| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Moja firma > Poradniki > Jak przeprowadzić połączenie spółek handlowych

Jak przeprowadzić połączenie spółek handlowych

Łączenie spółek jest coraz częściej wykorzystywaną instytucją prawa handlowego. Dochodzi do niego zarówno w ramach procesów restrukturyzacji grup kapitałowych, jak i w przypadku nabywania (przejmowania) spółek należących do odrębnych grup kapitałowych. Przeprowadzenie takiego procesu nie jest jednak proste. Wymaga bowiem nie tylko przestrzegania reguł prawa spółek, ale także uzyskania zezwoleń organów administracji. Niedopatrzenia w tym zakresie mogą skutkować surowymi sankcjami albo wręcz nieważnością połączenia.

W przypadku przejęć spółek handlowych może dojść do równoległego przejęcia pracowników. Na tym tle pojawia się wiele trudnych zagadnień prawnych. Interesująca jest przykładowo racjonalność przepisów ustawy o zakładowym funduszu świadczeń socjalnych (dalej ustawa) w zakresie przejęcia zakładowego funduszu świadczeń socjalnych w związku z przejęciem części zakładu pracy. Ustawa określa w art. 7 ust. 3 generalną regułę, iż w razie przejścia całego zakładu pracy w trybie art. 231 kodeksu pracy na pracodawcę zobowiązanego do tworzenia funduszu, pracodawca ten przejmuje środki pieniężne, należności i zobowiązania z funduszu pracodawcy przekazującego. Taka regulacja wydaje się racjonalna, ponieważ umożliwia proste przesunięcie środków z jednego funduszu do drugiego w ślad za przejmowanymi pracownikami. Nowy pracodawca przejmuje też należności i zobowiązania funduszu, przez co zapewniona jest nie tylko automatyczna zmiana w indywidualnych stosunkach pracy, ale również swoista sukcesja działalności socjalnej pracodawcy. Ustawa nakłada na podstawie art. 7 ust. 3a taki sam obowiązek (przejęcie środków, należności i zobowiązań funduszu) na pracodawcę przejmującego, który nie jest zobowiązany do tworzenia funduszu. Uzasadnienie tych przepisów wydaje się proste; jeśli pracodawca przejmuje pracowników z zakładu pracy, w którym z uwagi na liczbę zatrudnionych (podstawowe kryterium tworzenia funduszu) musiał być utworzony fundusz, to z tego samego powodu (liczba zatrudnionych u przejmującego po transakcji) nowy pracodawca staje się zobowiązany do utworzenia funduszu.
Tak jasnych regulacji brakuje w ustawie co do przejęcia części zakładu pracy. Otóż zgodnie z art. 7 ust. 3b ustawy, w razie przejścia części zakładu pracy w trybie art. 231 kodeksu pracy na pracodawcę zobowiązanego do tworzenia funduszu, fundusz pracodawcy przejmującego zwiększa się, w części przypadającej na liczbę przejmowanych pracowników, o równowartość środków pieniężnych funduszu pracodawcy przekazującego. Pojawia się pytanie o racjonalność takiej regulacji. Oznacza ona bowiem po pierwsze, że odmiennie od przejęcia całego zakładu pracy, w przypadku przejęcia części zakładu nie zachodzi przekazanie środków funduszu socjalnego, tylko zwiększenie funduszu pracodawcy przejmującego - jak należy rozumieć, ze środków własnych pracodawcy przejmującego. Po drugie - pracodawca przejmujący część zakładu pracy nie musi przejmować należności i zobowiązań funduszu (jak to jest w przypadku przejęcia całego zakładu pracy). Z punktu widzenia interesów pracowników dochodzi więc tu do zasadniczej różnicy między przejęciem całego albo części zakładu pracy, niedającej się uzasadnić w racjonalny sposób. Po trzecie wreszcie, ustawa nie reguluje w ogóle kwestii przejścia części zakładu pracy na pracodawcę niezobowiązanego do tworzenia funduszu. Choćby więc przejął on taką liczbę pracowników części zakładu pracy, która w normalnej sytuacji uzasadniałaby utworzenie funduszu, nie może on nie tylko zwiększyć funduszu (co jest oczywiste, skoro go nie ma), ale również przejąć odpowiedniej części starego funduszu, co byłoby najprostszym rozwiązaniem. Oczywiście po zakończeniu transakcji zastosowanie będą tu miały ogólne zasady tworzenia funduszu (kryterium liczebności załogi), ale oznacza to, że ustawodawca pozbawił takiego pracodawcę możliwości płynnego przejęcia i środków, i funkcji socjalnych związanych z przejętą częścią zakładu pracy (takich, jakie ma pracodawca przejmujący cały zakład pracy). Taka regulacja ustawy w zakresie przejścia części zakładu pracy wydaje się nieracjonalna i zbyt utrudniająca działanie zarówno pracodawcy przejmującemu, jak i związkom zawodowym i pracownikom.

BOGUSŁAW KAPŁON
radca prawny, partner w kancelarii Domański Zakrzewski Palinka

Czytaj także

Narzędzia przedsiębiorcy

POLECANE

Dotacje dla firm

reklama

Ostatnio na forum

RODO 2018

Pomysł na biznes

Eksperci portalu infor.pl

Łukasz Wróbel

analityk rynków finansowych

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
Notyfikacje
Czy chcesz otrzymywać informacje o najnowszych zmianach? Zaakceptuj powiadomienia od mojafirma.Infor.pl
Powiadomienia można wyłączyć w preferencjach systemowych
NIE
TAK