| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Moja firma > Poradniki > Obowiązki pracodawcy na przełomie roku

Obowiązki pracodawcy na przełomie roku

Koniec roku i rozpoczęcie kolejnego, to w każdej firmie dodatkowe obowiązki. Należy ustalić liczbę ubezpieczonych, od której zależy wypłata zasiłków w przyszłym roku. W przypadku choroby pracownika ustalić, jakie świadczenie mu wypłacić - wynagrodzenie czy zasiłek chorobowy, a potem, jak rozliczyć to w dokumentach przesyłanych do ZUS. Niektóre zakłady muszą pamiętać o wypełnieniu dokumentu ZUS IWA do końca stycznia 2008 r. To tylko niektóre z obowiązków, o których trzeba pamiętać w firmie.

Rozliczenie 2007 r. - korekta odpisu na fundusz

Zarówno dokonanie odpisu, jak i przekazanie środków na konto socjalne do 30 września danego roku następuje na podstawie planowanego całorocznego stanu zatrudnienia. Inne rozwiązanie nie jest możliwe, ponieważ w trakcie roku pracodawca nie zna pełnej liczby osób zatrudnionych, nie jest ona bowiem w 100% od niego zależna - może się więc oprzeć tylko na planowym zatrudnieniu. Dlatego obowiązek korekty planowanego zatrudnienia do zatrudnienia rzeczywiście wykonanego przewidziano na koniec roku (§ 1 rozporządzenia z 14 marca 1994 r. w sprawie sposobu ustalania przeciętnej liczby zatrudnionych w celu naliczania odpisu na zakładowy fundusz świadczeń socjalnych, DzU nr 43, poz. 168 ze zm.).

Na podstawie przeprowadzonej korekty pracodawca ma możliwość zmniejszenia odpisu i zabrania nadwyżki środków z konta socjalnego (pomniejszenia przyszłorocznego odpisu). Odwrotnie jest, gdy korekta wykaże, że pracodawca zaniżył odpis. Wówczas ma obowiązek zwiększenia go i dokonania uzupełniającego przelewu na konto socjalne.

Ustalenie przeciętnej liczby zatrudnionych
Przy obliczaniu przeciętnej liczby zatrudnionych w danym roku kalendarzowym (obrachunkowym) dodaje się przeciętne liczby zatrudnionych w poszczególnych miesiącach i otrzymaną sumę dzieli się przez 12 (§ 2 ww. rozporządzenia).
Przepisy o zfśs nie precyzują, jaką metodą należy ustalić przeciętną liczbę zatrudnionych w poszczególnych miesiącach. Należy tu posiłkować się przepisami dotyczącymi statystyki GUS, a konkretnie objaśnieniami do wypełniania formularza Z-06. Metody te zostały szczegółowo opisane w niniejszym opracowaniu, w części dotyczącej statystyki (str. 26). Najbezpieczniej jest się posłużyć metodą średniej arytmetycznej. Metoda ta da najdokładniejsze wyniki i jest wskazana szczególnie w zakładach o dużych wahaniach stanu zatrudnienia.
Termin dokonania korekty
Korekty na fundusz, jak określa przepis, dokonuje się „w końcu roku”. Jest to sformułowanie nieprecyzyjne, biorąc pod uwagę, że 100% pewności co do stanu zatrudnienia pracodawca może mieć dopiero 31 grudnia. W konsekwencji korekta dokonana zbyt wcześnie, np. na początku grudnia, może nie wystarczyć i będzie konieczna korekta do korekty. Biorąc powyższe pod uwagę należy przyjąć, że korekty trzeba dokonać niezwłocznie po ustaleniu rzeczywistego (wykonanego) stanu zatrudnienia w danym roku. W praktyce oznacza to, że może ona nastąpić nawet w pierwszych dniach stycznia.

Kto ma obowiązek tworzenia zfśs na 2008 r.

Pracodawcy prowadzący działalność w formach organizacyjno-prawnych jednostek sektora finansów publicznych tworzą fundusz bez względu na liczbę zatrudnianych pracowników. Pozostali pracodawcy tworzą fundusz, jeżeli 1 stycznia zatrudniają 20 pracowników w przeliczeniu na pełne etaty. To ta data decyduje więc u pracodawców prywatnych o obowiązku tworzenia funduszu.
PRZYKŁAD
Supersam „Mrówka” zatrudnił od nowego roku 2 nowe sprzedawczynie. Razem z nimi sklep zatrudnia już łącznie 21 pełnoetatowych pracowników. Z uwagi na zakaz handlu w święta, umowy o pracę podpisano od 2 stycznia i z mocą obowiązującą od tego dnia. Dzięki temu pracodawca nie ma obowiązku tworzenia zakładowego funduszu świadczeń socjalnych, gdyż 1 stycznia zatrudniał 19 osób.
Pracodawcy prywatni zatrudniający 1 stycznia mniej niż 20 pracowników (w przeliczeniu na pełne etaty) mogą tworzyć zfśs, ale nie mają takiego obowiązku.
Do stanu zatrudnienia wlicza się pracowników przebywających na urlopach wychowawczych, a także chałupników i agentów wykonujących pracę przez co najmniej 30 dni (§ 5 ww. rozporządzenia).

Czytaj także

Narzędzia przedsiębiorcy

POLECANE

Dotacje dla firm

reklama

Ostatnio na forum

RODO 2018

Pomysł na biznes

Eksperci portalu infor.pl

Sandra Zawadzka

doradca podatkowy, specjalista z zakresu rozliczeń podatku od towarów i usług w jednostkach samorządu terytorialnego oraz procedur podatkowych

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
Notyfikacje
Czy chcesz otrzymywać informacje o najnowszych zmianach? Zaakceptuj powiadomienia od mojafirma.Infor.pl
Powiadomienia można wyłączyć w preferencjach systemowych
NIE
TAK