| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Moja firma > Poradniki > Jak wybrać najlepszą formę opodatkowania

Jak wybrać najlepszą formę opodatkowania

Podatnicy, którzy osiągają przychody z działalności gospodarczej mogą w każdym kolejnym roku opodatkować je inaczej, korzystniej dla siebie. Przedsiębiorcy mają do dyspozycji kartę podatkową, ryczałt od przychodów ewidencjonowanych, podatek w stałej wysokości 19 proc., określany też mianem podatku liniowego od działalności gospodarczej, a w ostateczności opodatkowanie według skali podatkowej.

Wybierając liniowy tracisz prawo do ulg
 
Jednym z minusów wyboru podatku w stałej wysokości 19 proc. jest pozbawienie się prawa zarówno do wspólnego rozliczenia się z podatku z małżonkiem, jak i niemożność korzystania z ulg podatkowych, w tym ulgi prorodzinnej właśnie. Warto przy tym pamiętać, że przedsiębiorcy będący osobami fizycznymi, a więc rozliczający się z fiskusem na podstawie ustawy PIT, mają zagwarantowane ustawowo prawo do zmiany sposobu opodatkowania dla każdego roku podatkowego.
Tak więc poza przypadkami, w których podatnik nie może skorzystać z ryczałtu od przychodów ewidencjonowanych czy karty podatkowej z powodu niespełniania określonych w ustawie o zryczałtowanym podatku dochodowym wymogów formalnych - zatrudniania osób ponad limit przewidziany przepisami czy przekroczenie limitu rocznych obrotów - najpóźniej 20 stycznia każdego roku podatkowego zawiadamia na piśmie naczelnika urzędu skarbowego o takiej zmianie. Jeśli zaś w terminie tym takiego zawiadomienia nie złoży, istnieje domniemanie, że w kolejnym roku podatkowym rozliczał się będzie z podatku dochodowego w tej samej formie co w roku minionym.
W tym roku, ze względu na układ kalendarza, ów termin upływa w poniedziałek 21 stycznia. I do tego dnia podjąć trzeba stosowne decyzje.
 
OPŁACALNOŚĆ PODATKU LINIOWEGO
 
Podatnicy osiągający przychody z pozarolniczej działalności gospodarczej oraz z działów specjalnych produkcji rolnej mogą wybrać za podstawę ustalania zobowiązania podatkowego art. 27 lub 30c ustawy o PIT. W pierwszym przypadku płacą podatek na podstawie skali tabeli podatkowej, według stawek 19, 30 i 40 proc. W drugim podatek w stałej wysokości 19 proc.
Do 21 stycznia 2008 r. podatnicy mogą zamienić podatek liniowy od dochodów z działalności gospodarczej na wyliczany według skali tabeli podatkowej i odwrotnie.
Nie dla wszystkich osób fizycznych prowadzących działalność gospodarczą wybór podatku w stałej wysokości 19 proc. jest korzystny. Większość firm prowadzonych przez osoby fizyczne osiąga w skali roku dochody niezbyt imponujące, a podatek, który płacą, nie przekracza pierwszego progu tabeli podatkowej. To oznacza, że tacy podatnicy, jeśli tylko zdecydują się wybrać podatek liniowy od działalności gospodarczej, paradoksalnie, stracą, zamiast zyskać. I to wcale niemało.
Wynika to nie tylko z konstrukcji samego podatku liniowego, który nie pozwala zarówno na odliczanie ulg, jak i skonsumowanie kwoty wolnej od podatku. Zgodnie z jego logiką, trzeba bowiem zapłacić 19 gr od każdej złotówki dochodu - zarówno tej pierwszej, jak i np. zamykającej milion. Trzeba ponadto mieć na względzie, że podatnicy decydujący się na taką formę opodatkowania dochodów z działalności gospodarczej dobrowolnie pozbawiają się prawa do rocznego rozliczenia podatku wspólnie z małżonkiem lub jako osoba samotnie wychowująca dziecko.
Dopiero przekroczenie granicy 46 418,40 zł (43 405 zł plus kwota wolna od podatku 3013,40 zł) rocznego dochodu - a więc średnio miesięcznie 3848,50 zł działalności gospodarczej czyni opłacalnym skorzystanie z podatku w stałej wysokości 19-proc. W przyszłym roku, gdy obowiązywać będą zwaloryzowane w górę progi skali podatkowej, granica opłacalności podatku liniowego podwyższona zostanie do prawie 4 tys. zł dochodu do opodatkowania średnio miesięcznie.
PRZYKŁAD
Jak wybrać korzystne opodatkowanie
Podatnik prowadzi pozarolniczą działalność gospodarczą opodatkowaną na zasadach ogólnych. Oszacował, że w 2007 roku dochód do opodatkowania (przychód minus koszty uzyskania) wyniósł nie więcej niż 20 000 zł. Jeśli zdecyduje się na rozliczanie z fiskusem na podstawie art. 30c, zapłaci roczny podatek w wysokości 3800 zł. Gdy pozostanie przy dotychczasowych zasadach, podatek wyniesie tylko 3227,50 zł. Natomiast w 2008 roku przy takim samym dochodzie podatek liniowy wyniósłby także 3800 zł, natomiast wyliczony według skali 3213,15 zł.
Warto też wziąć pod uwagę fakt, że gdy dodatkową ceną jest utrata prawa do rocznego rozliczenia małżeńskiego lub osoby samotnie wychowującej dziecko, kwota ta ulega podwojeniu. Dotyczy to jednak wyłącznie dochodów z działalności gospodarczej opodatkowanej na zasadach ogólnych. Gdy jednak w grę wchodzą inne dodatkowe dochody, te graniczne kwoty mogą kształtować się zgoła odmiennie. Dlatego każdy przedsiębiorca przed podjęciem ostatecznej decyzji w sprawie wyboru podstawy opodatkowania dochodów z pozarolniczej działalności gospodarczej w każdym kolejnym roku podatkowym powinien dokonać analizy rachunkowej swojej sytuacji, uwzględniając szacowane przychody i koszty, a także okoliczność, iż dochód przed opodatkowaniem pomniejszany jest o obowiązkową składkę na ubezpieczenie społeczne.
 

Czytaj także

Narzędzia przedsiębiorcy

POLECANE

Dotacje dla firm

reklama

Ostatnio na forum

RODO 2018

Pomysł na biznes

Eksperci portalu infor.pl

Sergiusz Felbur

Prawnik, specjalista ds. produktów prawnych

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
Notyfikacje
Czy chcesz otrzymywać informacje o najnowszych zmianach? Zaakceptuj powiadomienia od mojafirma.Infor.pl
Powiadomienia można wyłączyć w preferencjach systemowych
NIE
TAK