| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Moja firma > Poradniki > Jak wybrać najlepszą formę opodatkowania

Jak wybrać najlepszą formę opodatkowania

Podatnicy, którzy osiągają przychody z działalności gospodarczej mogą w każdym kolejnym roku opodatkować je inaczej, korzystniej dla siebie. Przedsiębiorcy mają do dyspozycji kartę podatkową, ryczałt od przychodów ewidencjonowanych, podatek w stałej wysokości 19 proc., określany też mianem podatku liniowego od działalności gospodarczej, a w ostateczności opodatkowanie według skali podatkowej.

Wybór zaliczek na podatek
 
Poza wyborem bardziej opłacalnej formy podatku od działalności gospodarczej - liniowego albo ustalanego na podstawie skali tabeli podatkowej - wiele zyskać lub stracić można na wyborze sposobu płacenia zaliczek na podatek.
Zarówno podatnik, który zdecydował się na wybór podatku liniowego, jak i ustalanego według skali podatkowej, ma do dyspozycji trzy warianty, o ile kontynuuje prowadzenie działalności, albo dwa - gdy tę działalność dopiero rozpocznie w 2008 roku.
Co do zasady, podatnicy osiągający dochody z pozarolniczej działalności gospodarczej opodatkowanej na podstawie art. 27 (czyli z tabeli podatkowej) są obowiązani bez wezwania wpłacać w ciągu roku podatkowego zaliczki na podatek dochodowy.
Dochodem z działalności gospodarczej stanowiącym podstawę obliczenia zaliczki u podatników prowadzących podatkowe księgi przychodów i rozchodów jest różnica pomiędzy wynikającym z tych ksiąg przychodem i kosztami jego uzyskania. Jeżeli jednak podatnik na koniec miesiąca sporządza remanent towarów, surowców i materiałów pomocniczych lub naczelnik urzędu skarbowego zarządzi sporządzenie takiego remanentu, dochód ustala się z uwzględnieniem remanentu.
PRZYKŁAD
Korzyść z wyboru uproszczonych zaliczek
Przedsiębiorca prowadzi działalność gospodarczą od 2006 r. i rozlicza się z podatku według skali podatkowej. Od 1 stycznia 2008 r. chce nadal pozostać przy wyliczaniu podatku z tabeli, ale postanowił skorzystać z możliwości płacenia zaliczek w uproszczonej formie. Za podstawę do ustalenia ich wysokości przyjmie rok 2006, jako że roczne rozliczenie podatku za 2006 r. składał w 2007 roku. W zeznaniu PIT-36 za 2008 rok wykazał dochód do opodatkowania w wysokości 36 000 zł, z czego 12 000 zł było dochodem z pozarolniczej działalności gospodarczej, 18 000 zł dochodem z najmu, a 6000 zł z cywilnej umowy o dzieło. Do ustalenia zaliczki na podatek w trybie uproszczonym weźmie pod uwagę oczywiście tylko dochód z działalności gospodarczej, czyli 12 000 zł. Miesięczną zaliczkę na podatek ustali w ten sposób, że najpierw wyliczy podatek z tabeli dla takiego dochodu, ale z tabeli obowiązującej w 2008 roku. Wyniesie on 1693,15 zł (po zaokrągleniu 1693,10 zł). Następnie podatek ten podzieli na 12. Da to 141,10 zł. I tyle za każdy miesiąc - od stycznia do grudnia 2008 r. płacił będzie tytułem zaliczek, z tym że pierwszą zapłaci do 20 lutego, a ostatnią - w podwójnej wysokości za listopad i grudzień do 20 grudnia. Co miesiąc jednak od tej kwoty odejmie zapłaconą składkę na ubezpieczenie zdrowotne (a ściślej tę jej część, która jest naliczana w wysokości 7,75 proc. od podstawy wymiaru, a nie płacone obowiązkowo 9 proc.). Jeśli cały czas będzie ona wynosiła 195,15 zł (w tym 168,04 zł do odliczenia), praktycznie przez cały 2008 rok nie będzie musiał płacić zaliczek na podatek.
Schemat formy opodatkowania
 
MARIANNA OLSZEWSKA

Czytaj także

Narzędzia przedsiębiorcy

POLECANE

Dotacje dla firm

reklama

Ostatnio na forum

RODO 2018

Pomysł na biznes

Eksperci portalu infor.pl

Sedlak & Sedlak

Najstarsza polska firma doradztwa HR. To zobowiązuje.

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
Notyfikacje
Czy chcesz otrzymywać informacje o najnowszych zmianach? Zaakceptuj powiadomienia od mojafirma.Infor.pl
Powiadomienia można wyłączyć w preferencjach systemowych
NIE
TAK