| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Moja firma > Poradniki > Jak wybrać najlepszą formę opodatkowania

Jak wybrać najlepszą formę opodatkowania

Podatnicy, którzy osiągają przychody z działalności gospodarczej mogą w każdym kolejnym roku opodatkować je inaczej, korzystniej dla siebie. Przedsiębiorcy mają do dyspozycji kartę podatkową, ryczałt od przychodów ewidencjonowanych, podatek w stałej wysokości 19 proc., określany też mianem podatku liniowego od działalności gospodarczej, a w ostateczności opodatkowanie według skali podatkowej.

UTRATA PRAWA DO ULG
 
Przy prowadzeniu obliczeń, które mają być podstawą do wyboru podatku liniowego albo podatku z tabeli jako podstawy do opodatkowania dochodów z działalności gospodarczej, trzeba mieć na względzie fakt, że wybór podatku liniowego jest równoznaczny z rezygnacją z prawa do pomniejszania dochodu do opodatkowania o ulgi i odliczenia inne niż obowiązkowe składki na ubezpieczenia społeczne i ewentualną stratę, a podatku o inne odliczenia niż składka na obowiązkowe ubezpieczenie zdrowotne, np. z tytułu ulgi na internet lub niezrealizowanych odliczeń w ramach ulgi remontowej z lat 2003-2005.
Ponadto zgodnie z przepisem art. 6 ust. 8 ustawy, z opodatkowania na zasadach wspólnego opodatkowania małżonków albo osób samotnie wychowujących dzieci nie mogą skorzystać podatnicy, w sytuacji gdy chociażby do jednego z małżonków, osoby samotnie wychowującej dzieci lub do jej dziecka mają zastosowanie przepisy art. 30c lub ustawy o zryczałtowanym podatku dochodowym.
Wyjątkiem jest sytuacja, gdy z ryczałtu od przychodów ewidencjonowanych podatnik korzysta na okoliczność opodatkowania przychodów z najmu, a jednocześnie nie korzysta z opodatkowania przychodów z pozarolniczej działalności gospodarczej na zasadach określonych w art. 30c albo w ustawie o zryczałtowanym podatku dochodowym.
Jeśli jednak zdarzy się, że przedsiębiorca w danym roku podatkowym uzyskuje także inne dochody podlegające opodatkowaniu podatkiem dochodowym od osób fizycznych, to wówczas dochodów tych nie dolicza do opodatkowania podatkiem liniowym. I odwrotnie, rozliczając te inne dochody nie uwzględnia w rozliczeniu dochodu opodatkowanego podatkiem 19-proc.
Z uproszczonych zaliczek nie mogą korzystać podatnicy, którzy po raz pierwszy podjęli działalność w danym roku podatkowym albo w roku poprzedzającym rok podatkowy
PODATEK LINIOWY I Z TABELI
- Przy dochodzie rocznym w wysokości 10 000 zł faktyczna stopa podatkowa wynosi 13,1 proc. Gdy rozliczenie ma charakter małżeński i wspólne dochody małżonków wynoszą 10 000 zł (bo np. drugi małżonek nie osiągnął w roku żadnych dochodów opodatkowanych na zasadach ogólnych), stopa podatkowa wynosi tylko 3,6 proc.
- Gdy dochód roczny wynosi 20 000 zł, realna stopa podatkowa wynosi 16,07 proc. Natomiast przy rozliczeniu małżeńskim, którego podstawą są zsumowane w takiej wysokości dochody małżonków, tylko 13,13 proc.
- Przy dochodzie rocznym 30 000 zł realna stopa podatkowa wynosi 17,04 proc. Gdy podatnik rozlicza się z małżonkiem, a suma dochodów wynosi 30 000 zł ta stopa wyniesie tylko 15,09 proc.
- Dla dochodu podatnika w wysokości 40 000 zł faktyczna stopa podatkowa wynosi 17,53 proc. Gdy 40 000 zł wynosi wspólny dochód małżonków, realna stopa podatkowa wynosi tylko 16,07 proc.
- Dopiero przy dochodzie rocznym w wysokości 47 579 zł realna stopa podatku wyliczonego na podstawie tabeli wyniesie 19 proc. Dla dochodu małżonków będzie to 95 144 zł. Dopiero więc, gdy ten dochód (po odliczeniu składek na ubezpieczenie społeczne) przekroczy te granice, warto skorzystać z opodatkowania na zasadzie art. 30c. I to rzecz jasna wtedy, gdy podatnicy nie korzystają z żadnych ulg i odliczeń, w tym z odliczeń w ramach praw nabytych. Gdy bowiem dodatkowo jeszcze takie odliczenia wchodzą w grę, trzeba uwzględnić je w rachunku, co sprawi, że granice dochodu rocznego, do których podatek liniowy jest nieopłacalny, przesuną się jeszcze dalej.
 

Czytaj także

Narzędzia przedsiębiorcy

POLECANE

Dotacje dla firm

reklama

Ostatnio na forum

RODO 2018

Pomysł na biznes

Eksperci portalu infor.pl

Bartosz Cieśluk

Aplikant adwokacki

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
Notyfikacje
Czy chcesz otrzymywać informacje o najnowszych zmianach? Zaakceptuj powiadomienia od mojafirma.Infor.pl
Powiadomienia można wyłączyć w preferencjach systemowych
NIE
TAK