| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Moja firma > Poradniki > Obowiązki pracodawcy związane ze zwolnieniem pracownika z pracy

Obowiązki pracodawcy związane ze zwolnieniem pracownika z pracy

Po ustaniu stosunku pracy pracodawca jest zobowiązany do wydania pracownikowi świadectwa pracy. Czasami jest zobligowany do wypłaty różnego rodzaju świadczeń przysługujących pracownikowi w chwili rozwiązania umowy o pracę, np. odprawy pieniężnej czy ekwiwalentu za niewykorzystany urlop. Powinien również pamiętać o wyrejestrowaniu pracownika z ubezpieczeń społecznych.

Osobiście lub pocztą
 
Pracodawca wydaje świadectwo pracy bezpośrednio pracownikowi albo osobie upoważnionej przez niego na piśmie w dniu, w którym następuje rozwiązanie (lub wygaśnięcie) stosunku pracy. Jeżeli spełnienie obowiązku nie jest możliwe w ten sposób, nie później niż w ciągu siedmiu dni od dnia ustania stosunku pracy należy przesłać świadectwo pracy za pośrednictwem poczty albo doręczyć je w inny sposób pracownikowi lub osobie przez niego upoważnionej.
Kopię świadectwa pracy przechowuje się w aktach osobowych pracownika, przy czym w uzasadnionych przypadkach pracodawca wydaje odpis tego świadectwa pracownikowi albo osobie przez niego upoważnionej. Należy dodać, że w razie wygaśnięcia stosunku pracy z powodu śmierci pracownika, pracodawca także sporządza świadectwo pracy, tyle że włącza je do akt osobowych zmarłego pracownika. Z wnioskiem o jego wydanie może wystąpić członek rodziny zmarłego pracownika, a także inna osoba będąca jego spadkobiercą.
PRZYKŁAD: WYSŁANIE ŚWIADECTWA POCZTĄ
Pracownik po rozwiązaniu z nim umowy o pracę nie odebrał świadectwa pracy, pomimo że był poinformowany, że jest ono przygotowane w dziale kadr. Pracodawca wysłał więc świadectwo na adres, który figurował w aktach osobowych pracownika. Okazało się, że jest on nieaktualny. Jeżeli pracownik nie zgłasza się po odbiór świadectwa pracy, pomimo że ma taką sposobność, ani też nie upoważnia nikogo do jego odbioru, a także nie informuje pracodawcy o tym, w jaki sposób i dokąd ma być dostarczony ten dokument, to słusznie pracodawca postępuje, wysyłając świadectwo na ostatni znany mu adres pracownika. Jeżeli jednak okaże się on nieaktualny, a pracodawca nie zna nowego adresu, to w takim przypadku zwolniony jest on od odpowiedzialności za niewydanie świadectwa pracy. Wówczas wystarczy sporządzony dokument złożyć w aktach osobowych pracownika.
 
Niezbędne informacje
 
Świadectwo pracy jest dokumentem o charakterze informacyjnym. Jest to uwaga o tyle istotna, że ustawodawca, rezygnując z instytucji opinii o pracy, nie wskazał zastępczo świadectwa pracy jako dokumentu służącego wyrażaniu przez pracodawcę swoich ocen o pracowniku. Elementy oceniające, choćby dotyczyły zatrudnienia pracownika, nie mogą być zawarte w tym dokumencie. Informacje zawarte w świadectwie pracy mają bowiem wpływ wyłącznie na ukształtowanie sytuacji prawnej pracownika w nowym miejscu pracy. Dla pracodawcy jest to istotna dyrektywa, która nie zezwala na ujawnienie w świadectwie pracy wszystkich okoliczności dotyczących przebiegu stosunku pracy. Jego treść podlega bowiem ścisłej reglamentacji i nie można w nim zamieszczać innych informacji poza wskazanymi przez przepisy prawa. Konsekwencją tego jest natomiast to, że świadectwo pracy jest wadliwe nie tylko wtedy, gdy zawiera informacje nieprawdziwe czy niekompletne, ale również informacje zbędne.
Pracodawca obowiązany do sporządzenie i doręczenia pracownikowi świadectwa pracy może korzystać z zalecanego wzoru w przepisach wykonawczych do kodeksu pracy. Nie ma też przeszkód, aby na potrzeby zakładu został opracowany własny wzór świadectwa. Może być on sporządzony w różnej formie, jednak treść świadectwa pracy musi odpowiadać wymogom przewidzianym w obowiązujących przepisach.
 

Czytaj także

Narzędzia przedsiębiorcy

POLECANE

Dotacje dla firm

reklama

Ostatnio na forum

RODO 2018

Pomysł na biznes

Eksperci portalu infor.pl

Grzegorz Mikos

Prawnik

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
Notyfikacje
Czy chcesz otrzymywać informacje o najnowszych zmianach? Zaakceptuj powiadomienia od mojafirma.Infor.pl
Powiadomienia można wyłączyć w preferencjach systemowych
NIE
TAK