| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Moja firma > Poradniki > Jak reprezentować spółkę, by nie popełnić przestępstwa

Jak reprezentować spółkę, by nie popełnić przestępstwa

Podczas prowadzenia spraw spółki i jej reprezentowania na zewnątrz może zdarzyć się, że członkowie zarządu i rady nadzorczej swoim działaniem wyrządzą szkodę samej spółce albo jej kontrahentom, wierzycielom i innym osobom trzecim. W takich przypadkach ponoszą oni odpowiedzialność cywilnoprawną za wyrządzone spółce szkody, mogą być też pozbawieni swojej funkcji. Osoby, które działały na szkodę spółki, ponoszą też odpowiedzialność karną. Grozi im nie tylko grzywna, kara ograniczenia i pozbawienia wolności, ale również zakaz zasiadania przez pięć lat w zarządzie, radzie nadzorczej, komisji rewizyjnej oraz pełnienia funkcji likwidatora w jakiejkolwiek spółce.

Konsekwencje skazania za przestępstwo
 
Kary grzywny, ograniczenia wolności i pozbawienia wolności, które są przewidziane za poszczególne przestępstwa związane z pełnieniem funkcji w organach spółek nie są jedynymi konsekwencjami działania sprzecznego z prawem. Zgodnie bowiem z art. 18 kodeksu spółek handlowych nie może być członkiem zarządu, rady nadzorczej, komisji rewizyjnej albo likwidatorem osoba, która została skazana za przestępstwo działania na szkodę spółki, ogłaszania nieprawdziwych danych, umożliwienia bezprawnego głosowania lub posługiwania się na walnym zgromadzeniu fałszywymi dokumentami. Funkcji tych nie może pełnić także osoba, która została skazana za przestępstwo przeciwko ochronie informacji, wiarygodności dokumentów, mieniu, obrotowi gospodarczemu oraz obrotowi pieniędzmi i papierami wartościowymi.
Zakaz zasiadania w zarządzie, radzie nadzorczej, komisji rewizyjnej albo bycia likwidatorem nakładany jest z mocy prawa na pięć lat. Okres ten może jednak zostać skrócony do trzech lat. W szczególnych jednak wypadkach osoba skazana może złożyć wniosek do sądu, który orzekł zakaz pełnienia funkcji o zwolnienie go z tego zakazu lub skrócenie okresu jego trwania. Wniosek taki nie może być jednak złożony przed upływem trzech miesięcy od uprawomocnienia się wyroku orzekającego zakaz. Złożenie takiego wniosku jest także niedopuszczalne, jeżeli osoba, względem której go orzeczono, popełniła przestępstwo umyślne.
Wszystkie przestępstwa przeciwko funkcjonowaniu spółek są przestępstwami publicznoskargowymi, ściganymi z urzędu. Oznacza to, że do wszczęcia postępowania np. przeciwko członkowi organów spółki nie jest potrzebny wniosek przedstawiciela poszkodowanej spółki czy innej osoby, jak np. wierzyciela spółki. Sądem właściwym do orzekania w sprawach przestępstw związanych z pełnieniem funkcji w organach spółek jest sąd rejonowy.
 

ARKADIUSZ JARASZEK
 

PODSTAWA PRAWNA
Art. 585-595 ustawy z 15 września 2000 r. Kodeks spółek handlowych (Dz.U. nr 94, poz. 1037 ze zm.).

Gazeta Prawna Nr 69/2008 [Dodatek: Tygodnik Prawa Gospodarczego]
z dnia 2008-04-08

Czytaj także

Narzędzia przedsiębiorcy

POLECANE

Dotacje dla firm

reklama

Ostatnio na forum

RODO 2018

Pomysł na biznes

Eksperci portalu infor.pl

Onwelo

Onwelo to nowoczesna polska spółka technologiczna, która specjalizuje się w budowaniu innowacyjnych rozwiązań IT dla firm z branży finansowej, ubezpieczeniowej, telekomunikacyjnej, farmaceutycznej oraz FMCG.

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
Notyfikacje
Czy chcesz otrzymywać informacje o najnowszych zmianach? Zaakceptuj powiadomienia od mojafirma.Infor.pl
Powiadomienia można wyłączyć w preferencjach systemowych
NIE
TAK