| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Moja firma > Poradniki > Zatrudnianie osób niepełnosprawnych w 2008 roku

Zatrudnianie osób niepełnosprawnych w 2008 roku

W tym roku pracodawcy zatrudniający osoby niepełnosprawne mogą liczyć na znaczną pomoc finansową. Państwowy Fundusz Rehabilitacji Osób Niepełnosprawnych częściowo sfinansuje składki na ubezpieczenia społeczne pracowników. Pracodawcy mogą również liczyć na częściowe dofinansowanie wynagrodzeń osób niepełnosprawnych.

Jeden zatrudniony, wielu pracodawców

Dofinansowanie do wynagrodzeń osób niepełnosprawnych przysługuje ogółem na danego pracownika w wysokości nieprzekraczającej dofinansowania, jakie zostałoby ustalone dla tej osoby, gdyby była zatrudniona łącznie w pełnym wymiarze czasu pracy. Jeżeli więc jest zatrudniona u jednego lub wielu pracodawców w wymiarze ogółem nieprzekraczającym pełnego etatu - każdy pracodawca ustali kwotę bazową dofinansowania w rzeczywistej wysokości (np. pracodawca A: 1/2, B: 1/4, (1/2 + 1/4)<1, więc A: 1/2, B: 1/4). Jeżeli jednak byłaby zatrudniona łącznie w wymiarze przekraczającym jeden etat, to w pierwszej kolejności dofinansowanie otrzymają ci pracodawcy, którzy zatrudnili osobę niepełnosprawną wcześniej - łącznie w wysokości nieprzekraczającej dofinansowania przeznaczonego dla osoby zatrudnionej na jeden etat (np. pracodawca A: 1/2, B: 1/4, C: 1/2, (1/2 + 1/4 + 1/2)>1, więc: A:1/2, B: 1/4, C: 1/4, a 1/4 przekraczająca łącznie jednoetatowy wymiar czasu pracy pozostaje niesfinansowana). Dane w tym zakresie weryfikuje Państwowy Fundusz Rehabilitacji Osób Niepełnosprawnych, który - w odróżnieniu od pracodawcy - nimi dysponuje.
Teoretycznie analogiczna zasada została wyrażona w art. 25 ust. 2 pkt 2 ustawy, ale przepis ten odnosi się do kryterium w postaci kwoty refundacji przyznawanej na osobę zatrudnioną w pełnym wymiarze czasu pracy, której ustalenie jest matematycznie niemożliwe (kwota taka nie istnieje, w szczególności nie da się jej ustalić w razie jakichkolwiek różnic w kwotach wynagrodzeń u poszczególnych pracodawców). Dlatego przepis ten jako obiektywnie niewykonalny nie ma wpływu na ustalenie wysokości kwoty bazowej refundacji. Oznacza to, że refundacja może przysługiwać w pełnej wysokości niezależnie od liczby pracodawców zatrudniających osobę niepełnosprawną.

Rejestracja

Refundacja i dofinansowanie mają charakter wnioskowy. Jednak na 30 dni przed złożeniem wniosku pracodawca musi się zarejestrować w PFRON składając dane, o których mowa w par. 4 rozporządzenia w sprawie dofinansowania do wynagrodzeń pracowników niepełnosprawnych, lub w par. 4 ust. 1 rozporządzenia w sprawie refundacji składek na ubezpieczenia społeczne osób niepełnosprawnych.
Jeżeli pracodawca zarejestrował się przed 1 stycznia 2008 r. w związku z wcześniejszym korzystaniem z dofinansowania do wynagrodzeń osób niepełnosprawnych, to nie musi się ponownie rejestrować ani dla celów występowania o dofinansowanie ani dla celów refundacji.

Formularze

W celu uzyskania dofinansowania należy złożyć I część wniosku Wn-D wraz z załącznikami INF-D-P dla każdej osoby, o której dofinansowanie do wynagrodzenia chce zgodnie z obowiązującymi przepisami wnioskować pracodawca. Natomiast aby uzyskać refundację, należy złożyć odpowiednio I część wniosku Wn-U z załącznikami INF-U-P. Nie należy więc składać wniosków i informacji zerowych (chyba że byłoby to niezbędne do skorygowania niezasadnie złożonej informacji lub wniosku). Nie należy także składać dokumentów dotyczących refundacji lub dofinansowania w odniesieniu do kwot całkowicie sfinansowanych ze środków publicznych. Zgodnie z art. 25b ust. 3 i art. 26b ust. 4 refundacji ani dofinansowaniu nie podlegają bowiem kwoty już sfinansowane ze środków publicznych. W razie pełnego sfinansowania wynagrodzenia osiąganego lub składek podlegających refundacji ze środków publicznych należałoby składać formularze zerowe, co jest niecelowe.
Każdy pracodawca powinien zgodnie z art. 25c ust. 4 i art. 26c ust. 1 ustawy składać te dokumenty w formie elektronicznej. Ustawodawca przewidział jednak możliwość dodatkowego złożenia formularzy w formie pisemnej (na co jednoznacznie wskazuje użycie w tych przepisach wyrazu również).
Terminy do złożenia wniosków oraz informacji INF-U-P i INF-D-P podlegają przywróceniu. Jest to rozwiązanie korzystniejsze od dotychczasowego.


LUIZA KLIMKIEWICZ

 


Gazeta Prawna Nr 12/2008 [Dodatek Tygodnik Prawa Pracy]
z dnia 2008-01-17

Czytaj także

Narzędzia przedsiębiorcy

POLECANE

Dotacje dla firm

reklama

Ostatnio na forum

RODO 2018

Pomysł na biznes

Eksperci portalu infor.pl

Accace Polska

Accace jest jednym z liderów firm doradczo-outsourcingowych, obecną na rynku od 2006 roku. Zatrudniamy ponad 550 profesjonalistów, w tym prawników, doradców podatkowych, księgowych i finansistów oraz specjalistów kadrowo-płacowych. Accace doradza ponad 2 000 klientom w 13 krajach Europy Środkowo-Wschodniej.

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
Notyfikacje
Czy chcesz otrzymywać informacje o najnowszych zmianach? Zaakceptuj powiadomienia od mojafirma.Infor.pl
Powiadomienia można wyłączyć w preferencjach systemowych
NIE
TAK