| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Moja firma > Poradniki > Korzyści z samozatrudnienia

Korzyści z samozatrudnienia

Zarobkowanie na własny rachunek pozwala zaoszczędzić na podatkach oraz na obowiązkowych składkach na ubezpieczenia społeczne. Samozatrudniony wykonujący działalność osobiście lub działający jako przedsiębiorca może korzystać z wyższych kosztów uzyskania przychodów albo z niższych stawek podatkowych niż pracownik.

Tak
W pana przypadku łatwo dowieść, że jest pan przedsiębiorcą, gdyż prowadzi pan działalność zarobkową, budowlaną oraz usługową we własnym imieniu w sposób zorganizowany i ciągły. Tym bardziej że działa pan nie jednoosobowo, ale efekty swojej działalności uzyskuje także z pracy osób, którym zleca pan wykonanie części obowiązków.
Także łatwo jest udowodnić, że nie jest spełniona jedna z następujących okoliczności: wszelką odpowiedzialność wobec osób trzecich, z wyłączeniem odpowiedzialności za popełnienie czynów niedozwolonych, za ich rezultat oraz wykonywanie ponosi zlecający wykonanie tych czynności, są one wykonywane pod kierownictwem oraz w miejscu i czasie wyznaczonym przez zlecającego te czynności, wykonujący te czynności nie ponosi ryzyka gospodarczego związanego z prowadzoną działalnością. Przede wszystkim jest to ponoszenie części ryzyka gospodarczego, chociażby ze względu na zatrudnianie innych osób.
Co do zarobków z własnej pracy, to nawet gdyby uznać, że jest to działalność wykonywana osobiście, to jej przedmiotem są takie same czynności jak te, które wchodzą w zakres prowadzonej działalności. A zgodnie z prawem podatkowym umowy zlecenia czy o dzieło, których przedmiotem są działania pokrywające się z zakresem działalności podatnika, muszą być rozliczane jak inne przychody z działalności.

Czytaj także

Narzędzia przedsiębiorcy

POLECANE

Dotacje dla firm

reklama

Ostatnio na forum

RODO 2018

Pomysł na biznes

Eksperci portalu infor.pl

Tomasz Wydra

Specjalista w dziedzinie dotacji unijnych

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
Notyfikacje
Czy chcesz otrzymywać informacje o najnowszych zmianach? Zaakceptuj powiadomienia od mojafirma.Infor.pl
Powiadomienia można wyłączyć w preferencjach systemowych
NIE
TAK