| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Moja firma > Poradniki > Obowiązki pracodawcy na przełomie roku

Obowiązki pracodawcy na przełomie roku

Koniec roku i rozpoczęcie kolejnego, to w każdej firmie dodatkowe obowiązki. Należy ustalić liczbę ubezpieczonych, od której zależy wypłata zasiłków w przyszłym roku. W przypadku choroby pracownika ustalić, jakie świadczenie mu wypłacić - wynagrodzenie czy zasiłek chorobowy, a potem, jak rozliczyć to w dokumentach przesyłanych do ZUS. Niektóre zakłady muszą pamiętać o wypełnieniu dokumentu ZUS IWA do końca stycznia 2008 r. To tylko niektóre z obowiązków, o których trzeba pamiętać w firmie.

Z-03

Tego formularza nie wypełnia się za IV kwartał 2007 r.

Z-05 (badanie popytu na pracę)

Termin złożenia: do 8 stycznia 2008 r. (za IV kwartał 2007 r.)
Kogo wykazywać w sprawozdaniu w liczbie pracujących
Długotrwała przerwa w wykonywaniu pracy może dyskwalifikować pracownika w zakresie ujęcia go w sprawozdaniu jako osoby pracującej. Nie istnieje jednak reguła dotycząca wpływu długości absencji w pracy na zaliczanie bądź nie danej osoby do pracujących. Podział na to, których pracowników niewykonujących pracy zalicza się do pracujących, a których nie, przedstawia tabela.
Wymienieni w I kolumnie tabeli pracownicy to nie jedyna grupa osób, których należy wykazywać w dziale 2 sprawozdania. Powinni tu być także ujęci:
- chałupnicy,
- agenci,
- właściciele (osoby prowadzące działalność gospodarczą) i współwłaściciele,
- członkowie spółdzielni produkcji rolniczej.
Nie są „pracującymi” na potrzeby formularzy statystycznych niewymienione wyżej osoby świadczące pracę na rzecz firmy - sprawozdawcy, czyli zleceniobiorcy (w tym menedżerowie na kontraktach), osoby zatrudnione na podstawie umów o dzieło, członkowie rad nadzorczych zatrudnieni na podstawie powołania i przepisów Kodeksu spółek handlowych.
Pytania i odpowiedzi
(?) Zatrudniamy kilku pracowników na niepełne etaty. Czy należy ich wykazać wśród pracujących na formularzu Z-05, jeżeli ich głównym miejscem pracy jest inny zakład?
Powinni Państwo wykazać na formularzu Z-05 także pracowników niepełnoetatowych. To, czy dany zakład jest głównym, czy dodatkowym miejscem pracy, nie ma znaczenia przy wykazywaniu danej osoby na tym formularzu. Należy w nim ujmować zarówno pełnoetatowców, jak i osoby zatrudnione na ułamkowe części etatu.
(?) Czy do pracujących, o których mowa w formularzu Z-05, wlicza się cudzoziemców wykonujących pracę w Polsce? Czy chodzi tylko o obywateli polskich?
W sprawozdaniu należy ująć także cudzoziemców. Obywatelstwo nie stanowi w tym przypadku kryterium ujmowania lub nie danych osób w sprawozdaniu.

Czytaj także

Narzędzia przedsiębiorcy

POLECANE

Dotacje dla firm

reklama

Ostatnio na forum

RODO 2018

Pomysł na biznes

Eksperci portalu infor.pl

Biuro rachunkowe PROGRES s.c.

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »

Notyfikacje
Czy chcesz otrzymywać informacje o najnowszych zmianach? Zaakceptuj powiadomienia od mojafirma.Infor.pl
Powiadomienia można wyłączyć w preferencjach systemowych
NIE
TAK