| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Moja firma > Poradniki > Nowe prawo w nowym roku dla przedsiębiorców

Nowe prawo w nowym roku dla przedsiębiorców

W ostatnich dniach grudnia ubiegłego roku i 1 stycznia 2008 r. weszło w życie wiele aktów prawnych ważnych dla obrotu gospodarczego. Dotyczą one m.in. egzekucji komorniczej, przekształcania prawa użytkowania wieczystego w prawo własności, przeliczania wartości przetargów publicznych.

Promocja eksportu
 

Od 1 stycznia przedsiębiorcy mogą starać się o dotację na pokrycie kosztów certyfikatów, jakie wymagane są dla towarów na rynkach zagranicznych. Pomoc może objąć nawet 50 proc. poniesionych wydatków, jednak nie więcej niż do 50 tys. zł.
1 stycznia 2008 r. weszło w życie rozporządzenie Rady Ministrów w sprawie udzielania pomocy de minimis na uzyskanie certyfikatu wyrobu wymaganego na rynkach zagranicznych. Daje ono polskim przedsiębiorcom prawo ubiegania się o zwrot kosztów poniesionych w celu uzyskania i przedłużanie ważności certyfikatów, świadectw i atestów wyrobu, wymaganych w obrocie towarami na rynkach zagranicznych. Do objęcia pomocą będą kwalifikować się koszty niezbędnych usług doradczych, przygotowania i tłumaczenia dokumentacji technicznej oraz transportu i ubezpieczenia próbek wyrobu i dokumentacji. Dotacja obejmie także koszty badań certyfikacyjnych oraz wystawienia i wydania certyfikatu. Koszty te przedsiębiorcy muszą ponieść w roku, w którym złożyli wniosek o dotację. Termin do jego złożenia będzie upływał z dniem 31 października. Koszty trzeba będzie udokumentować poświadczonymi za zgodność z oryginałem kopiami faktur lub rachunków. Pomoc będzie przysługiwać wyłącznie mikro-, małym i średnim przedsiębiorcom - załącznik I do rozporządzenia Komisji (WE) nr 70/2001. Warunkiem uzyskania przez nich refundacji będzie złożenie wniosku do ministra gospodarki wraz z wymaganą w rozporządzeniu dokumentacją. Minister na rozpatrzenie wniosku będzie miał 30 dni. Podstawą udzielenia pomocy będzie umowa zawarta między ministrem a przedsiębiorcą. Wzór wniosku stanowi załącznik do rozporządzenia.
By wniosek uzyskał akceptację, wnioskodawca nie może jednak mieć zaległości podatkowych oraz z tytułu składek wobec ZUS. Nie otrzyma refundacji, jeśli wcześniej otrzymał już pomoc publiczną na certyfikat z innych źródeł. Refundacja nie może spowodować też przekroczenia łącznych progów pomocy. Przedsiębiorca nie otrzyma jej, gdy w bieżącym roku oraz dwóch latach poprzedzających otrzymał pomoc de minimis, której wartość brutto, łącznie z pomocą, o którą się ubiega, przekraczałaby 200 tys. euro. Dla przedsiębiorców prowadzących działalność w sektorze transportu drogowego ten próg to 100 tys. euro. Refundację będzie można uzyskać nie dłużej niż do 31 grudnia 2013 r.
Informacje dotyczące pomocy de minimis uzyskanej przez przedsiębiorcę w bieżącym roku oraz dwóch poprzedzających latach muszą być zawarte we wniosku. Wniosek powinien zawierać też informacje dotyczące przedsiębiorcy i prowadzonej przez niego działalności gospodarczej. Powinien zawierać też dane o wyrobie objętym wnioskiem, o certyfikacie oraz uzasadnienie potrzeby jego uzyskania. Do wniosku przedsiębiorca powinien dołączyć kopię zaświadczenia o wpisie do Ewidencji Działalności Gospodarczej albo kopię odpisu z KRS, wystawione nie wcześniej niż na sześć miesięcy przed dniem złożenia wniosku. Wymagane są też kopie zaświadczenia o nadaniu numeru identyfikacyjnego REGON oraz numeru identyfikacji podatkowej NIP.
 

PODSTAWA PRAWNA
Rozporządzenie Rady Ministrów z 31 października 2007 r. w sprawie udzielania pomocy de minimis na uzyskanie certyfikatu wyrobu wymaganego na rynkach zagranicznych (Dz.U. nr 210, poz. 1522).

 

Czytaj także

Narzędzia przedsiębiorcy

POLECANE

Dotacje dla firm

reklama

Ostatnio na forum

RODO 2018

Pomysł na biznes

Eksperci portalu infor.pl

Kancelaria Prawnicza Polz & Polz

Kancelaria Prawnicza Polz & Polz działa na rynku od 2004 roku. Świadczymy kompleksowe usługi doradztwa prawnego dla podmiotów gospodarczych oraz osób fizycznych, zarówno polskich jak i zagranicznych.

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »