| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Moja firma > Poradniki > Kiedy pracodawca musi wypłacić pracownikowi nagrodę

Kiedy pracodawca musi wypłacić pracownikowi nagrodę

Pojęcie wynagrodzenia za pracę obejmuje nie tylko wynagrodzenie podstawowe, ale również wiele innych elementów. Pragmatyki służbowe oraz przepisy wewnątrzzakładowe (układy zbiorowe pracy, regulaminy wynagradzania lub premiowania) przewidują często wypłatę premii, nagrody z zysku, nagrody jubileuszowej, dodatkowej nagrody rocznej. Panuje w tym zakresie pewien bałagan terminologiczny, bowiem nie każde świadczenie określone jako nagroda ma w rozumieniu art. 105 k.p. właśnie taki charakter.

W przedstawionym stanie faktycznym mamy do czynienia z typową premią regulaminową. Pracodawca w regulaminie premiowania może określić tak pozytywne, jak i negatywne przesłanki otrzymania premii.
Regulamin premiowania należy do przepisów wewnątrzzakładowych i zasadą jest, że w przypadku spełnienia przez pracownika wskazanych w takim akcie przesłanek do uzyskania premii, pracodawca ma obowiązek wypłaty świadczenia premiowego. Niedopełnienie przez pracodawcę obowiązku wypłaty premii regulaminowej stanowi wykroczenie.
Ponieważ w zakresie premii regulaminowych pracodawca nie dysponuje możliwością swobodnego modyfikowania wysokości tego świadczenia czy stawiania dodatkowych warunków pozwalających na odmowę wypłaty pomimo nabycia przez pracownika prawa do premii (spełnienia pozytywnych przesłanek z regulaminu premiowania), we wskazanym stanie faktycznym pewne wątpliwości wzbudzać może sformułowanie, pracodawca może odmówić wypłaty premii, które wskazuje na niedopuszczalną przy premiach regulaminowych uznaniowość decyzji pracodawcy o wypłacie świadczenia.
Przedmiotem sporu, tak w doktrynie, jak i wśród praktyków, jest dopuszczalność takiego formułowania regulaminów premiowania, która prowadzi do łączenia kary porządkowej z pozbawieniem pracownika prawa do premii. Wątpliwości nasuwać może fakt kumulowania sankcji za to samo przewinienie. Przeciwnicy zamieszczania takich postanowień w regulaminach premiowania stoją na stanowisku, że tego typu zapisy w sposób nieuprawniony rozszerzają katalog kar porządkowych. Sytuacja komplikuje się jeszcze bardziej, kiedy weźmiemy pod uwagę fakt, że jedną z kar porządkowych jest kara pieniężna. Kodeks pracy ogranicza wysokość kary pieniężnej (art. 108 par. 3 k.p.) oraz reguluje tryb procedury odwoławczej od nałożonych na pracownika kar porządkowych. Premii regulaminowych nie dotyczą natomiast ograniczenia związane z wysokością kary pieniężnej, z przesłankami jej zastosowania, procedurą odwoławczą oraz przedawnieniem, co powoduje u pracodawców pokusę stosowania tego instrumentu jako sposobu obejścia przepisów o karach pieniężnych, choćby z tego powodu, że premie są zazwyczaj wyższe niż wysokość jednodniowego wynagrodzenia pracownika.
Z kolei przeciwko powyższej argumentacji przemawia usunięcie w 2002 roku z kodeksu pracy art. 1131, który wprost zabraniał kumulowania sankcji, jakie może pociągać za sobą naruszenie obowiązków pracowniczych. Należy przyjąć, że gdyby ustawodawca chciał ograniczyć łączenie sankcji za to samo przewinienie, nie decydowałby się na wyłączenie tego obostrzenia z norm kodeksu pracy.
Pracownik pozbawiony premii regulaminowej w związku z otrzymaniem jednej z kar porządkowych dysponuje możliwością wniesienia sprzeciwu w terminie siedmiu dni od dnia zawiadomienia go o ukaraniu. Sprzeciw taki rozpatruje pracodawca, a w przypadku jego odrzucenia pracownik może wystąpić do sądu pracy o uchylenie zastosowanej wobec niego kary. Działanie takie nie gwarantuje jednak pracownikowi odzyskania utraconej premii (zwłaszcza w sytuacji gdy kara porządkowa okaże się uzasadniona), ale daje szansę na weryfikację prawidłowości działania pracodawcy przez sąd.

HALINA KWIATKOWSKA

radca prawny, partner, Kancelaria Prawna Chałas i Wspólnicy

 

Czytaj także

Narzędzia przedsiębiorcy

POLECANE

Dotacje dla firm

reklama

Ostatnio na forum

RODO 2018

Pomysł na biznes

Eksperci portalu infor.pl

EY

Firma EY jest światowym liderem rynku usług profesjonalnych obejmujących usługi audytorskie, doradztwo podatkowe, doradztwo biznesowe i doradztwo transakcyjne.

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
Notyfikacje
Czy chcesz otrzymywać informacje o najnowszych zmianach? Zaakceptuj powiadomienia od mojafirma.Infor.pl
Powiadomienia można wyłączyć w preferencjach systemowych
NIE
TAK