| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Moja firma > Poradniki > Jak korzystać z funduszy unijnych w 2008 roku

Jak korzystać z funduszy unijnych w 2008 roku

W latach 2007 – 2013 wprowadzono znaczące ułatwienie, jakim jest programowanie i wdrażanie regionalnych programów operacyjnych na poziomie województw. Cały proces odbywa się więc bliżej obywatela, co zdecydowanie ułatwia pozyskiwanie informacji, komunikację i usprawnia procedury. W tym roku samorządy wojewódzkie rozpoczną nabór projektów w konkursach o unijne dotacje dla małych i średnich firm. Unijne pieniądze na ten cel będą rozdysponowywane w ramach regionalnych programów operacyjnych. Każdy region oferuje inne warunki, na których będzie udzielał unijnej pomocy. Podstawowe kryterium jest jedno – zgłaszane projekty muszą mieć wartość poniżej 8 mln zł. Większe inwestycje powinny ubiegać się o wsparcie w ramach Programu Innowacyjna Gospodarka.

Mikroprzedsiębiorca z województwa pomorskiego chce otworzyć mały, lecz innowacyjny gabinet stomatologiczny na terenie Kościerzyny. Planuje również zakupić niezbędny osprzęt dentystyczny. Jeśli będzie chciał ubiegać się o unijną dotację, to powinien aplikować do Priorytetu 9 Lokalna infrastruktura społeczna i inicjatywy społeczne pomorskiego regionalnego programu operacyjnego. Będzie go interesowało Działanie 9.2. Lokalna infrastruktura ochrony zdrowia. Warunkiem ubiegania się o wsparcie unijne w ramach RPO WP jest zarejestrowana wcześniej działalność gospodarcza, mile widziana będzie również podpisana umowa z NFZ. Maksymalne dofinansowanie to 85 proc. kosztów kwalifikowanych projektu, a minimalna wartość projektu to 100 tys. zł.
W przypadku średniej wielkości firmy, która chce zmodernizować hotel w Dobrym Mieście w województwie warmińsko-mazurskim przy drodze wylotowej do Warszawy, także istnieje możliwość sięgnięcia po unijne dotacje. Jej inwestycja polegać może na poszerzeniu zaplecza gastronomicznego, rozbudowie bazy noclegowej oraz na zakupie niezbędnego wyposażenia. Prognozy powodzenia realizacji jego projektu z udziałem pieniędzy unijnych są optymistyczne. Jako średni przedsiębiorca o środki unijne ubiegać się będzie z RPO Warmia i Mazury w ramach Działanie 2.1. - Wzrost potencjału turystycznego. Dzięki realizacji swojego projektu hotel osiągnie miano co najmniej czterogwiazdkowego, a przez cały rok będzie można organizować w nim konferencje, szkolenia i warsztaty. Wpłynie to na walory turystyczne regionu. Jako średni przedsiębiorca otrzymać on może zwrot do 60 proc. poniesionych kosztów kwalifikowanych, a wartość minimalnego wsparcia to 500 tys. zł. Nie inaczej będzie w przypadku małej firmy ze Stargardu Szczecińskiego, zajmującej się doradztwem personalnym. W celu podniesienia konkurencyjności przedsiębiorstwo chce zakupić system, który umożliwi wprowadzenie nowej usługi związanej z rekrutacją kandydatów. E-rekrutacja to oprogramowanie, które usprawni system rekrutacyjny, funkcjonowanie działów personalnych w procesie przygotowania ofert pracy, selekcji potencjalnych kandydatów, utrzymywania historii rozmów z kandydatami, prowadzenia korespondencji oraz gromadzenie bazy potencjalnych kandydatów. Przedsiębiorca sprawdził nowoczesność systemu i stwierdził, że jest on innowacyjny na skalę lokalną. O wsparcie unijne starać się będzie w ramach pomorskiego RPO w Poddziałaniu 1.1.2. Inwestycje w małe i średnie przedsiębiorstwa. Łączna wartość projektu to 40 tys. zł. Przy pozytywnej ocenie przedsiębiorca ma szansę pozyskać nawet do 60 proc. zwrotu kosztów poniesionych przy realizacji inwestycji.
DOTACJA NA OCHRONĘ ZDROWIA
