| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Moja firma > Poradniki > Jak korzystać z funduszy unijnych w 2008 roku

Jak korzystać z funduszy unijnych w 2008 roku

W latach 2007 – 2013 wprowadzono znaczące ułatwienie, jakim jest programowanie i wdrażanie regionalnych programów operacyjnych na poziomie województw. Cały proces odbywa się więc bliżej obywatela, co zdecydowanie ułatwia pozyskiwanie informacji, komunikację i usprawnia procedury. W tym roku samorządy wojewódzkie rozpoczną nabór projektów w konkursach o unijne dotacje dla małych i średnich firm. Unijne pieniądze na ten cel będą rozdysponowywane w ramach regionalnych programów operacyjnych. Każdy region oferuje inne warunki, na których będzie udzielał unijnej pomocy. Podstawowe kryterium jest jedno – zgłaszane projekty muszą mieć wartość poniżej 8 mln zł. Większe inwestycje powinny ubiegać się o wsparcie w ramach Programu Innowacyjna Gospodarka.

Gospodarstwo rolne
 
Rolnicy mają także możliwość zdobycia dotacji na rozwój własnego gospodarstwa rolnego. Pieniądze na ten cel rozdziela także Agencja Restrukturyzacji i Modernizacji Rolnictwa. Pierwszy nabór na wsparcie z PROW na lata 2007-2013 odbył się w listopadzie ubiegłego roku. Kolejny jest planowany na jesień tego roku.
W ramach wsparcia można uzyskać do 300 tys. zł na budowę lub remont budynków związanych z rolnictwem lub chowem zwierząt, zakup lub instalacją maszyn, urządzeń, w tym sprzętu komputerowego czy nawet na inwestycje o charakterze drogowym, jak na przykład wyłożenie kostką brukową terenu gospodarstwa.
CO TO SĄ OBSZARY WIEJSKIE
Wsparcie z Programu Rozwoju Obszarów Wiejskich (PROW) będzie przede wszystkim udzielane na inwestycje związane z rolnictwem i sektorem przetwórstwa artykułów rolnych. Nie oznacza to jednak, że z pomocy finansowej w ramach tego programu zostaną wyłączone inne rodzaje działalności gospodarczej. Jednak aby firma mogła uzyskać wsparcie z PROW, musi spełnić warunek lokalizacji swojej siedziby, zakładu lub filii na obszarach wiejskich. Przez takie obszary na potrzeby PROW rozumie się:
- gminy wiejskie
- gminy miejsko-wiejskie, z wyłączeniem miejscowości liczących powyżej 5 tys. mieszkańców
- gminy miejskie o liczbie mieszkańców mniejszej niż 5 tys. osób.
MARIUSZ GAWRYCHOWSKI
 

Czytaj także

Narzędzia przedsiębiorcy

POLECANE

Dotacje dla firm

reklama

Ostatnio na forum

RODO 2018

Pomysł na biznes

Eksperci portalu infor.pl

Sergiusz Felbur

Prawnik, specjalista ds. produktów prawnych

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
Notyfikacje
Czy chcesz otrzymywać informacje o najnowszych zmianach? Zaakceptuj powiadomienia od mojafirma.Infor.pl
Powiadomienia można wyłączyć w preferencjach systemowych
NIE
TAK