| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Moja firma > Poradniki > Jak zwołać zgromadzenie w spółce z ograniczoną odpowiedzialnością

Jak zwołać zgromadzenie w spółce z ograniczoną odpowiedzialnością

30 czerwca jest ostatnim terminem, w którym powinny odbyć się zwyczajne zgromadzenia wspólników w większości spółek z ograniczoną odpowiedzialnością. Zarząd spółki musi je zwołać w ciągu sześciu miesięcy od zakończenia każdego roku obrotowego, który najczęściej odpowiada rokowi kalendarzowemu. Na rocznym zgromadzeniu wspólnicy powinni stawić się obowiązkowo - mogą bowiem wpływać na porządek obrad, a na zgromadzeniu zażądać tajnego głosowania. O kluczowych dla spółki sprawach może więc przesądzić nawet jeden obecny wspólnik.

...albo stwierdzenia nieważności
 
Jeżeli uchwała jest sprzeczna z ustawą, tym samym podmiotom przysługuje prawo do wytoczenia przeciwko spółce powództwa o stwierdzenie nieważności uchwały. Legitymację do wystąpienia z takim powództwem traci jednak członek zarządu spółki z o.o. z chwilą odwołania go z tej funkcji (tak: wyrok SN z 17 lutego 2004, III CZP 116/2003). Tu także skarżących obowiązuje termin, który mija z upływem sześciu miesięcy od dnia otrzymania wiadomości o uchwale, jednak nie później niż z upływem trzech lat od dnia powzięcia uchwały (art. 252 k.s.h.). Powództwo nie jest przedwczesne, jeżeli zostało wniesione bezpośrednio po podjęciu kwestionowanej uchwały, możliwość bowiem wniesienia tego powództwa w terminie miesięcznym od otrzymania wiadomości o uchwale jest zastrzeżony na korzyść uprawnionego. Prawo to odnosi się zarówno do naruszenia bezwzględnie - jak i względnie obowiązujących przepisów prawa. Zasadniczo wady formalne uchwały uzasadniają stwierdzenie jej nieważności tylko wtedy, gdy wada taka wpływa (choćby potencjalnie) na treść uchwały bądź wynik głosowania (wyrok SN z 8 grudnia 1998 r., I CKN 243/98). Nie jest przy tym dopuszczalne ustalenie nieważności uchwały wspólników spółki z o.o. na podstawie art. 189 k.p.c. (nie można wskazać w pozwie tej podstawy, skoro k.s.h. reguluje zaskarżanie uchwał odrębnie).
Prawomocny wyrok uchylający uchwałę, albo stwierdzający jej nieważność, ma moc obowiązującą w stosunkach między spółką a wszystkimi wspólnikami oraz w stosunkach między spółką a członkami organów spółki. W przypadkach gdy ważność czynności dokonanej przez spółkę jest zależna od uchwały zgromadzenia wspólników, uchylenie takiej uchwały (stwierdzenie nieważności) nie ma jednak skutku wobec osób trzecich działających w dobrej wierze. Prawomocny wyrok uchylający uchwałę zarząd zgłasza, w terminie siedmiu dni, sądowi rejestrowemu.


PIOTR TROCHA

Czytaj także

Narzędzia przedsiębiorcy

POLECANE

Dotacje dla firm

reklama

Ostatnio na forum

RODO 2018

Pomysł na biznes

Eksperci portalu infor.pl

Agnieszka Kawałko

Prawnik.

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
Notyfikacje
Czy chcesz otrzymywać informacje o najnowszych zmianach? Zaakceptuj powiadomienia od mojafirma.Infor.pl
Powiadomienia można wyłączyć w preferencjach systemowych
NIE
TAK