Najwięcej funduszy na ochronę zdrowia zarezerwowano w regionalnych programach operacyjnych. W 16 RPO jest do dyspozycji 16 mld euro, z czego na ochronę zdrowia można wydać maksymalnie 3 proc., czyli ok. 500 mln euro. Za realizację RPO odpowiadają samorządy województw. To one wyznaczają kryteria przyznawania dofinansowania, przygotowują plany inwestycyjne, wpisując w nie na przykład modernizacje szpitali i będą przeprowadzać konkursy. Wsparcie będzie skierowane m.in. na remonty dostosowujące zakłady opieki zdrowotnej do potrzeb pacjentów i na zakup specjalistycznego sprzętu. Jednak nie będzie mogło prowadzić do zwiększenia liczby funkcjonujących placówek. Jeśli chodzi o niepubliczne zakłady opieki zdrowotnej, to będą one mogły ubiegać się o dotacje inwestycyjną, jeśli mają podpisane umowy z NFZ. Dotacje dla służby zdrowia są dostępne także w programie Infrastruktura i Środowisko. Jednak mogą one trafić tylko do placówek o znaczeniu ponadregionalnym, których założycielem są minister lub centralny organ administracji rządowej, publiczna uczelnia medyczna lub publiczna uczelnia prowadząca działalność dydaktyczną i badawczą w dziedzinie nauk medycznych. Taki zapis eliminuje z ubiegania się o dotacje prywatne zakłady opieki zdrowotnej.
WSPARCIE DLA BRANŻY TURYSTYCZNEJ
Łącznie na wsparcie sektora turystycznego zostanie wydane ponad 1,1 mld euro z funduszy unijnych. Większość tych środków, bo ponad 760 mln euro, znajduje się w regionalnych programach operacyjnych. To one powinny stać się obiektem zainteresowania firm turystycznych, bo wsparcie na poziomie krajowym (w Programie Operacyjnym Innowacyjna Gospodarka) w wysokości ponad 400 mln euro zostanie głównie rozdysponowane na promocję Polski, szczególnie w kontekście zbliżających się finałów Euro 2012, i na inne projekty o charakterze systemowym.
Część regionów zdecydowała się na stworzenie oddzielnych działań, w ramach których będą dostępne dotacje dla przedsiębiorstw turystycznych. Przykładem takiego regionu jest województwo podlaskie. Oprócz działań zmierzających do poprawy atrakcyjności turystycznej Podlasia w regionalnym programie operacyjnym jest także Działanie 3.2 Wsparcie inwestycyjne przedsiębiorstw z branży turystycznej o budżecie 32 mln euro, w tym 20 bezpośrednio z funduszy unijnych. To działanie jest podzielone na dwie części. Oddzielnie o wsparcie będą mogły ubiegać się mikroprzedsiębiorstwa, a oddzielnie małe i średnie firmy turystyczne. Projekty zgłaszane do wsparcia przez mikroprzedsiębiorstwa powinny mieć minimalną wartość 30 tys. zł. Natomiast inwestycje MSP - minimum 100 tys. zł. Z regionalnego programu operacyjnego wynika, że do Działania 3.2 mogą aplikować wszelkiego rodzaju projekty, które będą miały charakter nowej inwestycji. W szczególności dotyczy to:
- utworzenia nowej firmy turystycznej,
- rozbudowy istniejącego już przedsiębiorstwa,
- dywersyfikacji produkcji przedsiębiorstwa poprzez wprowadzenie nowych, dodatkowych produktów lub zasadniczej zmiany dotyczącej procesu produkcyjnego w istniejącym przedsiębiorstwie.
O wsparcie mogą ubiegać się przedsiębiorcy m.in. z branży hotelarskiej, gastronomicznej oraz transportowej. Jednak ci ostatni nie mogą dostać dotacji na zakup środków transportu.

KAROLINA STAWIARSKA
menedżer Oddziału w Gdańsku Eurochance

Czytaj także

Narzędzia przedsiębiorcy

POLECANE

Dotacje dla firm

reklama

Ostatnio na forum

RODO 2018

Pomysł na biznes

Eksperci portalu infor.pl

Daniela Wybrańczyk

Prawnik

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
Notyfikacje
Czy chcesz otrzymywać informacje o najnowszych zmianach? Zaakceptuj powiadomienia od mojafirma.Infor.pl
Powiadomienia można wyłączyć w preferencjach systemowych
NIE
TAK