| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Moja firma > Poradniki > Nowe prawo w nowym roku dla przedsiębiorców

Nowe prawo w nowym roku dla przedsiębiorców

W ostatnich dniach grudnia ubiegłego roku i 1 stycznia 2008 r. weszło w życie wiele aktów prawnych ważnych dla obrotu gospodarczego. Dotyczą one m.in. egzekucji komorniczej, przekształcania prawa użytkowania wieczystego w prawo własności, przeliczania wartości przetargów publicznych.

Obowiązkowy recykling opakowań
 

41 procent puszek aluminiowych firmy będą musiały poddać recyklingowi.
Przedsiębiorcy wprowadzający na rynek produkty w opakowaniach, jak napoje w butelkach z tworzywa sztucznego czy aluminiowych puszkach mają obowiązek zbierać odpowiednią ilość odpadów, jakimi są puste opakowania. Przykładowo, jeżeli wprowadzili na rynek 1 tonę opakowań do produktów, to tyle samo muszą ich zebrać. Z tej masy odpadów odpowiednią ilość muszą poddać odzyskowi i recyklingowi. W 2008 roku poziom odzysku wszystkich opakowań łącznie ma osiągnąć 50 proc., a recykling - 27 proc.
W 2008 roku przedsiębiorcy muszą poddać recyklingowi 16 proc. masy zebranych opakowań z tworzyw sztucznych. W przypadku firm, które zobowiązane są do zbierania odpadów powstałych po napojach w puszkach aluminiowych, poziom recyklingu ustalono na poziomie 41 proc.
Producenci opon stosowanych w samochodach osobowych muszą poddać odzyskowi 75 proc. masy zebranych starych opon, a 15 proc. poddać procesom recyklingu.
Jeżeli w 2008 roku przedsiębiorcy nie osiągną wskazanych poziomów odzysku i recyklingu, to do końca marca 2009 r., rozliczając rok 2008, będą musieli uiścić opłatę produktową. Za jeden kilogram opakowań z tworzyw sztucznych, które nie zostaną poddane recyklingowi, będą musieli zapłacić 2,73 zł.
 

PODSTAWA PRAWNA
Rozporządzenie ministra środowiska z 14 czerwca 2007 r. w sprawie rocznych poziomów odzysku i recyklingu odpadów opakowaniowych i poużytkowych (Dz.U. nr 109, poz. 752).

 
Stawki za osady ściekowe
 

Zmieniły się stawki za składowanie osadów z oczyszczalni oraz wzór formularza o zestawieniu składu ścieków.
Od 1 stycznia 2008 r. weszło w życie rozporządzenie ministra środowiska w sprawie zakresu informacji oraz wzorów formularzy służących do sporządzania i przekazywania zbiorczych zestawień danych. W zbiorczym zestawieniu dotyczącym składu ścieków mają być takie informacje, jak odczyn pH, procentowa zawartość substancji organicznych, ilość fosforu, wapnia czy magnezu. Oprócz tego zestawienie ma zawierać liczbę żywych jaj pasożytów jelitowych.
Natomiast we wzorze formularza trzeba m.in. podać dane posiadacza odpadów oraz wszystkie dane o odpadach z podziałem na ich rodzaj, masę. Ponadto trzeba uwzględnić m.in. dane techniczne oczyszczalni, informacje o decyzjach środowiskowych, rodzaj postępowania ze ściekami i ich skład.
Ponadto od nowego roku będą obowiązywały nowe stawki za składowanie osadów z zakładowych oczyszczalni ścieków. Za tonę ścieków zawierających substancje niebezpieczne będzie trzeba zapłacić 133,75 zł. Za pozostałe osady ściekowe stawka za tonę została ustalona na poziomie 50,94 zł.
 


PODSTAWA PRAWNA

- Rozporządzenie ministra środowiska z 25 maja 2007 r. w sprawie zakresu informacji oraz wzorów formularzy służących do sporządzania i przekazywania zbiorczych zestawień danych (Dz.U. nr 101, poz. 686).

- Rozporządzenie Rady Ministrów z 6 czerwca 2007 r. zmieniające rozporządzenie w sprawie opłat za korzystanie ze środowiska (Dz.U. nr 106, poz. 723).


 

Czytaj także

Narzędzia przedsiębiorcy

POLECANE

Dotacje dla firm

reklama

Ostatnio na forum

RODO 2018

Pomysł na biznes

Eksperci portalu infor.pl

Aureus

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »

Notyfikacje
Czy chcesz otrzymywać informacje o najnowszych zmianach? Zaakceptuj powiadomienia od mojafirma.Infor.pl
Powiadomienia można wyłączyć w preferencjach systemowych
NIE
TAK