| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Moja firma > Poradniki > Jak wybudować siedzibę firmy

Jak wybudować siedzibę firmy

Pytanie budować czy wynajmować obiekt, który będzie nową siedzibą firmy, pojawia się na co dzień dość często, zarówno przy zakładaniu nowego przedsiębiorstwa jak i np. przy okazji planowanych zmian organizacyjnych rzutujących na rozmiar lokalu. Przyszły inwestor zazwyczaj bierze pod uwagę takie aspekty jak lokalizacja, ekspozycyjność czy cena, analizuje swoje potrzeby i możliwości finansowe. Kryterium wyboru położenia nieruchomości jest także uzależnione od tego jakie budynki są przedsiębiorcy potrzebne - tylko biurowce czy może jeszcze magazyny, co wynika bezpośrednio z profilu prowadzonej działalności.

Obowiązki inwestora
 
Organizatorem całego procesu budowlanego jest inwestor, który zgodnie z art. 18 ustawy ma tak przeprowadzać budowę, aby uwzględnić zasady bezpieczeństwa i ochrony zdrowia, a w szczególności zapewnić:
- opracowanie projektu budowlanego i, stosownie do potrzeb, innych projektów (w praktyce czyni to projekt),
- objęcie kierownictwa budowy przez kierownika budowy,
- opracowanie planu bezpieczeństwa i ochrony zdrowia,
- wykonanie i odbiór robót budowlanych;
- w przypadkach uzasadnionych wysokim stopniem skomplikowania robót budowlanych lub warunkami gruntowymi, inwestor ma zapewnić nadzoru nad wykonywaniem robót budowlanych - przez osoby o odpowiednich kwalifikacjach zawodowych.
ZAPAMIĘTAJ
Projekt zagospodarowania działki musi być zgodny z przepisami techniczno-budowlanymi.
Przepisy techniczno-budowlane mają na celu zabezpieczyć bezpieczeństwo konstrukcji oraz użytkowania, bezpieczeństwo pożarowe, odpowiednie warunki higieniczne i zdrowotne oraz ochrony środowiska, ochronę przed hałasem i drganiami, odpowiednią izolacyjność cieplną przegród i oszczędność energii, odpowiednie warunki użytkowania z uwzględnieniem potrzeb niepełnosprawnych, ochronę dóbr kultury. Za każdym razem budowa musi przebiegać z poszanowaniem uzasadnionych interesów osób trzecich.
Inwestor ma obowiązek powołania kierownika robót z uprawnieniami budowlanymi w odpowiedniej specjalności bądź spowodowanie - na budowie realizowanej przez wykonawcę powołania takiego kierownika robót (np. można wykonawcę upoważnić do ustanowienia kierownika w umowie o roboty budowlane). Rola kierownika jest bardzo istotna. Ciąży na nim szereg obowiązków, m.in. prowadzi dziennik budowy, umieszcza tablicę informacyjną, zabezpiecza teren budowy, w okresie prac prowadzi i przechowuje całą dokumentację (co oznacza, że sporządza też protokoły z odbiorów etapowych i końcowych). W okresie prac budowlanych przejmuje teren budowy wraz z urządzeniami technicznymi, jakie się na nim znajdują, np. betoniarki, dźwigi, itp.
Zapewnienie wykonania zamierzonej i zaprojektowanej budowy przez inwestora może być realizowane systemem gospodarczym (wykonanie samodzielne) lub może on powierzyć te działania profesjonalnemu wykonawcy. Wybierając druga opcję, warto sprawdzić: status prawny i czas działania danego wykonawcy w branży; liczbę zatrudnianych przez niego osób oraz ich specjalności (np. do wykonywania robót murarskich czy instalacyjnych); zobaczyć co już wybudował, z jakich materiałów i technologii korzysta, a także jakim sprzętem dysponuje. Samo powierzenie prac fachowcowi powinno nastąpić na mocy wspomnianej umowy o roboty budowlane.
Inwestor może też (poza sytuacjami, gdy musi) z własnej inicjatywy ustanowić inspektora nadzoru inwestorskiego na budowie, który ma czuwać nad prawidłowością prac kierownika., może mu wydawać polecenia. Podstawą działania inspektora w ramach danej inwestycji zawsze będzie odpowiednia umowa, od której będzie zależeć zakres i sposób wykonywania zadań inspektora.
kierownik budowy - reprezentuje interesy wykonawcy robót, na budowie wymagającej pozwolenia na budowę jego obecność jest obowiązkowa
inspektor nadzoru inwestorskiego - dba o interesy inwestora, ustanawiany jest przez niego dobrowolnie lub obligatoryjnie (przy skomplikowanych robotach czy warunkach gruntowych)
Uwaga: łączenie powyższych funkcji jest niedozwolone!
Projektant natomiast może wchodzić na teren budowy i dokonywać zapisów w dzienniku budowy w zakresie dotyczącym realizacji projektu. Może zażądać wstrzymania robót budowlanych w razie stwierdzenia możliwości powstania zagrożenia lub wykonywania ich niezgodnie z projektem. Inwestor ma prawo zobowiązać projektanta do sprawowania nadzoru autorskiego. Obowiązek nadzoru autorskiego może również wynikać z treści decyzji i nakładany jest przypadkach uzasadnionych wysokim stopniem skomplikowania obiektu lub robót budowlanych bądź przewidywanym wpływem na środowisko.
 

Czytaj także

Narzędzia przedsiębiorcy

POLECANE

Dotacje dla firm

reklama

Ostatnio na forum

RODO 2018

Pomysł na biznes

Eksperci portalu infor.pl

Marzena Jaworska

Radca prawny   

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
Notyfikacje
Czy chcesz otrzymywać informacje o najnowszych zmianach? Zaakceptuj powiadomienia od mojafirma.Infor.pl
Powiadomienia można wyłączyć w preferencjach systemowych
NIE
TAK