| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Moja firma > Poradniki > Nowe prawo w nowym roku dla przedsiębiorców

Nowe prawo w nowym roku dla przedsiębiorców

W ostatnich dniach grudnia ubiegłego roku i 1 stycznia 2008 r. weszło w życie wiele aktów prawnych ważnych dla obrotu gospodarczego. Dotyczą one m.in. egzekucji komorniczej, przekształcania prawa użytkowania wieczystego w prawo własności, przeliczania wartości przetargów publicznych.

Zamówienia publiczne
 

W nowym roku zamawiający przeliczają wartości przetargów publicznych według kursu euro 3,8771 zł, a nie jak dotychczas 4,3870 zł.
Od 1 stycznia 2008 r. obniżony został kurs złotego w stosunku do euro, według którego przelicza się wszystkie kwoty określone w przepisach w euro. Zmianę kursu wprowadziło rozporządzenie prezesa Rady Ministrów z 19 grudnia 2007 r. w sprawie średniego kursu złotego w stosunku do euro stanowiącego podstawę przeliczania wartości zamówień publicznych (Dz.U. nr 241, poz. 1763). Zastąpiło ono poprzednią regulację z 2006 roku w sprawie średniego kursu złotego w stosunku do euro (Dz.U. nr 87, poz. 610). Powodem wydania nowych przepisów jest komunikat Komisji Europejskiej, na podstawie którego zmienia się kurs.
Dotychczasowy zawyżony kurs powodował, że więcej zamówień nie podlegało procedurze prawa zamówień publicznych, a odwołania przysługiwały przy postępowaniach o wyższej wartości. Urealnienie urzędowego kursu to dla wykonawców niższy próg podstawowy, od którego istnieje obowiązek stosowania procedur przewidzianych w prawie zamówień publicznych. Tak więc 14 tys. euro będzie się przeliczać według kursu 3,8771, a nie jak dotychczas 4,3870. Podobnie według niższego kursu będzie się przeliczać wartości związane z wnoszeniem odwołań. Stary kurs będzie obowiązywał nadal w postępowaniach wszczętych przed 1 stycznia 2008 r.
Również od nowego roku zmieniły się kwoty wartości zamówień oraz konkursów, od których uzależniony jest obowiązek przekazywania ogłoszeń Urzędowi Oficjalnych Publikacji Wspólnot Europejskich. Wprowadziło je nowe rozporządzenie prezesa Rady Ministrów z 19 grudnia 2007 r. w sprawie kwot wartości zamówień oraz konkursów, od których jest uzależniony obowiązek przekazywania ogłoszeń Urzędowi Oficjalnych Publikacji Wspólnot Europejskich.
Nieznaczne obniżenie wartości tzw. progów unijnych oznacza dla przedsiębiorców większe możliwości odwoływania się do niezależnych arbitrów w sporach z zamawiającymi. Wykonawcy mogą wnosić odwołania do prezesa Urzędu Zamówień Publicznych w postępowaniach o wartości od 133 tys. euro i 206 tys. euro odpowiednio dla postępowań organizowanych przez administrację rządową lub samorządy (a nie jak dotychczas 137 tys. euro i 211 tys. euro). Przy zamówieniach udzielanych przez zamawiających sektorowych odwołanie przysługuje przy wartości kontraktu od 412 tys. euro (dawniej 422 tys. euro). Tylko w przypadku udzielania zamówień sektorowych, zgodnie z art. 133 ust. 1 p.z.p., dla robót budowlanych wykonawcy mają prawo do wniesienia odwołania od rozstrzygnięcia protestu od progu 5 150 tys. euro.
Jeśli wartość zamówienia będzie równa lub wyższa niż tzw. progi unijne, zamawiający będzie stosował procedury w pełni zgodne z dyrektywami unijnymi. Natomiast w zamówieniach, których wartości jest mniejsza niż tzw. progi unijne, stosuje się procedury uproszczone, a więc przykładowo zamawiający nie ma obowiązku powołania komisji przetargowej oraz żądania dokumentów potwierdzających spełnianie warunków udziału w postępowaniu. Ponadto w ich przypadku zamawiający nie musi żądać wnoszenia wadium.
 

PODSTAWA PRAWNA
Rozporządzenie prezesa Rady Ministrów z 19 grudnia 2007 r. w sprawie kwot wartości zamówień oraz konkursów, od których jest uzależniony obowiązek przekazywania ogłoszeń Urzędowi Oficjalnych Publikacji Wspólnot Europejskich (Dz.U. nr 241, poz.1762).
Rozporządzenie prezesa Rady Ministrów z 19 grudnia 2007 r. w sprawie średniego kursu złotego w stosunku do euro stanowiącego podstawę przeliczania wartości zamówień publicznych (Dz.U. nr 241, poz. 1763).

 
Przygotowali:
PIOTR TROCHA, MAŁGORZATA PIASECKA-SOBKIEWICZ, ARKADIUSZ JARASZEK, ADAM MAKOSZ, ŁUKASZ KULIGOWSKI, EWA GRĄCZEWSKA-IVANOVA

Czytaj także

Narzędzia przedsiębiorcy

POLECANE

Dotacje dla firm

reklama

Ostatnio na forum

RODO 2018

Pomysł na biznes

Eksperci portalu infor.pl

Katarzyna Adamczyk

Doświadczony manager i profesjonalistka z dziedziny ekonomii zdrowia, specjalizująca się w analizie biznesowej, w tym w kontroli zarządczej w placówkach medycznych, ze szczególnym uwzględnieniem kontrolingu i analizy finansowej szpitala oraz w analityce rynku farmaceutycznego i analizach refundacyjnych.

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
Notyfikacje
Czy chcesz otrzymywać informacje o najnowszych zmianach? Zaakceptuj powiadomienia od mojafirma.Infor.pl
Powiadomienia można wyłączyć w preferencjach systemowych
NIE
TAK