| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Moja firma > Poradniki > Jak zwołać zgromadzenie w spółce z ograniczoną odpowiedzialnością

Jak zwołać zgromadzenie w spółce z ograniczoną odpowiedzialnością

30 czerwca jest ostatnim terminem, w którym powinny odbyć się zwyczajne zgromadzenia wspólników w większości spółek z ograniczoną odpowiedzialnością. Zarząd spółki musi je zwołać w ciągu sześciu miesięcy od zakończenia każdego roku obrotowego, który najczęściej odpowiada rokowi kalendarzowemu. Na rocznym zgromadzeniu wspólnicy powinni stawić się obowiązkowo - mogą bowiem wpływać na porządek obrad, a na zgromadzeniu zażądać tajnego głosowania. O kluczowych dla spółki sprawach może więc przesądzić nawet jeden obecny wspólnik.

Przebieg w protokole
 
W odróżnieniu od spółki akcyjnej k.s.h. nie reguluje wprost przebiegu zgromadzenia wspólników spółki z o.o. Wskazówką może być jednak konieczna treść protokołu (art. 248 par. 2 k.s.h.). W protokole należy stwierdzić prawidłowość zwołania zgromadzenia i jego zdolność do powzięcia uchwał, wymienić powzięte uchwały, liczbę głosów oddanych za każdą uchwałą i zgłoszone sprzeciwy. Do protokołu należy dołączyć listę obecności z podpisami uczestników zgromadzenia. Uchwały wspólników powinny być podpisane przez obecnych lub co najmniej przez przewodniczącego i osobę sporządzającą protokół. Uchwały lub wypis protokołu notarialnego zarząd powinien wnieść do księgi protokołów. Wspólnicy mogą przeglądać księgę i żądać wydania poświadczonych odpisów uchwał. Zarząd nie może odmówić wspólnikowi wglądu do księgi. Trzeba podkreślić, iż nie każde zgromadzenie powinno być protokołowane przez notariusza. Kodeks spółek handlowych taki wymóg wprowadza wprost wtedy, gdy przedmiotem posiedzenia ma być zmiana umowy spółki (art. 255 k.s.h.), a także rozwiązanie spółki lub przeniesienie jej siedziby za granicę (art. 270 pkt 2 k.s.h.); w pozostałych przypadkach wystarcza zatem zwykła forma pisemna (K. Kruczalak, op. cit.).
Naruszenie art. 248 (nieprawidłowe prowadzenie protokołu, brak wpisu uchwał do księgi protokołów) nie musi jednak prowadzić do nieważności uchwał. Uchwała zapada z chwilą jej podjęcia, a o jej prawnej skuteczności nie decydują podpisy czy brak pisemnego utrwalenia (wyjątkiem jest niedochowanie formy notarialnej) (K. Strzelczyk, [w:] R. Potrzeszcz, T. Siemiątkowski, J.P. Naworski, K. Strzelczyk, Komentarz do kodeksu spółek handlowych. Spółka z ograniczoną odpowiedzialnością, Warszawa 2001, uwagi do art. 231). Jeżeli na zgromadzeniu nie podjęto żadnej uchwały, protokół może się składać tylko z informacji o prawidłowości zwołania zgromadzenia i zdolności do podejmowania uchwał.
 

Czytaj także

Narzędzia przedsiębiorcy

POLECANE

Dotacje dla firm

reklama

Ostatnio na forum

RODO 2018

Pomysł na biznes

Eksperci portalu infor.pl

Kancelaria Radców Prawnych "Bochnacki, Bojanowski, Hipsz"

Radcowie prawni

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
Notyfikacje
Czy chcesz otrzymywać informacje o najnowszych zmianach? Zaakceptuj powiadomienia od mojafirma.Infor.pl
Powiadomienia można wyłączyć w preferencjach systemowych
NIE
TAK