwotnej wersji wniosku zostanie doliczona liczba dni pomiędzy dniem następnym po wysłaniu wezwania przez PARP do uzupełnienia wniosku a dniem wpływu uzupełnienia do PARP (nie wliczając czasu na dokonanie oceny formalnej). Jeżeli wartość wniosków zatwierdzonych do dofinansowania w danym roku będzie niższa niż wartość budżetu do zakontraktowania, kwota niezakontraktowana powiększa pulę przeznaczoną na kolejny rok.
 
 

Czytaj także

Narzędzia przedsiębiorcy

POLECANE

Dotacje dla firm

reklama

Ostatnio na forum

RODO 2018

Pomysł na biznes

Eksperci portalu infor.pl

EY

Firma EY jest światowym liderem rynku usług profesjonalnych obejmujących usługi audytorskie, doradztwo podatkowe, doradztwo biznesowe i doradztwo transakcyjne.

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
Notyfikacje
Czy chcesz otrzymywać informacje o najnowszych zmianach? Zaakceptuj powiadomienia od mojafirma.Infor.pl
Powiadomienia można wyłączyć w preferencjach systemowych
NIE
TAK