| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Moja firma > Poradniki > Jak uzyskać dotacje na przedsięwzięcia innowacyjne

Jak uzyskać dotacje na przedsięwzięcia innowacyjne

Przedsiębiorcy - w tym małe i średnie firmy - zainteresowani wprowadzaniem w firmach przedsięwzięć innowacyjnych mogą ubiegać się o dotacje unijne na planowane inwestycje. Część działań z Programu Operacyjnego Innowacyjna Gospodarka została uruchomiona w połowie maja. Wnioski na kolejne działania będzie można składać od 16 czerwca. W ramach POIG dotowane są projekty innowacyjne w skali kraju lub na poziomie międzynarodowym, związane z zastosowaniem nowych rozwiązań technologicznych, produktów, usług i organizacji.

W działalności każdego przedsiębiorstwa pojawia się wiele ciekawych projektów. Na początku należy wyselekcjonować te, które mają największe szanse na dotacje unijne. Czasami warto połączyć kilka projektów w jedną inwestycję. W ten sposób wytypowane projekty powinny zostać odpowiednio ułożone w czasie, tak aby dla każdego z nich były zapewnione odpowiednie zasoby ludzkie i techniczne, najpierw do napisania aplikacji, a później do prowadzenia jej rozliczania.
Obecnie mamy wiele programów i działań dostępnych dla przedsiębiorców. Najbardziej oczywiste jest myślenie przedsiębiorców o dotacjach na nowe inwestycje, może się jednak okazać, że nasz projekt lepiej wpisuje się w założenia innego działania. Aby odpowiednio dobrać program do naszego projektu, należy najpierw porównać cele danego działania i zweryfikować, czy są zgodne z naszymi, następnie zweryfikować koszty, które są kwalifikowane w danym działaniu i odnieść je do pozycji kosztowych, które mamy zaplanowane, i na zakończenie ocenić nasz projekt zgodnie z obowiązującymi w danym działaniu kryteriami oceny. Pamiętajmy przy tym, że ubieganie się o dotacje to konkurs, dostają je przedsiębiorstwa z największą liczbą punktów, dlatego plasowanie się na poziomie minimalnym uprawniającym do otrzymania dotacji może okazać się zbyt małe.
Opracowywanie dokumentacji aplikacyjnej to już walka o każdy punkt. Dobrze jeżeli w opisie naszej inwestycji i technologii przewidzianej do wdrożenia możemy powoływać się na obiektywne źródła, np. raporty badania rynku potwierdzające nowość naszego produktu, czy też opinie niezależnych ekspertów, np. potwierdzające innowacyjność technologii, którą chcemy wdrożyć. Najefektywniej jest przyjąć zasadę, że jeżeli możemy potwierdzić jakiś stan rzeczy w instytucji zewnętrznej, zróbmy to. Dotyczy to przede wszystkim kryteriów związanych z badaniami i rozwojem, czy posiadania praw własności przemysłowej, np. patentów.
Bardzo ważną kwestią jest to, iż do napisania dobrej aplikacji potrzebujemy kilku instytucji zewnętrznych, i nie chodzi tu tylko o doradców piszących wnioski, lecz przede wszystkim o instytucję naukową, która wystawi nam opinię o innowacyjności naszej technologii, może potwierdzić nowość naszego produktu, odnieść się do prowadzonych przez nas badań oraz wyrazić chęć trwałej współpracy z nami w związku z naszym projektem. Tylko te wymienione przykładowe obszary współpracy odpowiadają na trzy kryteria oceny. Drugą instytucją, z którą warto współpracować, jest instytucja prowadząca badania rynku, które potwierdzą planowany popyt na nasz produkt oraz mogą odnieść się do tego, czy nasz produkt będzie nowy lub znacząco ulepszony wobec już dostępnych na rynku docelowym. Przedsiębiorcy mający inwestycje o znaczącym efekcie ekologicznym korzystają z instytucji wystawiających stosowne opinie w tym zakresie. Większość firm współpracuje także z bankiem w celu pozyskania promesy lub umowy kredytowej, która umożliwi spełnienie kryterium oceny techniczno-ekonomicznej. Należy przy tym pamiętać, iż bank, wystawiając taki dokument, będzie chciał zapoznać się z naszym wnioskiem i biznesplanem, dlatego powinny być one przygotowane odpowiednio wcześnie.
Chciałabym też zachęcić państwa do korzystania z usług promotorów projektów, którzy oceniają kwalifikowalność naszej inwestycji. Po otrzymaniu od nich potwierdzenia możemy zaczynać naszą inwestycję, ale dla firm jest to też ważna informacja zwrotna o ich projekcie.

BEATA TYLMAN
menedżer zespołu dotacji i ulg inwestycyjnych Deloitte

Czytaj także

Narzędzia przedsiębiorcy

POLECANE

Dotacje dla firm

reklama

Ostatnio na forum

RODO 2018

Pomysł na biznes

Eksperci portalu infor.pl

Konstancja Gierba

Departament Prawa Pracy - kancelaria RK LEGAL

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
Notyfikacje
Czy chcesz otrzymywać informacje o najnowszych zmianach? Zaakceptuj powiadomienia od mojafirma.Infor.pl
Powiadomienia można wyłączyć w preferencjach systemowych
NIE
TAK