| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Moja firma > Poradniki > Obowiązki pracodawcy na przełomie roku

Obowiązki pracodawcy na przełomie roku

Koniec roku i rozpoczęcie kolejnego, to w każdej firmie dodatkowe obowiązki. Należy ustalić liczbę ubezpieczonych, od której zależy wypłata zasiłków w przyszłym roku. W przypadku choroby pracownika ustalić, jakie świadczenie mu wypłacić - wynagrodzenie czy zasiłek chorobowy, a potem, jak rozliczyć to w dokumentach przesyłanych do ZUS. Niektóre zakłady muszą pamiętać o wypełnieniu dokumentu ZUS IWA do końca stycznia 2008 r. To tylko niektóre z obowiązków, o których trzeba pamiętać w firmie.

Współczynnik urlopowy na 2008 r.

Współczynnik urlopowy jest niezbędny do obliczenia ekwiwalentu za niewykorzystany urlop pracownika. Jest on ustalany odrębnie na każdy rok kalendarzowy. Pracodawca, aby wypłacić ekwiwalent za urlop w 2008 r., musi go obliczyć. Współczynnik urlopowy ustalamy w następujący sposób:
- od liczby dni przypadających w danym roku kalendarzowym należy odjąć łączną liczbę przypadających w tym roku niedziel, świąt oraz dni wolnych od pracy wynikających z przeciętnie pięciodniowego tygodnia pracy,
- otrzymany w ten sposób wynik należy podzielić przez 12.
W 2008 r. będzie:
- 366 dni kalendarzowych,
- 52 niedziele,
- 10 dni świątecznych przypadających w inne dni niż niedziela,
- 52 dni wolne wynikające z przeciętnego pięciodniowego tygodnia pracy przy założeniu, że dniem wolnym od pracy w tygodniu jest sobota.
Współczynnik urlopowy obliczamy w następujący sposób:
366 dni - 114 dni (52 dni + 10 dni + 52 dni) = 252 dni,
252 dni : 12 = 21.
WAŻNE!
Współczynnik urlopowy w 2008 r. będzie wynosił 21.
Będzie on zatem taki sam jak w tym roku.
Dla pracowników niepełnoetatowych współczynnik urlopowy ulega obniżeniu proporcjonalnie do ich etatu. W przypadku pracownika zatrudnionego np. na 1/5 etatu, będzie on wynosił 4,2 (21 x 1/5 etatu). Takie stanowisko prezentuje Ministerstwo Pracy i Polityki Społecznej, co potwierdziło w piśmie nr PP III/79-338/JR/04.

Dni wolne na opiekę nad dzieckiem - obowiązki na przełomie roku

Pracownikowi, który wychowuje przynajmniej jedno dziecko w wieku do 14 lat, przysługuje w każdym roku kalendarzowym 2 dni zwolnienia od pracy. Jeżeli oboje rodzice dziecka są zatrudnieni, z tego uprawnienia może korzystać jedno z nich (art. 1891 Kodeksu pracy). W tym celu pracodawca powinien pobrać od pracownika - rodzica na początku roku oświadczenie o zamiarze lub braku zamiaru skorzystania z tego uprawnienia. Takie oświadczenia pracodawca przechowuje w części B akt osobowych pracownika.
WAŻNE!
Pracodawca powinien każdego roku odbierać od pracownika rodzica dziecka do 14 lat oświadczenie o zamiarze skorzystania lub nie z dni opieki na dziecko.
Prawo do 2 dni zwolnienia na dziecko nie przechodzi na następny rok. Oznacza to, że jeżeli pracownik nie wykorzysta tych dni zwolnienia w danym roku, to nie zwiększają one liczby dni opieki na dziecko w roku następnym. Za niewykorzystane dni opieki nie przysługuje także ekwiwalent pieniężny.

Pytania i odpowiedzi
 
(?) Czy plan urlopów może obejmować tylko niektóre działy naszej firmy, czy wszystkich pracowników? Dodam, że nie mamy obowiązku sporządzania planu urlopów, ale chcemy go stworzyć dla niektórych działów, które muszą sprawnie działać także w popularnych okresach urlopowych, tzn. w lipcu i sierpniu.
Mogą Państwo stworzyć plan urlopów tylko dla niektórych działów zakładu. Jeżeli nie mają Państwo obowiązku tworzyć planu urlopów, to jest dopuszczalne stworzenie go tylko dla niektórych pracowników. Jeżeli zakład pracy ma obowiązek tworzenia planu urlopów, to trzeba go utworzyć dla wszystkich pracowników.
(?) Syn pracownicy kończy 14 lat 1 stycznia 2008 r. Pracownica wychowuje go sama. Czy w takim przypadku powinniśmy odebrać od pracownicy oświadczenia zamiarze wykorzystania lub nie dni zwolnienia od pracy na to dziecko? Pracownica pracuje od poniedziałku do piątku w systemie podstawowym czasu pracy.
Nie powinni Państwo odbierać od pracownicy takiego oświadczenia. Pracownica nie ma możliwości wykorzystania w 2008 r. dni opieki na dziecko. Przysługują one bowiem do czasu ukończenia przez dziecko 14. roku życia. Syn pracownicy ukończy 14 lat 1 stycznia 2008 r., zatem za ten rok pracownica nie będzie mogła wykorzystać dni zwolnienia z tytułu opieki na dziecko. Pracownica w przyszłym roku mogłaby skorzystać z takiego dnia wolnego tylko 1 stycznia. Ten dzień jest jednak świętem, a więc dla pracownicy i tak dniem wolnym od pracy.

- art. 152, art. 153, art. 154 § 1 pkt 1, art. 163-166, art. 171 § 1, art. 188 Kodeksu pracy,
- § 19 rozporządzenia z 8 stycznia 1997 r. w sprawie szczegółowych zasad udzielania urlopu wypoczynkowego, ustalania i wypłacania wynagrodzenia za czas urlopu oraz ekwiwalentu pieniężnego za urlop (DzU nr 2, poz. 14 ze zm.),
- § 6 ust. 2 pkt 2 lit. c rozporządzenia z 28 maja 1996 r. w sprawie zakresu prowadzenia przez pracodawców dokumentacji w sprawach związanych ze stosunkiem pracy oraz sposobu prowadzenia akt osobowych pracownika (DzU nr 62, poz. 286 ze zm.).

Marek Skałkowski

specjalista w zakresie prawa pracy

Czytaj także

Narzędzia przedsiębiorcy

POLECANE

Dotacje dla firm

reklama

Ostatnio na forum

RODO 2018

Pomysł na biznes

Eksperci portalu infor.pl

Bartłomiej Ślawski

Country Manager VMware w Polsce

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
Notyfikacje
Czy chcesz otrzymywać informacje o najnowszych zmianach? Zaakceptuj powiadomienia od mojafirma.Infor.pl
Powiadomienia można wyłączyć w preferencjach systemowych
NIE
TAK