| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Moja firma > Poradniki > Jak korzystać z funduszy unijnych w 2008 roku

Jak korzystać z funduszy unijnych w 2008 roku

W latach 2007 – 2013 wprowadzono znaczące ułatwienie, jakim jest programowanie i wdrażanie regionalnych programów operacyjnych na poziomie województw. Cały proces odbywa się więc bliżej obywatela, co zdecydowanie ułatwia pozyskiwanie informacji, komunikację i usprawnia procedury. W tym roku samorządy wojewódzkie rozpoczną nabór projektów w konkursach o unijne dotacje dla małych i średnich firm. Unijne pieniądze na ten cel będą rozdysponowywane w ramach regionalnych programów operacyjnych. Każdy region oferuje inne warunki, na których będzie udzielał unijnej pomocy. Podstawowe kryterium jest jedno – zgłaszane projekty muszą mieć wartość poniżej 8 mln zł. Większe inwestycje powinny ubiegać się o wsparcie w ramach Programu Innowacyjna Gospodarka.

Potrzebne dokumenty
 
Umieszczenie dotacji na szkolenia pracowników w projekcie inwestycyjnym nie jest pomyłką. To celowe działania Unii Europejskiej, określone zasadą finansowania krzyżowego. Można je spotkać we wszystkich programach operacyjnych. W Działaniu 4.4 w PO IG pozwoli ono na przeszkolenie pracowników na przykład do pracy przy nowej linii produkcyjnej nabytej przy udziale dotacji z funduszy unijnych.
PARP powinien rozpocząć się na przełomie I i II kwartału tego roku nabór wniosków w pierwszym konkursie na dotacje inwestycyjne w ramach PO IG. Ocena będzie przebiegała dwustopniowo. Najpierw przedsiębiorca powinien złożyć uproszczony wniosek o udzielenie dotacji, do którego powinien być załączony biznesplan wraz z następującymi załącznikami: informacją dotyczącą otrzymania pomocy publicznej innej niż pomoc de minimis oraz dokumentami potwierdzającymi zewnętrzne źródła finansowania projektu (np. kopia promesy kredytowej bądź leasingowej).
Ta dokumentacja będzie podlegała najpierw wstępnej ocenie formalnej, w której zostanie sprawdzona kompletność wniosku i załączników oraz ich poprawność. Można spodziewać się, że wnioski z błędami firmy będą mogły poprawić. Potem nastąpi ocena merytoryczna. Kryteria obligatoryjne zostaną ocenione przy użyciu metody zerojedynkowej (uzyskanie choć jednego 0 będzie dyskwalifikowało projekt). Natomiast w przypadku kryteriów merytorycznych zostanie zastosowana ocena punktowa. Tak jak to było w przypadku dotacji inwestycyjnych na lata 2007-2013, o uzyskaniu wsparcia będzie decydowała liczba uzyskanych punktów.
CO BĘDZIE REFUNDOWANE W DZIAŁANIU 4.4. PO IG
Do wydatków kwalifikowanych w Działaniu 4.4. w Programie Innowacyjna Gospodarka będą się zaliczały:
- zakup prawa własności lub prawa użytkowania wieczystego gruntu (do wysokości 10 proc. całkowitych wydatków kwalifikowanych)
- zakup prawa własności budynku lub budowli
- cena nabycia lub koszt wytworzenia środków trwałych, niezbędnych do realizacji projektu
- cena nabycia robót i materiałów budowlanych
- cena nabycia wartości niematerialnych i prawnych w formie patentów, licencji, nieopatentowanej wiedzy technicznej
- spłata wartości początkowej środków trwałych lub wartości niematerialnych z tytułu umowy leasingu prowadzącego do przeniesienia własności na korzystającego (z wyłączeniem leasingu zwrotnego)
- spłata wartości początkowej gruntów, budynków i budowli z tytułu umowy leasingu, poniesione do dnia zakończenia realizacji inwestycji, pod warunkiem że umowa leasingu będzie zawarta na okres co najmniej 5 lat, a w przypadku mikro, małych i średnich przedsiębiorców na okres co najmniej 3 lat od przewidywanego terminu zakończenia realizacji inwestycji
- zakup analiz przygotowawczych i usług doradczych związanych z projektem (do 50 proc. wydatków faktycznie poniesionych na ten cel, maksymalnie 1 mln zł)
- zakup indywidualnych lub grupowych szkoleń specjalistycznych niezbędnych do realizacji projektu w wysokości nieprzekraczającej 10 proc. całkowitych wydatków kwalifikowanych. Maksymalna kwota wsparcia wynosi 1 mln zł.

MARIUSZ GAWRYCHOWSKI

Czytaj także

Narzędzia przedsiębiorcy

POLECANE

Dotacje dla firm

reklama

Ostatnio na forum

RODO 2018

Pomysł na biznes

Eksperci portalu infor.pl

BSWW Legal & Tax

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »

Notyfikacje
Czy chcesz otrzymywać informacje o najnowszych zmianach? Zaakceptuj powiadomienia od mojafirma.Infor.pl
Powiadomienia można wyłączyć w preferencjach systemowych
NIE
TAK