| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Moja firma > Poradniki > Dziedziczenie praw udziałowych w spółkach

Dziedziczenie praw udziałowych w spółkach

Podstawowym problemem przy dziedziczeniu przedsiębiorstw i praw udziałowych w spółkach jest obowiązująca w polskim prawie spadkowym zasada, że nie można konkretnej osobie przeznaczyć konkretnych dóbr. Niemniej, łatwiej jest - choćby pośrednio - rozporządzić udziałami w spółce kapitałowej, niż spowodować, że prowadzone jednoosobowo przedsiębiorstwo trafi w ręce właściwego z punktu widzenia spadkodawcy spadkobiercy.

W spółce partnerskiej
 
Spadkobierca partnera co do zasady nie wstępuje w jego miejsce do spółki. Może się jednak zdarzyć, że umowa spółki stanowi inaczej, a spadkobierca spełnia wymagania stawiane osobom wykonującym wolne zawody wspólnikom konkretnej spółki partnerskiej (art. 87 i 88 k.s.h.). Dlatego po adwokacie lub radcy prawnym może wstąpić na jego miejsce do spółki partnerskiej, np. żona lub dziecko po stosownej aplikacji, jeśli taką możliwość zapisali w umowie partnerzy kancelarii. To samo dotyczy notariuszy, aptekarzy, architektów, inżynierów budownictwa, biegłych rewidentów, brokerów ubezpieczeniowych, doradców podatkowych, maklerów papierów wartościowych, doradców inwestycyjnych, księgowych, lekarzy, stomatologów, pielęgniarek, położnych, weterynarzy, rzeczników patentowych, rzeczoznawców majątkowych, tłumaczy przysięgłych.
W pozostałych kwestiach można założyć, że dziedziczenie po partnerze odbywa się tak jak po wspólniku spółki jawnej.
 
W spółce komandytowej
 
Śmierć komandytariusza (wspólnika, którego odpowiedzialność jest ograniczona do wysokości sumy komandytowej) nie stanowi przyczyny rozwiązania spółki. Gdy jest tylko jeden spadkobierca komandytariusza, wstępuje on w prawa i obowiązki zmarłego. Jeżeli zaś jest ich kilku, to powinni wskazać spółce jedną osobę do wykonywania ich praw (art. 124 par. 1 k.s.h.). Można powiedzieć, że osoba taka nie jest samodzielnie komandytariuszem, lecz reprezentantem zbiorowego komandytariusza.
Za zgodą pozostałych wspólników na miejsce zmarłego mogą wstąpić wszyscy jego spadkobiercy lub tylko niektórzy. Czynności pozostałych wspólników sprzed takiego wskazania wiążą spadkobierców komandytariusza. A podział udziału komandytariusza w majątku spółki między spadkobierców jest skuteczny wobec spółki jedynie za zgodą pozostałych wspólników (art. 124 par. 2 k.s.h.). Trzeba jednak pamiętać, że podział udziału komandytariusza nie musi powodować przyznania wszystkim spadkobiercom prawa stania się komandytariuszem. Spadkobiercy mogą umówić się, kto z nich zostanie komandytariuszem, a kto będzie spłacony. Wspólnicy mogą jednak nie zaakceptować takich ustaleń. Wówczas najczęściej będzie to prowadziło do rozwiązania spółki.
Jeśli natomiast chodzi o decyzję dotyczącą kontynuacji spółki, to w wypadku śmierci komandytariusza nie jest ona potrzebna.
Kiedy umiera komplementariusz, stosuje się odpowiednio przepisy dotyczące spółki jawnej (art. 103 k.s.h.). Umowa spółki komandytowej może przewidywać, że miejsce zmarłego komplementariusza zajmuje spadkobierca. W zasadzie jednak śmierć komplementariusza stanowi przyczynę powodującą wszczęcie postępowania zmierzającego do rozwiązania spółki, chyba że pozostali wspólnicy wyraźnie postanowią o kontynuowaniu spółki. A musi to nastąpić niezwłocznie, bo gdyby tak się nie stało, spadkobierca może domagać się przeprowadzenia likwidacji.
 
W spółce komandytowo-akcyjnej
 
W spółce komandytowo-akcyjnej śmierć jedynego komplementariusza powoduje rozwiązanie spółki, chyba że statut stanowi inaczej (art. 148 par. 1 pkt 4 k.s.h.). Rozwiązanie następuje z mocy ustawy. Statut spółki może jednak przyjąć, że śmierć komplementariusza nie stanowi przyczyny rozwiązania. Wówczas spółka może istnieć ze spadkobiercami.
Do akcjonariusza odnoszą się ogólne zasady dziedziczenia, zapisane w kodeksie cywilnym.
 

Czytaj także

Narzędzia przedsiębiorcy

POLECANE

Dotacje dla firm

reklama

Ostatnio na forum

RODO 2018

Pomysł na biznes

Eksperci portalu infor.pl

Maciej Godyń

Prawnik

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »