| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Moja firma > Poradniki > Jak korzystać z funduszy unijnych w 2008 roku

Jak korzystać z funduszy unijnych w 2008 roku

W latach 2007 – 2013 wprowadzono znaczące ułatwienie, jakim jest programowanie i wdrażanie regionalnych programów operacyjnych na poziomie województw. Cały proces odbywa się więc bliżej obywatela, co zdecydowanie ułatwia pozyskiwanie informacji, komunikację i usprawnia procedury. W tym roku samorządy wojewódzkie rozpoczną nabór projektów w konkursach o unijne dotacje dla małych i średnich firm. Unijne pieniądze na ten cel będą rozdysponowywane w ramach regionalnych programów operacyjnych. Każdy region oferuje inne warunki, na których będzie udzielał unijnej pomocy. Podstawowe kryterium jest jedno – zgłaszane projekty muszą mieć wartość poniżej 8 mln zł. Większe inwestycje powinny ubiegać się o wsparcie w ramach Programu Innowacyjna Gospodarka.

Wsparcie na tworzenie nowych firm
 
Założenie firmy wcale nie jest takie trudne. Najważniejsze są pomysł i determinacja, tym bardziej że rozpoczął się właśnie nowy rok, który niesie ze sobą możliwości posiłkowania się różnymi formami wsparcia. Co jest podstawą dobrego startu firmy? Przede wszystkim dobrze i rzetelnie wykonany biznesplan - przemyślany i przewidziany na różne okoliczności. Taki dokument przydaje się nie tylko przy samym stracie i planowaniu działalności przedsiębiorstwa, ale jest również podstawą do ubiegania się o dofinansowanie na ten cel. Należy jednak pamiętać, że wniosek może złożyć każdy, ale tylko najlepsi otrzymają dotację. Na lata 2007-2013 w ramach dotacji unijnych na wspieranie szeroko pojętej przedsiębiorczości przewidziano cztery programy:
- Program Operacyjny Innowacyjna Gospodarka - Działanie 3.1 Inicjowanie działalności innowacyjnej, skierowany do przedsiębiorców w sposób pośredni,
- Program Operacyjny Kapitał Ludzki - Działanie 6.2 Wsparcie oraz promocja przedsiębiorczości i samozatrudnienia,
- Regionalne Programy Operacyjne - poszczególne działania i osie priorytetowe w każdym województwie są inne,
- Program Rozwoju Obszarów Wiejskich - oś priorytetowa 3 - Działanie 3.1 Różnicowanie w kierunku działalności nierolniczej oraz Działanie 3.4 Tworzenie i rozwój mikroprzedsiębiorstwa.
To, z którego z wyżej wymienionych programów dany przedsiębiorca może korzystać, zależy od wielu czynników, takich jak: rodzaj inwestycji, miejsce realizacji projektu, jego wielkość, klasyfikacja samego przedsiębiorstwa itp. Kwestią często nurtującą przedsiębiorców jest wybór odpowiedniego momentu zarejestrowania firmy. Programy, z których można ubiegać się o dofinansowanie, w swoich założeniach dokładnie precyzują tę kwestię, dlatego też przed podjęciem decydujących kroków warto dokładnie zorientować się, z jakiego programu można korzystać i jak to zrobić, by nie popełnić błędów. Nie można również zapomnieć o wymaganym wkładzie własnym, ponieważ realizację inwestycji należy sfinansować ze środków własnych, wspomagając się kredytem lub leasingiem, dofinansowanie natomiast wypłacane jest w formie refundacji po ostatecznym rozliczeniu się z poniesionych kosztów. Ogólny schemat procesu pozyskania dotacji składa się najczęściej z poniższych etapów:
- wybór odpowiedniego programu,
- przygotowanie dokumentacji,
- złożenie projektu,
- podpisanie umowy,
- realizacja projektu,
- rozliczenie projektu.
Proces ten może trwać zarówno miesiąc, jak i w bardziej ekstremalnych przypadkach nawet pół roku i dłużej. Warto być na to gotowym i przewidzieć plan awaryjny, na wypadek gdyby wystąpiła konieczność przesunięcia uruchomienia działalności w czasie. Wielkość dotacji, jaką może otrzymać przedsiębiorca, zależy od miejsca, w którym inwestycja jest realizowana. Ze względu na unijne przepisy o pomocy publicznej im bogatszy region, tym dotacja będzie mniejsza. I tak w Warszawie, dla mikroprzedsiębiorcy, nie przekroczy ona 50 proc. wartości inwestycji (a dokładniej - wartości kosztów kwalifikowanych). W Białymstoku natomiast wsparcie może wynieść nawet 70 proc.
Skąd uzyskać dotacje na założenie własnej firmy
AGNIESZKA SZUM
specjalistka ds. funduszy unijnych Eurochance

Czytaj także

Narzędzia przedsiębiorcy

POLECANE

Dotacje dla firm

reklama

Ostatnio na forum

RODO 2018

Pomysł na biznes

Eksperci portalu infor.pl

Piotr Wyrwa

Doradca podatkowy nr 12653

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
Notyfikacje
Czy chcesz otrzymywać informacje o najnowszych zmianach? Zaakceptuj powiadomienia od mojafirma.Infor.pl
Powiadomienia można wyłączyć w preferencjach systemowych
NIE
TAK