| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Moja firma > Poradniki > Proces wdrażania systemu IT

Proces wdrażania systemu IT

Proces wdrożenia IT obejmuje zazwyczaj kilka etapów: od wyboru wykonawcy, poprzez negocjacje umowy, wdrożenie i uruchomienie pilota systemu, wdrożenie masowe, na starcie produkcyjnym skończywszy. Po końcowym etapie rozpoczyna się użytkowanie systemu, któremu zwykle towarzyszy jego utrzymanie (serwis). Każdy z tych etapów i sprawność przechodzenia kolejno przez każdy z nich odgrywa bardzo ważną rolę w powstaniu końcowego produktu - wdrożenia i działania systemu IT.

Przedmiot umowy IT
 
Czym jest oprogramowanie? Przede wszystkim pamiętajmy: oprogramowanie nie jest rzeczą, jest informacją. Utożsamianie oprogramowania z nośnikiem, na którym jest ono zapisane jest nieporozumieniem. Zgodnie z definicją podaną przez Katarzynę Golat i Rafała Golata (Prawo Komputerowe, Zagadnienia podstawowe, Warszawa 1998, s. 22) oprogramowanie jest to logicznie uporządkowany ciąg instrukcji, przeznaczony do uzyskania za pośrednictwem sprzętu komputerowego pożądanego przez użytkownika systemu informatycznego wyniku.
Prawie ze stuprocentową pewnością można założyć, że każdy program komputerowy podlega ochronie na podstawie przepisów ustawy o prawie autorskim i prawach pokrewnych, a więc jest utworem. Jakie są zatem konsekwencje tak przyjętej definicji oprogramowania komputerowego dla zamawiającego i wykonawcy takiego programu komputerowego?
Po pierwsze - jeżeli program komputerowy nie jest rzeczą, a więc nie mają do niego zastosowanie przepisy kodeksu cywilnego odnoszące się do rzeczy, a w szczególności dotyczące rękojmi. Z drugiej strony przepisy te mają odpowiednie zastosowanie do oprogramowania, które powstaje w wyniku wykonywania umowy o dzieło. Jednocześnie mają do nich zastosowanie przepisy prawa autorskiego. Te dwa zestawy przepisów nie są spójne i pozostawiają wiele wątpliwości odnośnie do ich wzajemnych relacji. Niezależnie od tego istotne są zwyczaje obowiązujące w branży IT i specyfika oprogramowania - mechaniczne stosowanie przepisów dotyczących gwarancji jakości czy rękojmi nie jest zasadne, a próba przeszczepiania schematów i reguł typowych dla umów dotyczących rzeczy może stać się źródłem nieporozumień pomiędzy stronami.
Po drugie - program komputerowy, jako utwór w rozumieniu prawa autorskiego, podlega ochronie bez względu na wartość, przeznaczenie i formę jego wyrażenia. Nie ma zatem różnicy, czy przedmiotem zamówienia zamawiającego jest bardzo skomplikowany system zarządzający procesem produkcyjnym w centrali oraz 150 oddziałach przedsiębiorstwa, czy też jest to najmniej skomplikowany system do zarządzania pocztą przychodzącą do danego przedsiębiorstwa - do każdego z nich stosujemy przepisy praw autorskiego. Zastosowanie reżimu ochrony prawnoautorskiej do programów komputerowych pociąga za sobą bardzo istotne skutki, zarówno dla zamawiającego, jak i wykonawcy (omówione w późniejszej części dotyczącej umowy licencyjnej).
