| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Moja firma > Poradniki > Jak korzystać z funduszy unijnych w 2008 roku

Jak korzystać z funduszy unijnych w 2008 roku

W latach 2007 – 2013 wprowadzono znaczące ułatwienie, jakim jest programowanie i wdrażanie regionalnych programów operacyjnych na poziomie województw. Cały proces odbywa się więc bliżej obywatela, co zdecydowanie ułatwia pozyskiwanie informacji, komunikację i usprawnia procedury. W tym roku samorządy wojewódzkie rozpoczną nabór projektów w konkursach o unijne dotacje dla małych i średnich firm. Unijne pieniądze na ten cel będą rozdysponowywane w ramach regionalnych programów operacyjnych. Każdy region oferuje inne warunki, na których będzie udzielał unijnej pomocy. Podstawowe kryterium jest jedno – zgłaszane projekty muszą mieć wartość poniżej 8 mln zł. Większe inwestycje powinny ubiegać się o wsparcie w ramach Programu Innowacyjna Gospodarka.

Dotacje na badania i rozwój
 
Celem Działania 4.1 w Programie Innowacyjna Gospodarka jest poprawa poziomu innowacyjności przedsiębiorstw. W ramach jednego projektu beneficjenci otrzymają wsparcie na dofinansowanie projektów obejmujących przedsięwzięcia techniczne, technologiczne i organizacyjne (badania stosowane i prace rozwojowe) prowadzone przez przedsiębiorców, grupy przedsiębiorców (samodzielnie lub we współpracy z jednostkami naukowymi, a także na zlecenie przedsiębiorców przez jednostki naukowe) do momentu stworzenia prototypu (Działanie 1.4), a w etapie drugim na dofinansowaniu wydatków inwestycyjnych wraz z niezbędną częścią doradczą konieczne do wdrożenia wyników prac zrealizowanych uprzednio (Działanie 4.1). Refundacja poniesionych nakładów będzie następowała zgodnie z mapą pomocy publicznej. Wsparcie może wynosić do 35 mln euro. Projekty o wartości wydatków kwalifikowanych powyżej 400 tys. zł wdraża Polska Agencja Rozwoju Przedsiębiorczości. Natomiast jeśli wartość projektu jest niższa niż 400 tys. zł, to wsparcie jest udzielane w ramach projektu systemowego, realizowane przez Naczelną Organizację Techniczną.
Przykład: firma zajmuje się malowaniem pasów na jezdni. W ramach Działania 1.4 stworzyła prototyp maszyny do nakładania na jezdnię trwałych pasów, w ramach działania 4.1 dofinansowanie umożliwiło wdrożenie prototypu do seryjnej produkcji uzyskała dofinansowanie ze środków Unii Europejskiej w wysokości 60 proc. poniesionych kosztów.
Działanie 4.2
Natomiast celem innego działania w programie Innowacyjna Gospodarka (Działanie 4.2. Inwestycje związane z działalnością B+R w przedsiębiorstwach) jest zwiększenie liczby przedsiębiorstw prowadzących działalność badawczo-rozwojową. Prowadzenie takich prac w przedsiębiorstwach jest kosztowne, a ich wyniki nie zawsze znajdują zastosowanie praktyczne. Z drugiej strony niezbędne jest stałe ulepszanie oferty produktowej firm dla poprawienia ich pozycji konkurencyjnej na rynku, gdyż w wielu przypadkach dotychczasowe produkty nie znajdują odbiorców na rynku, a wprowadzanie nowych wymaga posiadania odpowiedniego know-how (najlepiej stworzonego we własnym dziale badawczo-rozwojowym). Temu ma służyć Działanie 4.2, w ramach którego wsparciem zostaną objęte projekty w zakresie podjęcia lub rozwoju działalności B+R, w tym przekształcenia przedsiębiorcy w CBR obejmujące zakup usług doradczych oraz zakup środków trwałych i wartości niematerialnych i prawnych związanych z prowadzeniem prac w zakresie B+R w przedsiębiorstwach. Refundacja poniesionych nakładów następuje zgodnie z mapą pomocy publicznej.
Przykład: firma zajmująca się wytwarzaniem paliwa alternatywnego z odpadów komunalnych utworzyła własne laboratorium do prowadzenia prac B+R mających na celu stworzenie paliwa o parametrach porównywalnych do węgla spalanego dotychczas w cementowniach. Dotacja ze środków Unii Europejskiej posłużyła do sfinansowania tego laboratorium w 60 proc. poniesionych na ten cel wydatków.
NA CO MOŻNA WYDAĆ UNIJNE PIENIĄDZE W DZIAŁANIACH 1.4-4.1 PO IG
Dotacja na badania naukowe
- wynagrodzenie osób zaangażowanych w realizację projektu
- pokrycie kosztów zakupu lub wypożyczenia aparatury i sprzętu badawczego
- pokrycie kosztów amortyzacji budynków, jeśli jest w nich realizowany projekt
- zakup patentów, licencji, nieopatentowanych rozwiązań technicznych na potrzeby projektu
- zakup badań i usług doradczych
Dotacja na wdrożenie prototypu
- zakup budynku, jeśli jest on potrzebny do rozpoczęcia produkcji itp.
- zakup urządzeń i innych dóbr trwałych potrzebnych do rozpoczęcia produkcji itp.
- pokrycie kosztów robót budowlanych i materiałów budowlanych
- zakup patentów, licencji, nieopatentowanych rozwiązań technicznych na potrzeby projektu
7 PROGRAM RAMOWY
7 Program Ramowy to kolejna edycja wsparcia Unii Europejskiej adresowanego do sektora nauki. Budżet programu to ponad 50 mld euro. Mogą z niego korzystać jednostki badawczo-naukowe, uczelnie wyższe oraz przedsiębiorstwa. Zapewnienie sektorowi małych i średnich firm dostępu do najnowszych technologii i wyników badań ma zaowocować poprawą ich pozycji konkurencyjnej i zacieśnieniem więzów pomiędzy światem nauki a gospodarką. Jest to program odpowiedni dla przedsiębiorstw posiadających średnioterminową strategię rozwoju i znajdujących się w dobrej kondycji finansowej (czas realizacji projektu waha się od roku do pięciu lat). Warunkiem uzyskania dofinansowania ze strony Komisji Europejskiej jest udział w projekcie realizowanym przez międzynarodowe konsorcjum (którego główny komponent stanowią prace badawcze). Stopień dofinansowania projektu ze strony Komisji Europejskiej wynosi od 50 proc. do 100 proc. kosztu jego realizacji. Szczegółowe informacje na temat możliwości uczestnictwa w 7. Programie Ramowym, obowiązujących zasad i procedur aplikowania o środki oraz rozliczania projektów znajdują się na stronie internetowej: www.kpk.gov.pl

JERZY KOSIEC
ekspert ds. Unii Europejskiej Eurochance

Czytaj także

Narzędzia przedsiębiorcy

POLECANE

Dotacje dla firm

reklama

Ostatnio na forum

RODO 2018

Pomysł na biznes

Eksperci portalu infor.pl

Rodzewicz Kudlicki & Rodzewicz

Kancelaria Adwokacka

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
Notyfikacje
Czy chcesz otrzymywać informacje o najnowszych zmianach? Zaakceptuj powiadomienia od mojafirma.Infor.pl
Powiadomienia można wyłączyć w preferencjach systemowych
NIE
TAK