| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Moja firma > Poradniki > Korzyści z samozatrudnienia

Korzyści z samozatrudnienia

Zarobkowanie na własny rachunek pozwala zaoszczędzić na podatkach oraz na obowiązkowych składkach na ubezpieczenia społeczne. Samozatrudniony wykonujący działalność osobiście lub działający jako przedsiębiorca może korzystać z wyższych kosztów uzyskania przychodów albo z niższych stawek podatkowych niż pracownik.

Nie
Typowe usługi związane z czynnościami świadczonymi na rzecz dawnego pracodawcy, gdzie poprzednio przedsiębiorca był zatrudniony w ramach stosunku pracy, trudno będzie uznać za działalność gospodarczą. Dotyczy to również usług, które magazynier wykonuje na rzecz dawnego pracodawcy. Zazwyczaj usługi takie są prowadzone w budynku dawnego pracodawcy w miejscu i czasie wyznaczonym przez właściciela budynku i w ramach ograniczonej swobody działalności, czyli pod kierownictwem zlecającego (nie ma mowy, żeby nie przyjąć zleconego towaru do magazynu). Magazynowanie np. towarów należących do osób trzecich, które składują te wyroby do dalszego przetworzenia lub należących do zlecającego usługi składowania nie będzie obarczone ryzykiem gospodarczym magazyniera, bo takie ryzyko np. utraty towarów czy ich uszkodzenia będzie ponosił zlecający. Można by się było zastanowić nad ewentualnym wprowadzeniem dla magazyniera klauzuli określającej, że odpowiedzialność wobec osób trzecich za rezultat magazynowania składowanych towarów spoczywa na przedsiębiorcy świadczącym usługi magazynowania. Jeśli takiej odpowiedzialności nie ponosi, to trudno uznać, że po 1 stycznia 2007 r. czynności wykonywane w ramach samozatrudnienia stanowią działalność gospodarczą.

Czytaj także

Narzędzia przedsiębiorcy

POLECANE

Dotacje dla firm

reklama

Ostatnio na forum

RODO 2018

Pomysł na biznes

Eksperci portalu infor.pl

GSW Legal Grabarek, Szalc i Wspólnicy Sp.k.

Warszawska kancelaria prawna założona w 2011 roku, będąca członkiem międzynarodowej firmy prawniczej GRATA International.

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
Notyfikacje
Czy chcesz otrzymywać informacje o najnowszych zmianach? Zaakceptuj powiadomienia od mojafirma.Infor.pl
Powiadomienia można wyłączyć w preferencjach systemowych
NIE
TAK