Czy zamawiający może zakładać, że oprogramowanie, które zamówił, będzie bezbłędne i nigdy nie ulegnie awarii? Otóż na tak postawione pytanie należy odpowiedzieć przecząco. Praktycznie każde oprogramowanie ze swej natury zawiera błędy. Każde oprogramowanie, które zostało zmodyfikowane lub opracowane od podstaw dla potrzeb konkretnego klienta i zostaje wdrożone w jego przedsiębiorstwie posiadać będzie najprawdopodobniej mniejszą lub większą ilość ukrytych wad. Świadomość tego oczywiście nie oznacza akceptowania produktów niskiej jakości. Jak zatem skutecznie minimalizować liczbę błędów i jak zabezpieczyć się jednocześnie przed potencjalnie niesolidnym wykonawcą i przygotowanym przez niego produktem? Stałym elementem każdego wdrożenia jest uruchomienie pilota systemu w środowisku produkcyjnym klienta oraz poprzedzające go testy. Celem testów jest wykrycie jak największej ilości błędów. Po dokonaniu akceptacji pilota i jego uruchomieniu następuje krytyczny okres około trzech miesięcy, w czasie którego większość pozostałych błędów (niewykrytych w czasie testów) powinna się ujawnić. Dostawca zobowiązuje się do usunięcia takich błędów w ramach umowy serwisowej. Podejście takie jest bardziej optymalne niż sztywne trzymanie się konstrukcji analogicznych do kodeksowych konstrukcji rękojmi i gwarancji. Wymaga to oczywiście bardzo precyzyjnego określenia, na początku projektu, wymogów dla takiego oprogramowania oraz założenia optymalnego czasu na jego opracowanie i testowanie. Dopiero wtedy, jeżeli wykonawca nie jest w stanie skutecznie wyeliminować błędów lub dostarczyć rozwiązania zastępczego, należy rozważyć zastosowanie sankcji przewidzianych w umowie. Jakie to mogą być sankcje? Najczęściej spotyka się kary umowne za opóźnienie w usuwaniu błędów zgodnie z ustalonymi czasami reakcji i czasami usunięcia błędów, które różnić się będą w zależności od ich istotności.
Do najbardziej drastycznych sankcji należy rozwiązanie umowy (w tym poprzez odstąpienie od niej).
PRZYKŁADOWE KLAUZULE LICENCYJNE
Wykonawca udziela - w ramach wynagrodzenia przewidzianego niniejszą umową i wraz z jego zapłatą - Zamawiającemu licencji na terytorium Polski i Czech na używanie Produktów, na polach eksploatacji, o których mowa w art. 74 ust. 4 pkt 1 i 2 (oprogramowanie) oraz art. 50 (dokumentacja) ustawy o prawie autorskim i prawach pokrewnych (oraz prawo do wykonywania i udzielania osobom trzecim zgody na wykonywanie praw zależnych do Produktów zgodnie z art. 46 Ustawy. Licencja jest udzielona na okres 5 lat. Licencja obejmuje prawo do udzielania sublicencji.
Z chwilą dokonania wszelkich płatności należnych na podstawie umowy, Wykonawca udziela Zamawiającemu w ramach wynagrodzenia, wyłącznej licencji na okres 3 lat od dnia realizacji umowy zgodnie z harmonogramem, na dokumentację oraz stworzone i wdrożone oprogramowanie (dalej ''Materiały'') i zezwala na utrwalanie, wprowadzanie do pamięci komputera, kopiowanie, modyfikowanie i korzystanie z opracowań Materiałów. Materiały oraz ich opracowania mogą być wykorzystywane przez Zamawiającego wyłącznie do wewnętrznego użytku Zamawiającego przez Zamawiającego lub osoby trzecie działające na jego rzecz.
 

Czytaj także

Narzędzia przedsiębiorcy

POLECANE

Dotacje dla firm

reklama

Ostatnio na forum

RODO 2018

Pomysł na biznes

Eksperci portalu infor.pl

dr Adrianna Lewandowska, MBA

Założycielka i prezes Instytutu Biznesu Rodzinnego, doradca rodzin biznesowych, właścicielka firmy doradczej Lewandowska & Partnerzy.

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
Notyfikacje
Czy chcesz otrzymywać informacje o najnowszych zmianach? Zaakceptuj powiadomienia od mojafirma.Infor.pl
Powiadomienia można wyłączyć w preferencjach systemowych
NIE
TAK