| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Moja firma > Poradniki > Korzyści z samozatrudnienia

Korzyści z samozatrudnienia

Zarobkowanie na własny rachunek pozwala zaoszczędzić na podatkach oraz na obowiązkowych składkach na ubezpieczenia społeczne. Samozatrudniony wykonujący działalność osobiście lub działający jako przedsiębiorca może korzystać z wyższych kosztów uzyskania przychodów albo z niższych stawek podatkowych niż pracownik.

Nie
Usługi kierowcy karetki pogotowia mogą być uznane za stosunek pracy lub zlecenia. W przypadku takich usług zazwyczaj są one wykonywane pod kierownictwem oraz w miejscu i czasie wyznaczonym przez zlecającego te czynności, czyli przez stacje pogotowia ratunkowego wchodzące w skład publicznego zakładu opieki zdrowotnej. Kierowcy nie są odpowiedzialni wobec chorych, których przewożą, za rezultat przewozu oraz jego wykonanie (jeśli taką odpowiedzialność by ponosili, wtedy status przedsiębiorcy by zachowali).
Ponadto kierowcy nie ponoszą ryzyka gospodarczego związanego z prowadzoną działalnością przewozu chorych. Ryzyko gospodarcze charakteryzuje się m.in. tym, że w zależności od skutku podejmowanych działań wykonywane czynności mogą przynieść rezultat w postaci przychodu lub nie. Przy umowach zawieranych z pogotowiem kierowcy takiego ryzyka nie mają, gdyż w każdym przypadku otrzymują przychody za dyspozycyjność i pozostawanie w gotowości do świadczenia usług przewozu środkami transportu, który nie jest ich własnością. Ponadto usługi swoje wykonują pod kierownictwem oraz w miejscu i czasie wyznaczonym przez dyspozytora ruchu.

Czytaj także

Narzędzia przedsiębiorcy

POLECANE

Dotacje dla firm

reklama

Ostatnio na forum

RODO 2018

Pomysł na biznes

Eksperci portalu infor.pl

Rafał Kornat

Adwokat kościelny

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
Notyfikacje
Czy chcesz otrzymywać informacje o najnowszych zmianach? Zaakceptuj powiadomienia od mojafirma.Infor.pl
Powiadomienia można wyłączyć w preferencjach systemowych
NIE
TAK