| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Moja firma > Poradniki > Zatrudnianie osób niepełnosprawnych w 2008 roku

Zatrudnianie osób niepełnosprawnych w 2008 roku

W tym roku pracodawcy zatrudniający osoby niepełnosprawne mogą liczyć na znaczną pomoc finansową. Państwowy Fundusz Rehabilitacji Osób Niepełnosprawnych częściowo sfinansuje składki na ubezpieczenia społeczne pracowników. Pracodawcy mogą również liczyć na częściowe dofinansowanie wynagrodzeń osób niepełnosprawnych.

Charakter dofinansowania i refundacji

Zarówno refundacja składek na ubezpieczenia społeczne osób niepełnosprawnych udzielana na podstawie art. 25a ustawy o rehabilitacji zawodowej i społecznej oraz zatrudnianiu osób niepełnosprawnych, jak i dofinansowanie do wynagrodzeń osób niepełnosprawnych, o którym mowa w art. 26a tej ustawy, stanowią uprawnienia przysługujące na wniosek pracodawcy. Jednak w odróżnieniu od refundacji części kosztów płacy osób niepełnosprawnych, przewidzianej w art. 26f ustawy, organ udzielający pomocy nie ma prawa odmówić udzielenia refundacji składek i dofinansowania do wynagrodzeń osób niepełnosprawnych podmiotowi spełniającemu warunki określone odpowiednio w:
- art. 25a-25d ustawy i rozporządzeniu ministra pracy i polityki społecznej z 13 grudnia 2007 r. w sprawie refundacji składek na ubezpieczenia społeczne osób niepełnosprawnych (Dz.U. nr 240, poz. 1754),
- art. 26a-26c ustawy i rozporządzeniu ministra pracy i polityki społecznej z 13 grudnia 2007 r. w sprawie dofinansowania do wynagrodzeń pracowników niepełnosprawnych (Dz.U. nr 240, poz. 1755).
Refundacja i dofinansowanie zostały uznane w art. 26c1 ustawy i par. 1 wydanego na podstawie tego przepisu rozporządzenia ministra pracy i polityki społecznej w sprawie udzielania pomocy pracodawcom zatrudniającym osoby niepełnosprawne oraz osobom niepełnosprawnym wykonującym działalność gospodarczą lub rolniczą pomoc publiczną na zatrudnienie, na rekompensatę podwyższonych kosztów zatrudnienia osób niepełnosprawnych, o której mowa w art. 6 rozporządzenia KE nr 2204/2002. Mimo że uprawnienia te są uregulowane w odrębnych przepisach ustawy i w odrębnych aktach wykonawczych, to nowy zakres obowiązku bieżącego analizowania zasadności tej pomocy w świetle przepisów dotyczących udzielania tego rodzaju pomocy powoduje, że ubiegając się o którąkolwiek z tych form pomocy, warto rozważyć jednocześnie skorzystanie z drugiej. Z tego powodu warto także wypełniać równolegle formularze określające wysokość obu form pomocy, nawet jeżeli należy je składać w rożnych terminach.

Czytaj także

Narzędzia przedsiębiorcy

POLECANE

Dotacje dla firm

reklama

Ostatnio na forum

RODO 2018

Pomysł na biznes

Eksperci portalu infor.pl

Alchemia-Inwestowania

doradztwo

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
Notyfikacje
Czy chcesz otrzymywać informacje o najnowszych zmianach? Zaakceptuj powiadomienia od mojafirma.Infor.pl
Powiadomienia można wyłączyć w preferencjach systemowych
NIE
TAK