| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Moja firma > Poradniki > Obowiązki pracodawcy na przełomie roku

Obowiązki pracodawcy na przełomie roku

Koniec roku i rozpoczęcie kolejnego, to w każdej firmie dodatkowe obowiązki. Należy ustalić liczbę ubezpieczonych, od której zależy wypłata zasiłków w przyszłym roku. W przypadku choroby pracownika ustalić, jakie świadczenie mu wypłacić - wynagrodzenie czy zasiłek chorobowy, a potem, jak rozliczyć to w dokumentach przesyłanych do ZUS. Niektóre zakłady muszą pamiętać o wypełnieniu dokumentu ZUS IWA do końca stycznia 2008 r. To tylko niektóre z obowiązków, o których trzeba pamiętać w firmie.

Załącznik do Z-06 (sprawozdanie o zatrudnieniu i wynagrodzeniach nauczycieli akademickich)

Termin złożenia: do 18 stycznia 2007 r.

Z-10 (sprawozdanie o warunkach pracy)

Termin złożenia: do 16 lutego 2008 r.
Kogo ujmuje się w liczbie zatrudnionych (bez właścicieli)
W rubryce tej (na str. 1 formularza) ujmuje się wyłącznie pracowników pozostających w zatrudnieniu ostatniego dnia grudnia 2007 r. (również tych, dla których dzień ten jest ostatnim dniem pracy), z wyłączeniem niepełnoetatowców, dla których firma wypełniająca sprawozdanie nie jest podstawowym miejscem pracy.
PRZYKŁAD
Firma szkoleniowa zatrudnia na 1/8 etatu docenta, który jest etatowym pracownikiem instytutu badawczego. W takiej sytuacji instytut jest dla tej osoby podstawowym miejscem pracy, w związku z czym firma szkoleniowa nie wykazuje go w liczbie zatrudnionych w sprawozdaniu Z-10. Docenta wykaże w tym sprawozdaniu instytut.
Pytania i odpowiedzi
(?) Czy w dziale 2 sprawozdania Z-10 osoby narażone w pracy na więcej niż jeden czynnik szkodliwy i niebezpieczny dla zdrowia wymieniony w sprawozdaniu należy ujmować oddzielnie w każdej rubryce?
W takiej sytuacji uwzględniamy pracownika tylko raz przy czynniku przeważającym w jego pracy, tj. takim, który ma, zdaniem pracodawcy, większe znaczenie.
(?) Czy w dziale 5 sprawozdania Z-10 w rubryce „świadczenia z tytułu wypadków przy pracy i chorób zawodowych” powinniśmy ująć kwotę odszkodowania za trwały uszczerbek na zdrowiu spowodowany wypadkiem przy pracy - wypłaconego przez PZU z tytułu zawartej z tym ubezpieczycielem umowy grupowego ubezpieczenia?
Nie należy ujmować w tej rubryce ani w kolejnej kwoty wypłaconego przez ubezpieczyciela odszkodowania. W tym wierszu powinny się znaleźć jedynie odszkodowania „powszechnie obowiązujące”, tj.:
- jednorazowe odszkodowanie z ubezpieczenia wypadkowego - dla pracownika, który doznał stałego lub długotrwałego uszczerbku na zdrowiu,
- jednorazowe odszkodowanie (z ubezpieczenia wypadkowego) - dla członków rodziny zmarłego pracownika lub rencisty,
- odszkodowanie za przedmioty utracone lub uszkodzone wskutek wypadku przy pracy - dla pracownika lub członków jego rodziny.

Czytaj także

Narzędzia przedsiębiorcy

POLECANE

Dotacje dla firm

reklama

Ostatnio na forum

RODO 2018

Pomysł na biznes

Eksperci portalu infor.pl

Konrad Kaszubiak

Adwokat

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
Notyfikacje
Czy chcesz otrzymywać informacje o najnowszych zmianach? Zaakceptuj powiadomienia od mojafirma.Infor.pl
Powiadomienia można wyłączyć w preferencjach systemowych
NIE
TAK