| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Moja firma > Poradniki > Zastosowanie umowy leasingu w obrocie handlowym

Zastosowanie umowy leasingu w obrocie handlowym

Umowa leasingu przysparza przedsiębiorcom wiele problemów, o czym świadczy duża liczba spraw, które trafiają na wokandę sądową. Problemy wynikają z ogólnych warunków umów, które stawiają leasingobiorcę w niekorzystnej sytuacji, pozwalając np. na proste rozwiązanie umowy i sprzedaż przedmiotu leasingu. W przewodniku wskazujemy elementy kontraktu, chroniące przedsiębiorcę oraz możliwe pułapki związane z zawarciem i wykonywaniem tej umowy.

Leasing przy upadłości
 
Orzeczenie upadłości powoduje, że na syndyku ciąży obowiązek odpowiedniego zabezpieczenia interesów masy upadłości. Dalsze trwanie umowy zależy zatem od okoliczności konkretnego przypadku, od korzyści płynących z umowy dla upadłego, wreszcie od jej konkretnych sformułowań i czasu pozostałego do zakończenia. Jak stanowi art. 114 ust. 1 prawa upadłościowego i naprawczego - w razie ogłoszenia upadłości korzystającego z rzeczy na podstawie umowy leasingu syndyk może w terminie dwóch miesięcy od dnia ogłoszenia upadłości, za zgodą sędziego-komisarza, wypowiedzieć umowę ze skutkiem natychmiastowym. Takie sformułowanie przepisów oznacza, że umowa przestaje wiązać od razu z chwilą wypowiedzenia, a zatem w momencie, gdy oświadczenie syndyka dotarło do finansującego w taki sposób, że mógł on się zapoznać z jego treścią. Umowy nie uważa się też za nieistniejącą. Po prostu funkcjonuje ona w obrocie prawnym do momentu skutecznego wypowiedzenia i nawet potem wywiera pewne skutki prawne. Taki stan rzeczy rodzi jednak po stronie korzystającego obowiązek wydania wcześniej otrzymanej rzeczy. Jeśli jednak umowa przewidywała opcję zakupu rzeczy, syndyk powinien rozważyć, czy interes masy upadłości przemawia za zakupem w celu należytego wykorzystania lub sprzedaży. Syndyk musi wybrać rozwiązanie najbardziej optymalne finansowo - jego rola sprowadza się przecież do takiego zarządzania majątkiem spółki, by spłacić możliwie jak najwięcej jej zobowiązań. Warto też wiedzieć, że przepisy nie wyłączają ani nie ograniczają prawa do skorzystania z możliwości odstąpienia od umowy na podstawie art. 491 i nast. k.c., ani z umownego prawa do odstąpienia, jeżeli takie prawo zostałoby w umowie zapisane. Jak wskazał SN w wyroku z 13 stycznia 2005 r. (sygn. akt II PK 119/04, OSNP z 2005 r. nr 16, poz. 247): Odstąpienie po ogłoszeniu upadłości spółki pracowniczej przez syndyka od umowy leasingu sprywatyzowanego przedsiębiorstwa państwowego powoduje zwrot jego majątku Skarbowi Państwa i przejęcie zatrudnionych pracowników przez Ministerstwo Skarbu Państwa, które pełni funkcję pracodawcy przejściowo do czasu zbycia przedsiębiorstwa innemu inwestorowi, względnie do momentu rozwiązania stosunków pracy, jeżeli zbywanie przejętego majątku następuje w częściach, nienadających się do prowadzenia w formie odrębnych zakładów pracy.
Może też się zdarzyć, że na wieść o upadłości finansujący sam zażąda wyłączenia maszyn z masy upadłości, a wtedy syndyk mógłby się bronić np. zarzutem, że finansujący już złożył oświadczenie powodujące przejście własności na korzystającego albo że jest zobowiązany je złożyć. Istnieje zatem możliwość rozwiązania kontraktu przez drugą stronę. Warto wiedzieć, że brak stosownego oświadczenia syndyka w ciągu dwóch miesięcy oznacza dalsze trwanie umowy i traci on definitywnie prawo do jej wypowiedzenia.
Ogłoszenie upadłości finansującego nie ma samo przez się wpływu na byt umowy leasingu. Przyjmuje się jednak, że jeżeli w okresie po ogłoszeniu upadłości umowa została wykonana przez korzystającego, a w jej treści przewidziano przeniesienie własności po zakończeniu leasingu, to korzystający może żądać od syndyka przeniesienia własności. Co oczywiste w tym przypadku pomija się skomplikowane procedury dotyczące likwidacji masy upadłości.
PRZYKŁAD
WYPOWIEDZENIE LEASINGU ZE SKUTKIEM NATYCHMIASTOWYM
Zenon W. jest prezesem spółki z.o.o., wobec której toczy się postępowanie upadłościowe (wniosek z 7 kwietnia 2008 r.). W 2004 roku spółka wzięła w leasing linię produkcyjną do opakowań wraz z siłownikami za kwotę 1 500 tys. zł. Na dzień ogłoszenia upadłości pozostała do spłaty kwota wynosiła wraz z odsetkami 45 678, 90 zł. Po ogłoszeniu upadłości syndyk będzie mógł w ciągu dwóch miesięcy wypowiedzieć umowę leasingu ze skutkiem natychmiastowym. Oznacza to, że natychmiastowym działaniem może zapobiec zwiększeniu długu upadłego.
 

Czytaj także

Narzędzia przedsiębiorcy

POLECANE

Dotacje dla firm

reklama

Ostatnio na forum

RODO 2018

Pomysł na biznes

Eksperci portalu infor.pl

Kancelaria Adwokacko Radcowska Kacprzak Kowalak sp. p. w Poznaniu

Kancelaria kieruje swoje usługi zarówno do małych i średnich przedsiębiorców, jak i do osób fizycznych

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
Notyfikacje
Czy chcesz otrzymywać informacje o najnowszych zmianach? Zaakceptuj powiadomienia od mojafirma.Infor.pl
Powiadomienia można wyłączyć w preferencjach systemowych
NIE
TAK