| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Moja firma > Poradniki > Obowiązki pracodawcy na przełomie roku

Obowiązki pracodawcy na przełomie roku

Koniec roku i rozpoczęcie kolejnego, to w każdej firmie dodatkowe obowiązki. Należy ustalić liczbę ubezpieczonych, od której zależy wypłata zasiłków w przyszłym roku. W przypadku choroby pracownika ustalić, jakie świadczenie mu wypłacić - wynagrodzenie czy zasiłek chorobowy, a potem, jak rozliczyć to w dokumentach przesyłanych do ZUS. Niektóre zakłady muszą pamiętać o wypełnieniu dokumentu ZUS IWA do końca stycznia 2008 r. To tylko niektóre z obowiązków, o których trzeba pamiętać w firmie.

Wynagrodzenie należne za grudzień, wypłacone w styczniu - kiedy powstaje przychód u pracownika
 
Powtarzającym się co roku problemem u pracodawców jest określenie, kiedy powstaje przychód u pracownika, a w związku z tym, w jakiej wysokości zastosować miesięczne koszty uzyskania przychodów, kwotę zmniejszającą podatek czy składki na ZUS. Są to elementy niezbędne przy ustalaniu miesięcznych zaliczek na podatek dochodowy. Zazwyczaj te wielkości ulegają zmianie wraz z początkiem nowego roku.
Z punktu widzenia prawa podatkowego momentem uzyskania przez pracownika przychodu jest dzień, w którym zostało mu ono faktycznie wypłacone lub postawione do jego dyspozycji. „Przychodami (...) są otrzymane lub postawione do dyspozycji podatnika w roku kalendarzowym pieniądze i wartości pieniężne oraz wartość otrzymanych świadczeń w naturze i innych nieodpłatnych świadczeń.” Z powyższego przepisu wynika, iż według ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych istotny jest moment wypłacenia wynagrodzenia pracownikowi, a nie okres, za jaki przysługuje mu to wynagrodzenie.
Zatem do momentu, w którym zakład pracy nie wypłaci pracownikowi (nie postawi do dyspozycji) należnego mu uposażenia, nie stanowi ono dla pracownika przychodu. W związku z tym, przy naliczaniu zaliczki na podatek dochodowy od wypłacanego wynagrodzenia należy zastosować miesięczne koszty uzyskania przychodu i miesięczną kwotę zmniejszającą podatek, obowiązujące na dzień dokonania wypłaty (postawienia do dyspozycji).
W konsekwencji, przy obliczaniu wynagrodzenia należnego za pracę w grudniu 2007 r., a wypłaconego w styczniu 2008 r., pracodawca potrąci nowe koszty uzyskania, nową kwotę wolną oraz nową składkę rentową, czyli obowiązujące od 1 stycznia 2008 r. Pobraną w styczniu zaliczkę na podatek wpłaci do urzędu skarbowego do 20 lutego.
PRZYKŁAD
W szwalni „Naparstek” wynagrodzenia są wypłacane w kasie w ostatnim dniu roboczym miesiąca. W grudniu 2007 r. pracodawca zorganizował wypłaty w sylwestra. Jedna z pracownic nie odebrała jednak pensji, zrobiła to dopiero 2 stycznia 2008 r. Mimo że pieniądze pobrała w nowym roku, nie będą one stanowiły przychodu styczniowego lecz grudniowy, ponieważ były postawione do jej dyspozycji (do odebrania w kasie) w grudniu 2007 r. Pracownica zadysponowała nimi w ten sposób, że się po nie zgłosiła w starym roku. Wobec tego zaliczka na podatek zostanie ustalona z zastosowaniem zasad obowiązujących w grudniu 2007 r. i zapłacona do 20 stycznia 2008 r.
PRZYKŁAD
Firma informatyczna „Kompik” dokonuje wypłat przelewem na wskazane przez pracowników konta bankowe. Dyspozycję przelewu wynagrodzeń za grudzień pracodawca złożył w banku 29 grudnia 2007 r. Pieniądze zeszły z rachunku firmy 31 grudnia, ale na konta pracowników wpłynęły dopiero 2 stycznia 2008 r. Momentem uzyskania przychodu ze stosunku pracy jest moment wypłaty (obciążenia rachunku pracodawcy), a nie dzień, w którym wynagrodzenia znalazły się na rachunkach pracowników (Izba Skarbowa w Łodzi, PB I-3/4150/IN-572/06/MK, 22 listopada 2006 r.). Zatem w takiej sytuacji wynagrodzenia grudniowe powiększą przychody roku 2007, a nie 2008.
 

Czytaj także

Narzędzia przedsiębiorcy

POLECANE

Dotacje dla firm

reklama

Ostatnio na forum

RODO 2018

Pomysł na biznes

Eksperci portalu infor.pl

R. Olszewski, J. Tokarski i Wspólnicy

Kancelaria Prawnicza

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
Notyfikacje
Czy chcesz otrzymywać informacje o najnowszych zmianach? Zaakceptuj powiadomienia od mojafirma.Infor.pl
Powiadomienia można wyłączyć w preferencjach systemowych
NIE
TAK