| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Moja firma > Poradniki > Proces wdrażania systemu IT

Proces wdrażania systemu IT

Proces wdrożenia IT obejmuje zazwyczaj kilka etapów: od wyboru wykonawcy, poprzez negocjacje umowy, wdrożenie i uruchomienie pilota systemu, wdrożenie masowe, na starcie produkcyjnym skończywszy. Po końcowym etapie rozpoczyna się użytkowanie systemu, któremu zwykle towarzyszy jego utrzymanie (serwis). Każdy z tych etapów i sprawność przechodzenia kolejno przez każdy z nich odgrywa bardzo ważną rolę w powstaniu końcowego produktu - wdrożenia i działania systemu IT.

Dla kierownika projektu biorącego udział w pracach nad umową, a następnie przejmującego odpowiedzialność za realizację projektu, kluczowe jest zbudowanie dobrej podstawy współdziałania z klientem poprzez precyzyjne zapisy części merytorycznych umowy.
W przypadku umowy o dzieło konieczne jest zdefiniowanie produktów projektu, które będą odbierane przez klienta w kolejnych fazach. Definicja obejmować powinna oczekiwaną zawartość merytoryczną dokumentów, funkcjonalność oprogramowania, zakres szkoleń czy warsztatów, czyli być podstawowym źródłem informacji o tym, co i w jaki sposób powinno być w projekcie wykonane. Warto precyzyjnie wymienić zadania, których wykonanie prowadzić będzie do stworzenia poszczególnych produktów, oraz dokładnie określić, które zadania wykonuje dostawca, a które klient. W celu uniknięcia późniejszych nieporozumień, szczególną uwagę zwrócić należy na zakres wsparcia przy realizacji zadań, za które odpowiedzialność ponosi druga strona. Definicja produktów i odpowiedzialności za realizację zadań to podstawa określająca sposób współdziałania stron umowy. Definicję produktów można uzupełnić o procedurę i kryteria ich akceptacji. Procedura winna precyzować, kto z pracowników po stronie klienta i w jakim trybie dokonuje odbioru, w jaki sposób i w jakim terminie zgłaszane są uwagi, jaki jest czas na ich wyjaśnienie, jak dokumentowany jest proces odbioru i ostateczna akceptacja. Kryteria - jakościowe w przypadku koncepcji i analiz oraz ilościowe, takie jak np. liczba błędów określonej kategorii w przypadku testów akceptacyjnych - pomogą zapewnić wspólne zrozumienie oczekiwanej jakości pracy.
Merytoryczna część umowy powinna też dokładnie określać zakres prac w co najmniej trzech głównych obszarach: zakres procesowy - lista procesów biznesowych w przedsiębiorstwie klienta, które powinny być obsługiwane przez wdrażane lub tworzone oprogramowanie; zakres funkcjonalny (lub modułowy w przypadku systemów zintegrowanych) - zestawienie oczekiwanych funkcji oprogramowania lub wdrażanych modułów systemu; zakres organizacyjny - wskazanie jednostek organizacyjnych i grup użytkowników, które mają być objęte wdrożeniem. Dobra umowa powinna precyzować również jasną ścieżkę eskalacji wymagań wykraczających poza uzgodniony zakres projektu, w taki sposób, aby decyzje co do ewentualnych rozszerzeń w ustalonym trybie podejmowane były na przykład przez komitet sterujący, a nie generowały zbędnych dyskusji i sporów w zespole pracującym nad projektem.
Kolejnym istotnym elementem merytorycznej części umowy jest ramowy harmonogram prac. Nie zastąpi on oczywiście szczegółowego, roboczego planu prac projektowych. Jest jednak zapisem uzgodnionych kamieni milowych projektu, takich jak daty zakończenia głównych faz czy daty uruchomienia kolejnych funkcjonalności. Harmonogram taki uwzględnia często szerszy kontekst działalności klienta, a jego znajomość, zarówno przez oddelegowanych członków zespołu projektowego po stronie klienta, jak i przez konsultantów dostawcy, pozwala na lepsze określenie priorytetów działań po obu stronach.
Część merytoryczna umowy, najlepiej wydzielona w formie załączników, powinna być lekturą obowiązkową każdego członka zespołu projektowego. Taki zestaw załączników - bez ujawniania szczegółów komercyjnych - stanowi dla zespołu po stronie klienta i dostawcy precyzyjny opis tego, kto i co w ramach projektu powinien wykonać.

ARTUR GROSZEK
senior manager w Dziale Energetyki i Zasobów Naturalnych Accenture

Czytaj także

Narzędzia przedsiębiorcy

POLECANE

Dotacje dla firm

reklama

Ostatnio na forum

RODO 2018

Pomysł na biznes

Eksperci portalu infor.pl

Agnieszka Zierke

Ekspert z zakresu prawa, biznesu i ekonomii

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
Notyfikacje
Czy chcesz otrzymywać informacje o najnowszych zmianach? Zaakceptuj powiadomienia od mojafirma.Infor.pl
Powiadomienia można wyłączyć w preferencjach systemowych
NIE
TAK